Kvalifikační podmínky pro Olympiádu v Pchjongčchangu

Letošní Olympiáda se nám blíží mílovými kroky. My se dneska podíváme, co musí všechno freeskier splni, pokud by chtěl startovat pod pěti kruhy....

Něco málo přes dvacet dní nás dělí od zahájení dvacátých třetích zimních Olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. A už podruhé po premiéře v Soči u toho budou freeskieři a freeskierky, na které stejně jako minule budou čekat souboje o olympijské placky v halfpipe slopestyle. Ať se zařazením našeho sportu pod pět kruhů souhlasíte nebo ne, ať se vám to líbí nebo ne, tak s tím nic neuděláte. Důležitý je, že větší pozornosti se freeskiingu jen tak nedostane! Proto by si nejeden lyžník rád užil atmosféru největšího sportovního svátku letošního roku. Bohužel tutově nikdo aspoň pro zatím nenaváže na Mária Skálu, který nás reprezentoval v Rusku. Podmínky jsou nelítostný a právě na ty se dnes zaměříme. Co všechno musí splnit freeskier, aby si mohl splnit svůj olympijskej sen? Na to snad teď podáme odpověď…

Freeskiing spadá do kategorie freestylového lyžování, kde najdeme celkem pět shodných pánských a dámských disciplín. Jedná se o boulaře, akrobatické lyžování - aerials, skicross a pro nás zásadní halfpipe slopestyle. Každá disciplína má různý omezený počet účastníků. U nás (rampa a sloepstyle) shodně může do každé nastoupit maximálně třicet chlapů a dvacet čtyři holek, kde na každou zemi je kvóta čtyřech závodníků. Každý stát pak může vyslat do všech pěti sportů max třicet závodníků, kde ale může být od každého pohlaví nanejvýš šestnáct účastníků. Každej lyžař v rampě nebo snowparku navíc musí být narozen před 1. lednem 2003 a splňovat zdravotní podmínky dle regulí.

Třicet respektive dvacet čtyři nejlepších se počítá podle počtu FISových bodů ze soutěží od 1. července 2016, který sbírají na jednotlivých zastávkách Světovýho poháru. Pokud tedy země má v nejlepší třicítce více zabijáků, tak prostě první, který se bodově nevešel do nejlepšího kvarteta se škrtá a kvóta tak připadá na další národnost. Podmínkou tedy není, že musíte být v celkovém FIS pořadí v nejlšpčí třicítce. Kvóty se tady totiž spíše rozdělují podle národností, než podle jednotlivých jmen. Každej lyžník taky musí splnit další dvě podmínky:

- umístit se do 30.místa na jednom závodě Světovýho poháru
- mít na svém kontě aspoň 50 FISových bodů

Kromě mezinárodních podmínek pro účast na OH může, ale také každý národní svaz klást svoje vlastní kvalifikační úskalí, bez kterých máte hold smůlu. Třeba Němci musí mít aspoň jednu finálovou účast v závodě Světovýho poháru. Samostatnou kategorií jsou potom Amíci, kteří se kvalifikují na základě pěti svých vypsaných závodů (Světové poháry  v USA, Dew Tour...) a výsledků na nich, které se sčítají. Díky bodům a počtu pódiových umístění poté postoupí do Koreje z každé disciplíny nejlepší trojka. Poslední místo bude vyplněno na základě trenérského zvážení, což dává šanci třeba i zraněním sportovcům, kteří nemohli zasáhnout do všech kvalifikačních závodů.

Hostitelská země tedy Jižní Korea má pak v každé disciplíně zaručenou jednu tutovou kvótu, což znamená, že v se v každé disciplíně ukáže aspoň jeden domácí borec a borkyně.

Ofiko web Olympiády zde.

Olympiáda se zkrátka blíží a bude to velký!

Další zajímavé články

„Winterfox“ video od Leny Stoffel

Lena Stoffel nás ve svým novým videu "Winterfox" vezme za prašan do země vycházejícího slunce.

Lucas Wachs a Mike King v editu „Northwest Dream“

Lucas Wachs a Mike King nás ve svým novým videu vezmou na putování po Kaskádovém pohoří.

Momentum Ski Camp s O´Neill týmem

Jeden letní comeback na Momentum Ski Camps, kam nás ještě vyveze parta ze severoamerickýho týmu značky O´Neill.