Lenzerheide Arosa 2017

Po víkendu v Davosu jsme se rozhodli, že se do Švýcar ještě vrátíme. Tentokrát o údolí vedle do Lenzerheide.

Když jsem v tomto středisku byl naposledy, tak ještě nebylo propojené s Arosou. Tím středisko narostlo na 225km. Což je už celkem slušná nálož kilometrů na dva dny ježdění. Bohužel počasí nám moc nepřálo a skoro polovina střediska byla zavřená díky větru v neděli. Lenzerheide je dostupné přes Německo za cca 6 hodin svižnější jízdy, takže se to dá i na víkend. Ubytovaní jsme byli v místním YouthHostelu se snídaní takže pohoda se konala za nějakých cca 30 CHF + nějaké to luftovné a parkovné cca 15 CH za noc. Za tuhle cenu ale spíme přímo na sjezdovce, takže z lyžárny rovnou na svah. Tedy konkrétně na neupravený svah s cca 15cm prašanu :D Takže na rozjetí máme svůj vlastní svah, protože takhle brzy ráno se nikdo z hostelu nevykopal :D A to bylo 9:00.

Díky ubytku se dá ve Švýcarsku ušetřit i na bazénu s teplou vodou. Standardně to stojí cca 11,5 CHF a s ubytkem je to cca 9CHF. Jediná nevýhoda je, že skibusy jezdí do 17:30, takže cesta zpátky je procházka cca 2km v -15stupních, což není úplný ideál, takže volíme variantu auta.

Zvláštní vlastností tohoto střediska jsou spojovací sjezdovky mezi vleky, většina z nich je do kopce. Svahy jsou na jednom hřebenu vedle sebe, dost mi to připomínalo Tonale, nicméně tam spojovačky nebyly skoro vůbec a jezdilo se mimo sjezdovky.

Náš víkend byl zrovna onen s nehezkým počasím a větrem, takže v sobotu jsme něco pojezdili a v neděli už od rána co hodinu ubývaly otevřené sjezdovky a vleky, než se dalo jezdit jen přibližováky. Holt počasí neporučíme. Sjezdovky byly v sobotu hodně hrbolaté díky čerstvému sněhu, který napadl a udělal konečně nějaký základ i mimo sjezdovky. V neděli už byly pisty krásně tvrdé a dalo se i zajezdit, dokud jezdily vleky. V restauracích se rozjíždí apré-​ski celkem brzy. Naše návštěva ChilliHutte nás hodně překvapila, jak to tam jede. Bohužel neberou karty. Nicméně si na papírek napsali jméno a telefon a řekli, ať zaplatíme v neděli. Naneštěstí v neděli nejezdily všechny vleky v okolí ChilliHutte, takže se tam nedalo dostat. 

Naštěstí tam máme kamaráda Kačera, který si vzal peníze a zamázne to za nás v týdnu. Kdyby se někdo chtěl v Lenzerheide vyzkoušet telemark, tak se určitě Kačerovi ozvěte. Vede tam vlastní telemarkovou školu a rád se Vám po-​věnuje. Nemluvě o tom, že budete instruováni v češtině a určitě Vám poradí co kdy a jak až tam budete - http://telemark-lenzerheide.ch.

Cesta zpět byla stejně jako z Davosu hodně trnitá, jelikož za cestu přes Německo potkáte asi 40 sypačů a 15 bouraček… Nicméně Švýcarsko je zase jiný kraj a jiný mrav, zažijete tam trošku jinou kultůru než v Rakousku nebo u nás, a ikdyž to není levné, za výlet to jistě stojí.

Po večerech se můžete taky zabavit místním ledovým kluzištěm nebo curlingem. Vždy je hned vedle dřevěná hospůdka co z ní táhnou švýcarské sýry, tak aby člověk po tom vymrznutí (o víkendu bylo -15st) se mohl zahřát Jagatee nebo svařákem.

Sjezdovky, po kterých jsme jezdili, jsou homologované na FIS závody, ty se budou v Lenzerheide konat 27-​28. ledna 2018 (FIS Ski World Cup –27th/​28th January 2018), Kačer nám je všechny popsal, kde se startuje a kudy se jede, celkem zajímavé to vidět bez přípravy a jak to vypadá po natažení sítí, zasypání 5m hlubokých děr a údolíček. Pokud se tam plánujete vydat, můžete to spojit s prohlídkou LenzerheideMagicForest 13-​30. prosince 2017, kdy se tu koná festival světla a hromadou koncertů. Víc najdete tady : https://lenzerheide.com/de

Za SnowPigs sesmolil Ivoš

Další zajímavé články

Report: Trip na sopku Rishiri se Sherpas Ride

V Japonsku fungující česká parta Sherpas Ride nás vezme na úžasnej trip na ostrůvek Rishiri, kde se společně pokusili zdolat stejnojmennou místní sopku.

Originate - epizoda 2 s Michelle Parker

Michelle Parker nás ve druhým díle série Originate vezme na trip na sněžnějch skútrech do Britský Kolumbie.

Trio Bråten, Hatveit a Øye a jejich jibová šleha

Trojka Andreas Hatveit, Oystein Bråten a Bendik Øye je nemocná! Jinak se tahle jejich jibová peckovice nedá vysvětlit!