Island - Země ohně a ledu

Tento ostrov v severoatlantickém oceánu, který neustále omračuje svou sopečnou činností, je jednou z nejlepších a nejnovějších lyžařských destinací, kterou si vybírají ti, kteří hledají divoké prostředí v zemi kontrast. Naleznete zde v těsné blízkosti sníh a ledovce s ohněm a mořem.

Text: Michaela Řehořková (Soulmountain)
Fotografie: Frederik Schenholm, Greg Vonderstein, Mike Artz

Jméno Islandu, v islandštině "Ísland", pochází ze staré severštiny. Znamená, jak jinak než "Země ledu". Svrchovaná země se nachází na severovýchodě Evropy a jihovýchodně od Grónska na pomezí Atlantského a Severního ledového oceánu. Jeho území je tvořeno stejnojmenným ostrovem a malými přilehlými ostrovy. Polární kruh prochází přes malý ostrov Grimsey, který se nachází na severním pobřeží.

GEOLOGIE
Island se nachází na Středoatlantickém hřbetu na rozmezí euroasijské a severoamerické litosférické desky. Díky své poloze se ostrov pyšní velkou vulkanickou aktivitou, která dala vzniku více než 200 aktivních sopek, jako Hekla, Eldgjá, Herðubreið a Eldfell, a dále také termálním pramenům a gejzírům. Dalším důležitým faktorem je, že pod ostrovem se nachází pravděpodobně horká skvrna, kde se magma hromadí pod zemskou kůrou. To vše určuje jeho krajinu, která se ve vnitrozemí ostrova skládá z náhorní plošiny charakterizované pouštěmi, kde jedinou vegetací jsou lišejníky, mechy a plíživé keře, a sněhem zakrytými horami, obrovskými ledovci a řekami.

KLIMA A PŘÍRODA
Každý by si mohl myslet, že klima na Islandu je velmi chladné, že převládají tuhé mrazy a nepřetržité sněhové srážky, a to díky jeho zeměpisné poloze. Skutečnost je ale daleko od naší představivosti, protože podnebí Islandu je díky Golfskému proudu mírné. V létě je průměrná teplota mezi 12 a 14°C bez překročení 25°C a v zimě se teploty pohybují okolo 0 ° C a -10°C ve vyšších polohách. A právě teplota v jarním lyžařském období ovlivňuje velmi významně sněhový profil, který díky teplotám od 5 do -5°C, je velmi stabilní a tím snižuje i stupeň lavinové nebezpečí. Další charakteristikou jeho klimatu je jeho variabilita. Za jediný den se může počasí změnit od slunného a klidného až po den s vydatnými dešťovými nebo sněhovými srážkami a větrem. Jak říká islandské přísloví: „Pokud se vám počasí nelíbí, počkejte pět minut“.

Island je charakterizován rozmanitostí a krásou své krajiny, s přihlédnutím k jeho velikosti, má množství různých ekosystémů. Nalezneme zde zasněžené vrcholky hor a ledovce, pouštní území, krásné vodopády a gejzíry, lávová pole pokrytá mechem nebo pláže z černého vulkanického písku.

Když první osadníci dorazili na ostrov, jediným existujícím savcem byla polární liška, která přišla na ostrov na konci doby ledové. Tito osadníci přinesli s sebou další druhy domácích savců, jako jsou koně, soby, ovce a kozy. Velryby, islandští koně a Papuchalkové severní nebo jiní ptáci, jsou hlavními představiteli fauny Islandu. Island je jednou ze světových Mekk na pozorování ptáků.

Flóra a ekosystém Islandu byly velmi ovlivněny v IX. století, kdy na ostrov dorazili první osadníci. Ostrov byl z velké části zalesněn, ale vzhledem ke spotřebě dřeva na topení, stavbu obydlí a lodí byly lesy brzy vyčerpány až do jejich vymizení. To spolu s nepříznivým klimatem, sopečnou činností a neměnícím se přístupem k pastevectví způsobilo erozi 75% půdy, čímž se snížila možnost přírodní regenerace.

Na těchto 75% ostrova chybí trvalá vegetační vrstva, kvůli výše zmíněným důvodům. Pomalu rostoucí keře, jako je vřes, šicha, borovice, trpasličí vrba a trpasličí bříza, jsou nejčastějším druhem vegetace, přičemž severní bříza je nejpočetnějším stromem. Jedním z nejvýznamnějších rysů islandské krajiny, zejména na jihozápadě ostrova, je existence rozsáhlých lávových polí pokrytých zelenými mechy a lišejníky. Budeme lyžovat z vrcholů hor až k mořskému pobřeží v sopečné krajině, která kombinuje oheň a led

HISTORIE A KULTURA
Island je jedním z geologicky nejmladších míst na světě a jedním z posledních, které bylo osídleno lidmi. Přesné datum prvního osídlení je nejisté. Byly zde nalezeny starověké římský mince datovány se do třetího století. Není ale známo, zda byly dovezeny na ostrov už v té době, a nebo až později s příchodem Vikingských osadníků, kteří používaly tuto měnu po staletí.

