FreerideFest – Hochfügen 2018

Co by si takový běžný freerider přál o víkendu dělat? Asi jezdit, bavit se a mít kolem sebe hromadu kámošů? A přesně takový byl i první ročník Českého FreerideFestu. Kde jinde než v Hochfügenu. A proč první? Protože ten loňský byl nultý :-D

Hned po příjezdu na parkoviště je jasné, že letošní ročník bude větší než ten loňský. Plné parkoviště obytek jasně naznačovalo, kolik letos bude účastníků workshopů (celkem bylo 22 workshopů). Registrovaných bylo více než 150 a odhad pořadatelů na místě byl cca 300 lidí… Což je téměř dvojnásobek od loňského roku. I letos bylo z čeho vybírat a až na páteční počasí byl zbytek víkendu v pojetí totálního azura... Což dělalo dobrou náladu na ježdění, workshopy i závod samotný. Aby toho nebylo málo, tak ze čtvrtka na pátek nakydalo cca 20-​30cm, takže letošní ročník měl i pudr na ježdění. Lajny se daly jezdit z lana a kdo si odšlápl, měl čisté a dlouhé lajny dle výběru ;-)

A protože SnowPigs na těchto akcích nemůžou chybět, dorazilo nás celkem 7. Jako první WS jsme měli laviny. Přicházíme k registračnímu stánku, kde postává několik lidí s různě připevněnými cedulkami na hlavách. Jsou mezi nimi Laviny, takže se nás hned ujímá a po pro-​pípání se vydáváme do svahu, kde začneme kopat a něco si povídat o sklonech, struktuře sněhu, stavitelích lavin (vítr) a další nezbytné věci na lavinovou tůru nebo ježdění pudru. Už jsem několik lavinových kurzů absolvoval a stejně jsem si odnesl několik důležitých „novinek“. Opakování je matka moudrosti, takže určitě doporučuju… Asi nebudu moc složitě rozebírat co a jak, na to si zajeďte za rok. 

Hned po lavinách se valíme překlopit do devadesátek a oblékáme naše supr oblečky od známých a z hrabáků… už jen shánění těch hadrů způsobilo celkem dost legrace. Petr nasazuje luxusní červenou kombinézu, koření jí vyklápěcími brýlemi, které se za jízdy naprosto nekontrolovatelně otevírají a zavírají. Ale protože je snowboard jeho láska, tak lyže si nevzal. Místo toho měl prkno cca 70cm dlouhé a s pevným vázkem které bylo namontované podle mě pod 45 stupni synchron :D No posuďte sami z fotky, jak asi probíhala jízda… Docela jsme se nasmáli. Já navlékl svetr a luxusní bílé gatě a už jsem uháněl pro své 205cm dlouhé heady. Závod rozjely holky a dávaly, jak jen to šlo, a no to šlo. Vítězkou byla ta, která u jízdy vypadala nejlépe a nejstylověji. U kluků se hodnotila plynulost jízdy, tricky atd… Takže v podání několika borců bylo nevyhnutelné, kdo vyhraje. Háček stále hlásil backflipy a bylo jich nakonec vícero.

Po závodě se už netrpělivě dole v CrystalBaru čekalo na vyhlášení závodu a následnou pááárty. Obojí se povedlo a víc bych to nerozmazával… Jen posuďte z videa.

Další den jsme měli někteří techniku jízdy, z které jsem si vloni odnesl celkem slušné zlepšení na pistě. Další z nás šli vyběhnout se Simčou a Robinem na kopec vpravo od hospody. No zadarmo to po večírku fakt nebylo, ale ta odměna za místy po kolena lehonkýho pudru to fakt stálo. Druhá lajna na druhou stranu a i tam byl… Asi oba naši vůdci vedou freeridecamps.cz tak jak mají a daří se jim hledat super podmínky. Všechno se dalo jezdit na půjčených lyžích, takže jsem si zkusil několik modelů a myslím si, že každý by si tam našel to svoje. Od Line přes ForestSkis až po další značky…

Dáváme kafíčko na lehátku, do toho nám hraje ze stánků veselá music… Nenamazal jsem se krémem, takže to byla smažba slušnýho kalibru… Což jsem zjistil hned druhý den :-D

Finálně se vydáváme s Luďkem na focení. Nejdříve probíráme jeho fotky, jak vypadají a proč tak vypadají = super, zase něco nového. Pak jedeme do terénu, po třech dnech od sněžení už není moc z čeho vybírat, ale o tom to není. Kompozice a další věci jsou občas důležitější… Příště vím, že mám být zase blíž k jezdci… za rok už budu pod dopadem.  Přijal jsem za své několik postojů a postupů, uděláme fotky a jedeme dolů je rozebrat… Na tu bídu co jsem vyfotil, to zachránila kompozice. Takže i tady za mě super. Díky pořadatelům a workshopperům za super víkend.

Co víc říct? Za rok jedu zas, a doufám, že se tam potkáme!!!

Za SnowPigs sesmolil Ivoš Snowpigs Mrázek

Další zajímavé články

Thibault Magnin zavítal ve videu "Peace In Chaos" do prašanu

Španěl Thibault Magnin tentokrát vyměnil snowparky za powder...

Sam Kuch a spol krotí prašan ve videu "Frame Of Mind"

U Head Skis se zase pochlapili a dávají o svojí značce vědět fešným videem v hlavní roli se Samem Kuchem...

Benshi Creative přichází s minimovie "Mixtape"

Ničím nerušená čtvrt hodinka s Benshi Creative je tady...