Mistrovství světa 2021: Oliwer Magnusson a Anastasia Tatalina nečekanými šampióny big airu

Známe poslední letošní mistry světa! Big air přinesl parádní závod a hodně nečekaný výsledky...

Třešničkou na dortu Mistrovství světa 2021 v Aspenu byl závěrečný big air. No třešnička…. Tohle byla višeň elefantních rozměrů, po který by z cukrářského díla zbyl jen mastnej flek. Vlastně sladkej… Jedenáctka finalistů a osmička nejlepších holek na nás totiž nenechala nit suchou a v bitvě na jednadvacetimetrovém kickeru se o poslední sadu medailí byli jako lvi! Bohužel do rozhodujícího boje nezasáhl vítěz kvaldy Birk Ruud. Norská hvězdička ale měla úplně jiné starosti a v jeho případě šly lyže na vedlejší kolej. Narychlo se totiž vracel domů do vlasti za vážně nemocným tátou… My ale přistoupíme k tomu veselejšímu a podíváme se, kdože se bude moci následující dva roky titulovat světovým šampiónem v big airu…

Tess Ledeux (foto U.S. Ski & Snowboard)

Pánové i dámy měli v úterní podvečer našeho času tři skoky, kde součet dvou nejlepších dával výsledný skóre. Samozřejmě nemohly se počítat triky na stejnou stranu. Ale to už snad ví i každý malý dítě. Ve finálové osmičce holek byste marně hledaly domácí freeskierky, stejně jako asi největší favoritku Mathilde Gremaud. Když vám nesedne kvalda, tak se můžete na hlavu stavět, klidně ovládat krétské hieroglyfické písmo, ale tady vám to je k ničemu. Šanci ukázat se světu se tak naskytla dalším lyžařkám, a ty po tom jednoznačně chňaply. Hned v prvním kole pořádně vystrčila růžky Anastasia Tatalina. Drobná dívenka z Ruska zasadila smrtící úder v podobě bezchybnýho dub corku 1260, za který inkasovala 93.00 a prozatimní nečekaný vedení. A to nebylo všechno…

Megan Oldham  (foto U.S. Ski & Snowboard)

Druhý kolo musela hasit hrozbu dvou nepovedených skoků čínská stár Eileen Gu. Naštěstí pro ni udržela nervy na uzdě a doublem 1080 japan zůstala ve hře. Naopak svoje šance definitivně pohřbila veteránka Silvia Bertagna a olympijská vítězka Sarah Hoefflin. Druhý zaváhání a konec medailových nadějí. Pěkným doublem 1260 naopak kontrolovala Megan Oldham a obhájkyně titulu Tess Ledeux. Zle si nevedla ani Sandra Eie, která ke dvojáku z prvního runu přidala switch 1080 a mířila vysoko. Škoda lajdáckýho grabu. Jenže ten den sudičky přály někomu jinýmu. Anastasia totiž všem vytřela zrak i napodruhé. Rightside double  1260 a nazdar. Nejen, že se stala první ženou v historii, která v  závodě, která odjela dva rozdílný tupláky 1260, ale hlavně se s bodovým nášupem přes 180 bodů bezpečně se usadila ve vedení…

ruská carevna Anastasia Tatalina  (foto U.S. Ski & Snowboard)

Poslední kolo. Tady už se chyby neodpouštějí. Drápky vystrčila druhá Ruska ve finále Lana Prusakova. Další parádní dabláč s přízviskem „made in Russia“ a rázem  se vyšvihla na stříbro. Eileen Gu odpověděla taky dublem, ale přece jenom chyběl malinko větší čistota a ruský dvojblok nedokázala rozrazit. Sandra ani Megan pak nedokázaly svoje triky ještě více vyšperkovat a o medailistkách bylo jasno! Překvapivými ale zaslouženými královnami se staly Rusky Lana Prusakova a hlavně zlatá Anastasia Tatalina. Čínské zázračné dítě Eileen Gu určitě opět nezklamalo. Tři závody, tři medaile… Kdo tohle má. Pohlaváři z nejlidnatější země světa musí být spokojeni… A nejen oni. Skvělej závod holky…

Vízěka Anastasia Tatalina:

Stříbrná Lana Prusakova:

Bronz pro Eileen Gu:

Výsledky finále big airu žen:

1. Anastasia Tatalina (RSF)
2. Lana Prusakova (RSF)
3. Eileen Gu (CHN)
4. Megan Oldham (CAN)
5. Sandra Eie (NOR)
6. Silvia Bertagna (ITA)
7. Tess Ledeux (FRA)
8. Sarah Hoefflin (SUI)

nejlepší holky  (foto U.S. Ski & Snowboard)