Podle tradice a dat shromážděných v Landnámabók („Knize osídlování“), Vikingové přišli na Island náhodou, když námořník jménem Naddoddr v polovině devátého století zabloudil na cestě na Faerské ostrovy a vylodil se na východním pobřeží Islandu, který nazval Snæland tedy „Země sněhu“. Brzy poté Nor Flóki Vilgerðarson opustil svůj domov za účelem kolonizace nově objevené země. Podle legendy, když žil v severozápadní části ostrova, jeho zvířata nepřežila tuhou zimu. Tak se rozhodl přejít hory při hledání nových území, kde ale objevil jen fjordy a ledovce, frustrovaný, přejmenoval zemi na Island (Země ledu) a vrátil se do Norska.

Podle Landnámabók, první trvalý obyvatel na Islandu byl Nor Ingólfur Arnarson. Podle rukopisů přišel Arnarson na Island v roce 874 n.l.. Proto je na islandské kultuře jasný vliv skandinávských mořeplavců (vikingů). V současné době je populace přes 300 000 obyvatel na ostrově s rozlohou 103 000km².

LYŽOVÁNÍ NA ISLANDU
Lyžařská freeridová sezóna začíná v únoru a končí v červnu. Možnosti na ježdění jsou na zasněženém Islandu obrovské. Sjíždějí se vrcholy prakticky až mořskému pobřeží s převýšením mezi 1000-​1500 metrů. Nenalezneme tu příliš vysoké hory, největší vrcholy překonávají něco málo přes 2000m n.m., ale vzhledem k zeměpisné poloze, je kvalita sněhu prakticky zaručena. Nedostatek infrastruktury dopravy(ve prospěch přírody), jen malá možnost ubytování, vzdálenosti a komplikovaná orografie napovídá, že je vhodné si zakoupit kompletní balíček lyžování s horským vůdcem, heliskiingu, plachtění a lyžování nebo smíšené balíčky vždy s dopravou, kde tímto způsobem nebudete ztrácet čas přípravou logistiky ani dopravy.

Díky Soulmountain AdventuresArtic Heliskiing objevíte ty nejlepší oblasti Islandu pro freeriding. Na vrcholky můžete letět na palubě vrtulníku, což je snem snad každého lyžaře, nebo na vrcholky dojdete vlastními silami v doprovodu profesionálních horských vůdců, kde divoké ticho rozbijete jen vlastními lyžemi při otevírání čerstvé stopy. Ubytovat se můžete v horské chatě a nebo na plachetnici v hondě za těmi nejlepšími „lajnami“. Lyžařská sezóna začíná na konci února a končí vynikajícím jarním lyžování na firnu a občas i dávkou prašanu v polovině června. V březnu zde můžete vidět polární zář a v červnu můžete lyžovat o půlnoci za svitu slunečních paprsků. Relaxace v horkých pramenech, návštěva lávových polí a vikingská kultura dělají Island ideální destinací pro autentický lyžařský zážitek. Island je klasifikován jako „Ski World Class Destination“.

1. "Nordern Iceland" Poloostrovy Troll a Hidden Land
Poloostrovy Troll a Hidden Land jsou oddělené nejdelší fjorden Islandu, Eyjalfjordur a představují náš první cíl, kde nalezneme tisíce svahů a vrcholků hor, které čekají na jejich první sjezd. Obrovská plocha více než 4000 čtverečních kilometrů arktických hor, které vás nechají s otevřenými ústy, svahy s převýšením 1 500m všech různých úrovní, od úzkých a příkrých kanálů pro experty až široké a rozsáhlé ledovce pro nesmělejší lyžaře.

Na obou stranách fjordu se vyzdvihují starobylá horská pásma, které přecházejí v údolí odklopené mladšími hřbety. Přes rozsáhlé poloostrovy dorazíte až severnímu pobřeží, kde čas a neustávající nárazy vln vytvořily řetězce strmých skalních útesů. Skutečnost, že poloostrov Troll je obklopen oceánem, tak vytváří neuvěřitelné příležitosti pro lyžování přímo na pobřeží, s pobřežním a stabilním sněhovým profilem, „stable coastal snowpack“. Soulmountain ve spolupráci s Artic heliskiing a Bergmenn Mountain Guide navrhuje dva různé tipy (heliskiing nebo skialpové túry), aby jste si vychutnali tento ráj na Zemi.

