FIS zpřísnila pravidla používání hůlek během závodů

Jak to tak vypadá, tak ježdění bez hůlek při FIS Světových pohárech nebo MS odzvonilo...

Jedná se o zásadní otázku života a smrti, která lidstvo trápí od počátku věků. Jestli bylo dříve vejce nebo slepice je proti slabej kalibr. Takže... Lyžovat v parku s hůlkama nebo bez?! Když si brázdíme svahy pro radost, tak nás to nemusí vůbec vzrušovat, problém nastane, když se zaměříme na velké závody. Na jedné straně barikády stojí benevolentní freeskiing. Pro volnomyšlenkářsky založený lyžníky jsou pravidla skoro sprosté slovo. Základní myšlenky našeho sportu vychází ze svobody. Ježe proti nim stojí nelítostná Mezinárodní lyžařská federace. A FIS si v pravidlech doslova libuje a nějaký rebélii či revoltě dokáže pěkně vyprášit kožíšek. Proto se vlastně docela divím, že otázku ohledně hůlek zatím nechali ležet ladem. Freestylové lyžování se už objevilo na třech Olympiádách a nikdo se zatím nešťoural v tom, jestli jste si zlato vyskákali s paličkama nebo bez. Jak to ale tak vypadá, přichází utrum!

V nejnovější manuálu pro rozhodčí na nadcházející sezónu 2023/24 se totiž objevil následující odstavec:

Co to tedy vlastně znamená? FIS na to šla lehce šalamounsky. Není to tedy nutné pravidlo, že závodník musí jezdit s hůlkami, protože to by se muselo štelovat s předpisy pro výbavu. Jde tedy spíše o jedno nové hodnotící hledisko, na které porota bude brát zřetel. Jednoduše pokud závodník naskočí do závodu bez holí, tak může čekat celkem slušnou bodovou penalizaci. Vlastně už od začátku svojí jízdy nemůže počítat s kvalitním výsledkem. Ono se ani není čemu divit. Základní problém leží jednoznačně v grabech. Přece jenom bez holí v těch šílených rotacích snázejí šáhnete po grabu, než když se s nimi vláčíte v rukou. Nejjednodušší a základní svízel. Takto vlastně budou mít všichni na startovní čáře úplně shodný podmínky. Určitě to pak také ulehčí práci samotným rozhodčím, kteří hned od začátku budou moci případný hříšníky bez tyček v uvozovkách pokutovat. 
Určitě stojí za to přečíst si na toto téma včerejší článek na webu downdays.eu, kde se hodně zajímavě k problematice vyjadřuje jeden z hlavních FISových rozhodčích Američan Jason Arens. Ten poukazuje i na další faktory, které vedli k tomuto rozhodnutí. Svojí roli třeba hrál i tréning do bagu. Stoprocetně zajímavý čtení. A co na to říkáte vy? Za mě i když na FIS můžeme plivat jak chceme. tak dle mýho tady pánové lidově řečeno trefili hřebíček na hlavičku. Řekl bych, že se dlouho volalo po sjednocení používání hůlek, aspoň tedy na těch závodech nejvyšší úrovně. Jednoznačně rozumný krok. Hůlky přece k lyžování patří...

text zapíchnul

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Alex Hall a Hunter Hess vyrukovali s masterpiecem "Magma 3"

Třetí pokračování videa "Magma" vás rozpálí až do běla...

Report: První ročník pražské Snow Stories Night

Premiérový ročník akce Snow Stories Night je úspěšně za námi. Jak to v Kasárně Karlin vypadalo, nám v reportu prozradí sám Robin Kaleta...

Tento víkend se po českých horách rozjede hned několik vleků

Teploty pod nulou a sněžení napomáhá areálům k brzkému otevření a k Monínci se přidává hned několik dalších středisek. Pojďme se v tomto článku podívat, které to jsou.