Pánská jedenáctka to byl jeden šílenej kolotoč, po kterým se vám motala hlava ještě dobrý dvě hodinky po závodě. Už po prvním kole jste možná zaznamenali tiky v oku. Není se co divit. Mlaďák Edouard Therriault obří triple cork double mute, switch triple pak servíroval Kim Gubser, Andri Ragettli zase morbidní switch dub bio 1800. Největší sadu ale zavdal trošku nenápadný Oliwer Magnusson. Švédská raketa posledních let vybrala z itineráře triků dub cork 1800 mute tail. Totálně čistý provedení pak zajistilo autorovi na účet více jak 94 bodů, což v prvním kole nedokázal nikdo překonat…

switch triple od Kima Gubsera  (foto U.S. Ski & Snowboard)

Svůj den tentokrát neměl španělský matador Thibault Magnin a hlavně francouzský favorit Antoine Adelisse. Po druhém kole u jejich jmen svítil celkem nelichotivý bodový příděl, a bylo nad slunce jasné, že tahle dvojka pojede dneska domů s prázdnou. To se rozhodně netýkalo dvacetiletýho švýcarskýho zázraku jménem Kim Gubser. Druhý triple v soutěži a jasnej útok na bednu. Osud pak pokoušel Andri, který rotací o 1980 stupňů zkoušel největší motanici dne. Triple sice odjel, ale byl čistej asi jako farmářovy galoše po celodenní kydání hnoje… Vedení ale i po druhých skocích stále držel Oliwer Magnusson

tripl Edouarda Therriaulta  (foto U.S. Ski & Snowboard)

Všechno tak musely rozhodnout poslední triky. Útok na medaili nezvládl domácí Alex Hall, Kanaďan Evan McEachran ani Jesper Tjäder, kterýmu poslední skok nevyšel vůbec. Všem pak zatrnulo při obří rotaci Andriho. 1980 opět zůstala nepokořena navíc svah opouštěl za asistence a koleno levé nohy vypadla, že už zažilo lepší dny. Doufejme, že zbrusu nový mistr světa ve slopestylu nerozšíří marodku. Naopak slušnej výkon převedl Mac Forehand. Na placku to nakonec nestačilo, ale jako bramborový ukázal všem americkým parťákům záda. Dobrá práce. V tu chvíli se jména tří medailistů už znala, šlo jen o to, kdo si odnese jaký kov. Mlaďák z Kanady Edouard šel do toho nekompromisně a jeho dub bio 1800 bylo tak šílený, že ho chtěli skoro hospitalizovat v Bohnicích. Není divu, že se ujal vedení. Kim Gubser nedokázal odpovědět stejnou měrou. I tak ale měl parádní bronz měl v kapse. Na hoře byl už jen Oliwer Magnusson. V tu chvilku ale režie zahlásila technické problémy a mladý Seveřan musel nepříjemně několik minut čekat. Jestli někdo šlápl na kabel nebo někdo z porotců musel položit ten svůj se už nedozvíme. Co ale všichni víme, že Oliwer to zvládl! Jeho switch dub 1800 tail nakonec na nečekaný zlato stačilo a v táboře Švédů se mohlo začít slavit… 

Král Oliwer Magnusson:

Stříbrný Edouard Therriault:

Kim Gubser bere bronz:

Výsledky finále big airu mužů:

1. Oliwer Magnusson (SWE)
2. Edouard Therriault (CAN)
3. Kim Gubser (SUI)
4. Mac Forehand (USA)
5. Evan McEachran (CAN)
6. Andri Ragettli (SUI)
7. Alex Hall (USA)
8. Sebastian Schjerve (NOR)
9. Thibault Magnin (ESP)
10. Jesper Tjäder (SWE)
11. Antoine Adelisse (FRA)
12. Birk Ruud (NOR)

Mistrovství světa tak máme úspěšně za sebou. Aspenská mise ale pokračuje i následující dny. Na programu je totiž náhradní FIS Světový pohár ve slopestylu a halfpipe. A dobrou zprávou je sobotní (20.3) i nedělní (21.3.) finále od 16:00 respektive od 16:00 opět nabídne Česká Televize. Vše můžete tak zase sledovat na ČT na webu a HbbTV. Nudit se budeme..

FIS web zde.

mistři big airu  (foto U.S. Ski & Snowboard)

s chutí napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...