HELISKI
Na programech heliski budete ubytováni v Klaengshóll Lodge, kde dříve bývala ovčí farma, ale dnes je tu zrekonstruovaný lodge s veškerým pohodlím a potřebným vybavením. Ubytování se nachází v údolí Skioadalur, přímo upřestřed lyžařského terénu, kde ty nejbližší sjezdy jsou jen 3 minuty letu. Helikoptéra vás čeká přímo před budovou, připravena vás dopravit směrem do divoké krajiny na nezapomenutelné vrcholky hor. Můžete si vybrat mezi různými programy Classic pro 12 lyžařů (3 skupiny po 4 lyžařích, 1 helikopréra), Premium pro 8 lyžařů a Private pro 4 lyžaře.

FREERIDE – Skialpové túry
V tomto případě budete ubytováni v krásné vesničce Siglufjörður, která byla světově známa jako hlavní město sleďů díky jejich nadměrnému rybolovu a bylo považováno za jedno z nejvíce historických míst země. V posledních letech je Siglufjörður známý jako jedna z nejlepších lokalit Islandu na lyžování, pokud ne ta nejlepší. Je obklopena vrcholy s nekonečnými možnosti vychutnat nesčetné výstupy a sjezdy všech úrovní, které vás dovedou až k mořskému pobřeží. Doprava za lyžařským dobrodružstvím je zajištěna ve vozidlech 4x4.

Váš hotel se nachází hned u pobřeží s neuvěřitelným výhledem na moře a na hory. V hotelové restauraci si můžete vychutnat typickou místí kuchyni, přímo z oceánu na talíř. Po každém intenzivním dni lyžování není lepší způsob, jak uvolnit nohy než v termálních lázních regionu nebo v Spa hotelu.

2. "The Glacier Fjords" a Isalfjordur
Lyžování a plachtění je skutečnou expediční zkušeností, kde se budeme pohybovat v přírodní rezervaci Hornstrandir ve fjordech na západě Islandu, jen pár kilometrů od polárního kruhu. Toto dobrodružství je zaměřeno na skialpové túry a lyžování s ubytováním na plachetnici, kde každý den zakotvíte na jiném místě při hledání těch nejlepších sjezdů. Mnohé z nich mohou být i prvosjezdy.

Existují nesčetné možnosti túr, které se plánují na základě úrovně a zájmu lyžařů. Obvykle se lyžuje 6 až 8 hodin, ale je možnost skončit dříve a odpočinout si. Právě proto jsou na lodi k dispozici kajaky, kde můžete odpočinout nohám a projet se po místních fjordech. Pro lyžování na západních fjordech není podmínkou ubytování na plachetnici, další možností je ubytování v malebné rybářské vesničce Ísafjörður odkud je také snadný přístup do hor. 

3.Národní park Vatnajökull
Výstup na Hvannadalshnúkur, nejvyšší vrchol Islandu 2110m n.m., a na jeho okolní vrcholky je také nezapomenutelná zkušenost. Z vrcholu Hvannadalshnúkur se nabízí neuvěřitelný výhled na největší ledovec Evropy, ale také na černé pláže Atlantického oceánu. Tento výšlap vyžaduje celý den, kde je výškové převýšení více než 2000m. V závislosti na fyzické kondici celá túra trvá 7 až 10 hodin, 5 až 8 hodin na výstup a 2 hodiny sjezd. Bezpochyby je to velkolepý zážitek, je ale potřeba počítat s větší fyzickou náročností.

4.Východní fjordy, "Land of Dragons"
Legenda vypráví příběh o Haraldu pokusu podmanit si pyšné Islanďany a vládnout jim jako součásti svého království. Harald donutil kouzelníka, aby poslat jeho ducha ve tvaru velryby, ten byl ale odrazen obřím drakem, strážcem východních fjordů a hor. Díky starým příběhům a i krajině tvořené strmými vrcholy a hlubokými modrými fjordy, je snadné si představit, proč se tato oblast nazývá „Země draků“.

Bergmenn Mountain Guides je průkopníkem lyžování na Islandu a to s více než 18 lety zkušeností. Jökull Bergman byl první, kdo začal s lyžováním na poloostrově Troll. A nyní s Land of Dragons připojuje další dobrodružství a nové sjezdy. Ubytování je nachází ve vesnčce Eskifjordur obklopena krásou místních hor, kde je samozřejmě zajištěna doprava autem k začátku všech túr.

Michaela Řehořková +420 737 102 091
Instagram - @soulmountainadventures
FB – Soulmountain adventures
Webside - Soulmountain.es

Další zajímavé články

„Winterfox“ video od Leny Stoffel

Lena Stoffel nás ve svým novým videu "Winterfox" vezme za prašan do země vycházejícího slunce.

Lucas Wachs a Mike King v editu „Northwest Dream“

Lucas Wachs a Mike King nás ve svým novým videu vezmou na putování po Kaskádovém pohoří.

Momentum Ski Camp s O´Neill týmem

Jeden letní comeback na Momentum Ski Camps, kam nás ještě vyveze parta ze severoamerickýho týmu značky O´Neill.