Max Palm a Addison Rafford vítězi úvodní Freeride World Tour 2023

V neděli do toho konečně vlítla letošní Freeride World Tour 2023. Pojďme závod ve španělských Pyrenejích zkontrolovat...

Freeride World Tour pro rok 2023 už taky konečně nahodila motory. Lenost sněžení sice první zastávku v kanadském Kicking Horse decentně odložila na druhou půlku února, ale další plánovaný závod se už odjel dle regulí. Jezdce tak čekal křest ohněm ve španělských Pyrenejí, kde se stejně jako loni zápolilo v resortu Baqueira Beret. I tak ale podmínky měly k ideálu daleko asi jako Paris Hilton k práci jeptišky. Tam nahoře se prostě s donáškou sněhu jaksi nepředřeli. Výsledkem toho bylo, že jezdci museli od start nejprve prokličkovat nějakých sto výškových metrů, než se vůbec dostali do hodnocené zóny. A nesmíme pak taky zapomenout, že se jednalo o velkou premiéru pod hlavičkou FISu. Upřímně ale samotný klání to nijak nepoznamenalo a vlastně by si toho normální laik vůbec nevšiml. Což za sebe beru jako velký plus.

Američanka Addison Rafford (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

První se z lyžařů do místních kuloúrů pustily dámy. Na startu se vyskládalo nakonec deset slečen. Velkýho smolíka si vybrala mladá Francouzska Manon Loschi, která musela svoje premiérové účinkování oželet kvůli zranění. Divokou kartu na celou sezónu tak jako náhrada vyfasovala Američanka Molly Armanino. A právě devětadvacetiletá lyžařka celou soutěž otevřela a to kvalitně. Oproti ostatním holkám totiž volila netradiční pravou část kopce a dlouho dobu se vezla na vítězný vlně. Z tý jí nakonec spláchla její krajanka a další debutující děva Addison Rafford. Mladá rodačka z Idaha pokořila dva menší dropy a skóre 72.67 bodů jí přihrálo první výhru v rámci FWT. Aspoň bronz pak zůstal v Evropě díky Sybille Blanjean ze Švýcarska. Hodně jsem pak zvědavej na další představení Justine Dufour-Lapointe. Kdyby totiž dvojnásobná olympijská medailistka z boulí čistě zkrotila svůj backflip, tak mohla mířit značně vysoko. Takhle z toho pro Kanaďanku káplo jen šestý místo.

Vítězná jízda Addison Rafford:

I mezi pány se pak na poslední chvíli muselo čachrovat se sestavou. Zranění utnulo velký plány Dillonu Flindersovi z USA a francouzská stálice Léo Slemett se rozhodl, že svoji lyžařskou pouť namíří na jiné cíle než závodění. Divoká karta na kompletní zimu tak padla do klína španělskýmu šílenci Aymaru Navarrovi, žabožroutovi Oscaru Mandinovi a hlavně novozélansko-italskýmu duu Finn Bilous a Ralph Welponer. Kluci ještě nedávno brousili železa a drtili skoky ve Svěťáku a teď je osud zavál na zaprášené svahy. Osobně od nich čekám pořádnej freestylovej závan, a to se vlastně potvrdilo už na Pyrenejském poloostrově. 

švédskej zabiják Max Palm (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

Hlavně Finn zavdal nádherou stylovou lajnu, kde u mě sbíral plusový body za nosebutter, luxusní cork 540 a nezapomněl ani vyplenit jednu skála 360 dropem. Proto my hlava nebere, jak ho rozhodčí mohli nechat spadnout až na devátý místo! Zločin v přímým přenosu! Za zmínku pak určitě stojí Švýcar Maxime Chabloz, Němec Max Hitzig s velkou 360 a bekem či domácí ďábel Abel Moga, kterej stovky přihlížejících zvedl svým masivním frontflipem! Moc pěknou prudkou lajnu volil taky aljašský nováček Leif Mumma a z jezdeckého davu vyčnívala hlavně pak domácí ikona Aymar Navarro. Při jeho jízdě dav skandoval, až se hory otřásaly a vypadalo to na blížící se armádu sněžných mužů v kanadách. 

Abel Moga a jeho fróňo (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

Z pódiový umístění se ale veselilo jiný trio. Jestli bude mít někdo letos fakt našlápnuto, tak je to švédskej uragán Max Palm! Dvacetiletý blázen zase ukáza skvostnou jízdu s 360 do kuloáru nebo velkým bečkem a jasně a zaslouženě závodu dominoval! Se stříbrnou plackou pro Oscara Mandina se úplně neztotožňuju. Přece jenom někteří soupeři se mi líbili víc. Ale budiž. Bronz pak vyválčil další ze Švéďáků Carl Regnér Eriksson, který stihnul v jízdě hned tři triky a vrcholem byl určit flat 720. Pěknej závod a těším se na pokračování.

Zlatá lajna Maxe Palma:

Výsledky Freeride World Tour 2023 - Baqueira Beret:

Ženy:

1. Addison Rafford (USA)
2. Molly Armanino (USA)
3. Sybille Blanjean (SUI)
4. Elisabeth Gerritzen (SUI)
5. Olivia McNeill (CAN)
6. Justine Dufour-Lapointe (CAN)
7. Delila Quinn (USA)
8. Jessica Hotter (NZL)
9. Elisabet Marina (ESP)
10. Megane Betend (FRA)

Muži:

1. Max Palm (SWE)
2. Oscar Mandin (FRA)
3. Carl Regnér Eriksson (SWE)
4. Max Hitzig (GER)
5. Maxime Chabloz (SUI)
6. Simon Perraudin (SUI)
7. Abel Moga (ESP)
8. Leif Mumma (USA)
9. Finn Bilous (NZL)
10. Aymar Navarro (ESP)
11. Jack Nichols (USA)
12. Xander Guldman (USA)
13. Manu Barnard (NZL)
14. Andrew Pollard (USA)
15. Valentin Rainer (AUT)
16. Reine Barkered (SWE)
17. Jamesa Hampton (NZL)
18. Ralph Welponer (ITA)
19. Jedidiah Kravitz (USA)
20. Ross Tester (USA)
21. Kristofer Turdell (SWE)
22. Craig Murray (NZL)

kvartet nejlepších ze Španělska (foto Freeride World Tour / Jeremy Bernard)

Freeride World Tour web najdeš zde.

slovní virtuóz

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...