Engadinsnow minulý týden oslavil 20. výročí

Švýcarská Silvaplana hostila jubilejní dvacátý ročník Engadinsnow 2022...

Engadinsnow je ve freeskiingové komunitě jistě zaběhlý pojem. Freeridový závod, který během minulého týdne oslavil neuvěřitelný dvacátý kulatiny! A tomu by už nějakej ten menší večírek slušel. Do roku 2020 se zde jezdil klasický závod v prašanu, který spadal jako plno dalších pod Freeride World Qualifier. Jenže už v témže roce přišel na řadu malý experiment. Nekonvenční závod dvoučlenných týmu. A protože loňský rok tropil covid mohutnou neplechu, tak už došlo právě pouze na klání dvojiček. A proč něco měnit, když to funguje na výbornou?! Proto se i letošní výročí oslavilo stejným formátem, který aspoň malinko rozčeřil závodní vody freeridingu.

týmový závod Engadinsnow 2022 (foto ENGADINSNOW 2022)

Jedna věc ale určitě malinko zamrzela. Původně se totiž v programu vyhříval výborně znějící Legends Contest, kde se měli v pohodové atmosféře ukázat komplet všichni vítězové předchozích devatenácti ročníku. Strohou informaci „postponed to 2023“ má na triku zase zablešenej koronáč. Velká škoda. Tak snad za rok tenhle sraz po letech dopadne. Za nápad určitě velká pochvala.

Je libo bečko?! (foto ENGADINSNOW 2022)

Teď už ale k ročníku 2022. Celkem osm týmů se rozlosovalo do klasickýho vyřazovacího pavouka ve stylu dvojice vs. dvojice. Výzvou se jím stala opět severní stěna hory Corvatsch ve švýcarském Silvaplaně. Na startu se poskládala zajímavá horda freeskierů. Nechybělo třeba sourozenecké družstvo Biegerových, všudybylové se zkušenostmi z Freeride World Tour jako Konstantin Ottner, Tao Kreibich nebo Amík Ray McDermott a odhalili bychom i zástupci protinožců či Jižní Ameriky. Kromě tradičních freeridových hodnot tady soudci taky kladli důraz na vzájemnou spolupráci a kooperaci obou rajdrů. Jak by taky ne, když jde o týmový poměřování sil.

rakouské duo Tao Kreibich a Julian Űberbacher (foto ENGADINSNOW 2022)

Po dvou úvodních vyřazovacích kolech zůstaly v osudí už jen dva páry a oba z rakouského kraje. Tao Kreibich a Julian Űberbacher a proti nim se postavil Valentin Werner-Tutschku společně s Maxem Hitzigem. Misky vah rozhodčích nakonec převážily na prvně jmenovanou pánskou sestavu, která tak mohla slavnostně bouchnout švýcarský bublinky. V boji útěchy o třetí flek víc energie a vynalézavosti ze sebe vymáčklo argentinské duo Lukas Swieykowski a Juan Bergada. Oči pro pláč tak měli v konečném součtu bramborový domácí lyžaři Patrick Ambühl a Yannis Schleiss.

Podium clip 20022:

Engadinsnow best of 20 Years:

Engadsinsnow web zde.

slovní guláš

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...