Matěj Švancer a Tess Ledeux ovládli první FIS Světový pohár sezóny

FIS Světový pohár v pátek načnul svojí letošní sezónu big airem ve švýcarském Churu...

Člověk se ani nenadál, léto si to namířilo do věčných lovišť a zimní počasí pomaloučku polehoučku začíná vystrkovat drábky. Nejvyšší čas tak nakopnout novou závodní sezónu. A ta letošní bude enormně důležitá. Vrcholem totiž budou Olympijské hry v čínském Pekingu, které potřetí v historii přivítají také smetánku našeho sportu. A kdo by nechtěl zažít atmosféru závodu pod pěti kruhy. Boj o vytouženou účast odstartoval v pátek, kdy švýcarské malebné městečko Chur hostilo první klání FIS Světového poháru sezóny. V rámci prvního ročníku Big Air Festivalu se představili nejen lyžníci ale také boarďáci a hlavně se na start postavilo naše želízko v ohni v podobě Štěpána Hudečka

Svěťák v Churu (foto FIS)

I přestože by bigair akce neměla v civilizaci na počasí doplatit tolik jako mezi horskými masivy, tak zrovna počásko v zemi hodinek a čokolády bylo náladový jak tvoje mladá, když má svoje dny. Důkazem budiž čtvrteční trénink, který zhatil rozverný déšť. Pánové a dámy se tak do pátečního závodu museli vrhnout lehce po hlavě. Kvalifikační kritéria byla opět nelítostná a z padesáti chlapáků na startu prošlo do večerní bitvy o medaile jen vždy nejlepší pětka ze dvou heatů. Něžné pohlaví pak rozhodně nezůstalo pozadu a hned dvacet šest bábovek zápolilo celkem o osm finálových pozic…

jeden z kvalifikačncíh letů (foto FIS)

Aby těch kotrmelců a zakopnutí nebylo jaksi málo, tak v pátek se pro změnu do role zlobivého sígra převtělil vítr. Výsledek byla posunutá druhá část kvalifikace a taky finále, které se tak nakonec jelo pouze dva skoky místo tradičních tří. Jak se říká… Větru, dešti neporučíš. Nekonečné čekání pak možná malinko nečechralo nervy i našemu Spýdymu. Ten nakonec bohužel ani jeden kvalifikační skok nedokázal zkrotit a na první letošní start, tak rozhodně s láskou vzpomínat nebude. Umístění na chvostu výsledkové listiny určitě v plánu nebylo. Naopak jiný starosti měl Nor Birk Ruud a Kanaďan Teal Harle, kteří svoje heaty ovládli. Důvod k radosti měl také loni ještě české barvy hájící Matěj Švancer. První start pod rakouskou vlajkou vyšperkoval jednoznačným postupem do finále.

Matěj Švancer ve finále (foto FIS)

V tom tedy padl za vlast klasickej formát tří skoků a jelo se pouze na dva triky, kdy se počítal pouze ten lepší. Bylo to tak trošku hop nebo trop a všechno se mohlo vsadit na jednu kartu. Vůně úspěchu možná malinko ochromila kluky v prvním kole. V podstatě pouze Matěj mohl být se svojí rotací spokojen a usadil se na prozatímním prvním fleku. Druhá nálož skoků to už ale byla jiná písnička. Žádnej Standa Hložek ale pořádnej metál. Blýsknul se hlavně Němec David Zehentner. Přece jenom s tímhle jménem se dvakrát nepočítalo. Za svůj switch dub 1620 mute vyfasoval nálož 95.00 bodů! Světe div se, na placku to nestačilo! Přeskočil ho Birk Ruud se svým nekompromisním dub biem 1800! Hodně vodu čeřil taky Teal Harle. Jeho signature triple 1260, při kterým si lehce střílí z fyzikálních zákonu mu do kasičky rozhodčí přisypali hned 98.00 bodíků! Jenže ani za tohle se zlato nepodařilo vytěžit! Poslední slovo měla totiž kometa poslední sezóny. Matěj Švancer vyprásknul nose butter dub cork 1800 safety! Rozhodčí se moc neupejpali a díky neuvěřitelnýmu skóre 99.00 ho poslali zaslouženě na nejvyšší metu…

Nejlepší trio pánů:

Určitě zajímavou konfrontaci předvedla i osmička finalistek. Finálové klání pak úplně nesedlo vítězce kvaldy Anastasii Tatalině. Ruský uragán, který vypálil všem soupeřkám rybník na posledním Mistrovství světa, tentokrát selhal. Stejně jako třeba Megan Oldham nedokázala mladá Ruska svůj double cork ukecat a na cenný kov si musela nechat zajít chuť. Respekt si pak určitě zaslouží italská veteránka Silvia Bertagna. Ta se sice už dávno přehoupla věkem přes třicítku, ale očividně je pořád do ježdění zapálená. Její paleta triků se totiž rozrostla o dub cork, a i když ho ve finále nedokázala zpacifikovat, tak si určitě zaslouží pochvalu. Nejkolosálnější radost pak mohla vypuknout ve francouzském táboře. Zlato pro jejich trikolóru vybojovala Tess Ledeux za bezchybnej dub 1260. Stříbro pak zůstalo doma díky zkušené Sarah Hoefflin a jejímu switch dub 1080. Bronzovou odměnu pak ukořistila Elena Gaskell, který stačila precizní plochá switch 1080. Na začátek sezóny určitě hodně interesantní závod, kde Matěj jednoznačně potvrdil, že je momentálně největším talentem a příslibem do budoucna. FIS Světový pohár pak pokračuje 19. listopadu slopestylem na rakouském ledovci Stubai.

Nejlepší dámy v Churu:

Výsledky FIS Světového poháru v Churu:

Muži:

1. Matěj Švancer (AUT)
2. Teal Harle (CAN)
3. Birk Ruud (NOR)
4. David Zehentner (GER)
5. Max Moffatt (CAN)
6. Alex Hall (USA)
7. Lukas Muelluaer (AUT)
8. Mac Forehand (USA)
9. Evan McEachran (CAN)
10. Kim Gubser (SUI)

48. Štepán Hudeček (CZE)

Kompletní výsledky zde.

Matěj slaví premiérové vítězství ve Světovém poháru (foto FIS)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Sarah Hoefflin (SUI)
3. Elena Gaskell (CAN)
4. Giulia Tanno (SUI)
5. Sandra Eie (NOR)
6. Silvia Bertagna (ITA)
7. Anastasia Tatalina (RUS)
8. Megan Oldham (CAN)

Kompletní výsledky zde.

nejlepší ženy (foto FIS)

sesmo

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...