Evropský pohár s českou účastí odšpuntoval sezónu v Les Arcs

Minulý týden konečně otevřel stavidla letošní FIS Evropský pohár a ve francouzském Les Arcs u toho byli hned čtyř Češi....

Dost bylo nacpáváním se cukrovím, poleháváním na gauči a devadesátá osmá repríza Popelky už taky není košér. Vánoční flinkání je ta tam a je potřeba zase do toho řádně šlápnout! Aspoň co se závodů týče. Světovej pohár si ještě vybírá poslední dny volna, ale tenhle tejden už taky řádně kopně do vrtule. Minulý týden už ale konečně vstal z mrtvým letošní FIS Evropský pohár, který musel počkat na svůj čas až do druhého lednového týdne. Kapitola sezóny 2024 se začala psát ve francouzském Les Arcs, kde se první letošním chodem stalo klání Launchpad Big Air. Z českýho pohledu pak rozhodně nešlo o okrajovou záležitost. Do Savojska totiž vážil cestu hned kvartet našich juniorských reprezentantů, kteří zatím v Evropáku sbírají cenné zkušenosti. Tentokrát se ale v nabitý konkurenci rozhodně neztratili!
Péťa Müller (foto dan@propaganda)
Do země galského kohouta se trmácelo téměř šest desítek chlapáků. Kromě naší hrdě vlající vlajky s modrým klínem ostatní lyžníci reprezentovali dalších osm států. Na slabou rivalitu si tak nemohl nikdo stěžovat. Bohužel odvrácenou tvář opět ukázalo počasí, který mělo k ideálu daleko asi jako já k titulu muž roku. Hlavně viditelnost dosti haprovala. Místy to vypadalo jako po dvou litrech homemade pančovaný pálenky. Vidět si nebylo ani na špičku nosu. Samotná pánská kvalda a finálko se tak musel smrsknout do jedinnýho dne, což značně osekalo program. Do finálový vřavy si nakonec proklestil cestu pouze tucet nejlepších štramáků. Z naší party dal o sobě nejvíce vědět Péťa Müller, který za svoje switch bio 1080 tweaked mute uzmul moc pěkný 18. místo. Stejnej trik jen s klasickým mute grabem vyšvihl Eliasz Kiszka a stačilo mu to na 21. flek. Mára Krčál pak zakotvil na 35. pozici a posledním naším zástupcem nebyl nikdo jiný než Kuba Koula, kterej obsadil konečný 47. místo.
V pozdně odpoledním finále už nebylo času nazbyt, takže se taky muselo jet pouze na dva triky, kdy povedenější vám zajistil konečný pořadí. Nervy na uzdě nakonec nejvíce udržel William Bostadloekken. Osmnáctiletej Nor, kterej už ví jak chutná takovej Světovej pohár, všem vypálil rybník s nosebutter dub corkem 1440 a jako jediný přeskočil laťku devadesáti bodů. Stříbro a bronz pak zamířilo do Švýcarska. Postaral se o to Adrien Vaudaux a jeho mladší krajan Fadri Rhyner. Fešnou účast si pak mohly odškrtnout i dámy. Dvancátka startujících si určitě zaslouží pochvalu. Největší radost nakonec propukla u Švýcarek. První evropský titul si odfajfkovala devatenáctiletá Anouk Andraska za cork 900 blunt. Švýcarskej úspěch podtrhla bronzem Michelle Rageth. Dvojblok helvétského kříže dokázala narušit druhá Ingrid Gullhagen z Norska. Evropák pak měl pokračovat už tento víkend zrušeným závodem v Alpe d´Huez. Závodníci si tak dají pauzu až do posledních dnů měsíce, kdy se nakopne halfpipe a slopestyle ve švýcarském Leysinu.

rotující Eliasz Kiszka (foto dan@propaganda)

Výsledky FIS Evroského poháru v Les Arcs:

Muži:

1. William Bostadloekken (NOR)
2. Adrien Vaudaux (SUI)
3. Fadri Rhyer (SUI)
4. Remy Collomb (FRA)
5. Andreas Herranz (FRA)
6. Joel Liimatainen (FIN)
7. Luis Resch (AUT)
8. Gian Andri Bolinger (SUI)
9. Nil Brocart Alegre (FRA)
10. Leo Landroe (NOR)
11. Matias Roche (FRA)
12. Henrik Braaten (NOR)
...
18. Petr Müller (CZE)
21. Eliasz Kiszka (CZE)
35. Marek Krčál (CZE)
47. Jakub Koula (CZE

nejlepší pánové v Les Arcs (foto dan@propaganda)

Ženy:

1. Anouk Andraska (SUI)
2. Ingrid Gullhagen (NOR)
3. Michelle Rageth (SUI)
4. Amelie Cancel (FRA)
5. Honey Smith (FRA)
6. Adelen Linnes Almloev (NOR)
7. Victoire Tillier (FRA)
8. Alexia Morice (FRA)
9. Elsa Sjoestedt (SUI)
10. Olivia Burke (GBR)
11. Viivi Paljarvi (FIN)
12. Emilie Lewis (FRA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

top dámy (foto brice@propaganda)

článek splodil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...