Max Hitzig a Zuza Witych slaví vítězství na začátku Freeride World Tour 2024

Start FWT 2024 se neobešel bez problému. Z Pyrenejí se jezdci museli stěhovat do Švýcarska, ale všechno se nakonec zvládlo...

Ach, to počasí! FIS Freeride World Tour musela asi pěkně zlobit, protože přírodní živly jí místo tun prašanu nadělily teploty jak v karibských oblastech a nedostatek sněhu. Aspoň co se týče Pyrenejí, kde se minulý týden ve španělském Baquiere Beret měl rozběhnout maratón letošních závodů. Jenže sněhová pokrývka jaksi absentuje, a tak se zastávka na Pyrenejském poloostrově musela odpískat. Naštěstí organizátoři přispěchali s bleskurychlým řešením a celý klání flexibilně odklonili do švýcarských Alp, kde sněhová situace kulinářským slangem připomínala pětichodové menu v michelinské restauraci a ne ztvrdlej rohlík s prošlým vlašákem. Jezdci si to namašírovali do známé lokality Verbier, která si tak mohla vynahradit loňské zrušené finále FWT 2023. Závod se pak usídlil na vrcholu Petit Bec, který nabízel famózní podmínky pro všechny zúčastněný.

Polka Zuzanna Witych (foto: J. Bernard / FWT)

Dle společenské etiky dámy mají přednost, takže se první vrhly do spárů místního kopce. Celkem tucet odvážných žen nemělo slitování a holky se rozhodně nešetřily. Po prvních jízdách se na čele uvelebila třicetiletá Molly Armanino z USA, ale jen do doby, kdy vystřelil vostrej náboj jménem Manon Loschi. Mladá Francouzska se měla v prestižním seriálu objevit už loni, nicméně zranění jí udělalo čáru přes rozpočet. Teď konečně plná emocí stála na startu a nebrala si servítky! Vyfikla tři masivní cliff dropy a rozhodčí jí v bodech poslali daleko za devadesátkovou hranici! Hozenou rukavici ale dokázala zvednout Zuza Witych. Polská hvězdička se vrátila po roce půstu na divokou kartu a odměnila se nelepším možným způsobem. Ve svý jízdě nekompromisně zpacifikovala taky tři obří dropy a od rozhodčích schytala královskou známku 97.67! Na to byla krátká i loňská šampiónka Justine Dufour-Lapointe, který podkopal nohy backflip a u její jména se tak rozsvítilo nepopulární NS (no score). První výhra tak míří do Polska.

Šampiónka Zuza Witych:

Mezi mužskou sebranou se první do hory zakousl japonský nováček Tenra Katsuno a velkým dropem, menší 360 a backflipem hned na úvod nasadil solidní laťku. Ani rozhodčí se s body nedrželi zkrátka. Pak ale nastoupila solidní série crashů a pádů a místama to vypadalo jako šampionát v disciplíně panna, orel! Svoje ambice spláchli na dno toaletní mísy Rakušan Valentin Morel, favorit Max Palm, domácí Simon Perraudin, šílenej Španěl Abel Moga a v neposlední řadě Marcus Goguen. Mladej Kanaďan ještě než si vylámal zuby na backflipu, tak totiž stihnul vystřihnut kombíčko 360, flatspin a další 360 a kdyby možná malinko ubral na trikových variacích, tak mohl vyskočit na podium. Jenže na kdyby se nehraje... Škoda!

Kristofer Turdell (foto: J.Bernard / FWT)

Veducího Japonce pak dráždila další nová tvář. Ben Richards z Novýho Zélandu zandal třeba parádní flatspin a zařadil se na prozatimní druhej flek. Jenže to se už nahoře pomalu šíbroval Max Hitzig. Německá mladá krev a dost možná budoucí velká stár. Max vytáhnul z arzenálu těžkej kalibr! Parádní agresivní jízdu na levý straně kopce s dvěma gigantický dropy a všechno utemoval obří 360! Méně je někdy více! Trošku upozadil triky a místo toho vsadil na dokonalý výběr lajny. 93.67 bodů ho jasně koplo do čela! Na záda se mu snažil dýchat Finn Bilous. Nedávno ještě Novozélanďan brzdil snowparky a teď už drtí prašan. Parkový kořeny ale nezapře a jeho 36o drop nebo flatspin s dobře zvolenou lajnou ho zastavily jen těsně před devadesátkovou odměnou. Druhej flek! Posledním, kdo výrazně promluvil do konečných pořadí, se stal Kristofer Turdell. Švédskej veterán zvolil málo ježděnou pravou stranu hory a originální linii navíc vyšperkoval i menší 360 nebo bekem a dokázal si proklestit cestu na bronz! Vítězství Maxe Hitziga to už ale neohrozilo. Bohužel počasí dělá cavyky i nadále, a tak se nepojede ani v druhé pyrenejské lokalitě Ordino Arcalís v Andoře. Jezdic se tak sejdou až na začátku druhý půlky února v kanadském Kicking Horse.

Vítězná jízda Maxe Hitziga:

Výsledky Freeride World Tour 2024 - Verbier:

Ženy:

1. Zuzanna Witych (POL)
2. Manon Loschi (FRA)
3. Molly Armanino (USA)
4. Hedvig Wessel (NOR)
5. Astrid Cheylus (FRA)
6. Sybille Blanjean (SUI)
7. Lily Bradley (USA)
8. Addison Rafford (USA)
9. Megane Betend (FRA)
10. Lydia Nelsen (USA)
11. Justine Dufour-Lapoite (CAN)
12. Taylor Dobyns (USA)

nejlepší dámy (foto: FWT)

Muži:

1. Max Hitzig (GER)
2. Finn Bilous (NZL)
3. Kristofer Turdell (SWE)
4. Tenra Katsuno (JPN)
5. Ben Richards (NZL)
6. Maxime Chabloz (SUI)
7. Carl Regnér Eriksson (SWE)
8. Kendall Goodman (USA)
9. Colton Shaff (USA)
10. Andrew Pollard (USA)
11. Jackson Bathgate (CAN)
12. Dillon Flinders (USA)
13. Martin Bender (SUI)
14. Valentin Rainer (AUT)
15. Max Palm (SWE)
16. Marcus Goguen (CAN)
17. WeiTien Ho (CAN)
18. Oscar Mandin (FRA)
19. Blake Marshall (NZL)
20. Simon Perraudin (SUI)
21. Thibault Magnin (ESP)
22. Abel Moga (ESP)

top pánové ve Verbieru (foto: FWT)

Web Freeride World Tour najdeš zde.

slova si ochočil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...

Finley Melville Ives nás vezme na Mt. Hood

Na oregonský Mt. Hood nás dneska vezme mladá rampová krev v podobě Finley Melville Ivese...

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...