Mistrovství světa 2023: Birk Ruud a Mathilde Gremaud jsou šampióny ve slopestylu

Máme úspěšně za sebou první finálový závod Mistrovství světa 2023 v Bakuriani...

Na mistrovství světa 2023 v Bakuriani se dneska konečně freeskierům rozdávali první sady medailí. Po nedělní a včerejší kvalifikaci slopestylu čekalo na lyžaře dneska nejšťavnatější sousto. Našlapané finále a hlavně pětihvězdičkové počasí, které se konečně povedlo zpacifikovat. Riders si tak po pekelných dnech mohli vychutnat, jak vypadá gruziíské nebe a hlavně se podařil umravnit vítr, kterej byl do dnešních dnů kaňkou, kterou nešlo odstranit ani louhem. Do bojů o cenné kovy se prokousalo celkem šestnáct borců a tucet nejlepších holek. Bohužel kvalifikační motouzy byly příliš zamotaný na našeho Štěpána Hudečka, kterýmu se závod prostě nepovedl (45. místo), ale to už je minulost, v který se nebudeme babrat. Speedymu teďka všichni budeme držíme palce v big airu.

dablující Megan Oldham (foto FIS)

Určitě ještě na začátku musíme vypíchnut práci party Schneestern, která vymodelovala hodně nadupaný snowpark, kde jste se mohli zejména vyřádit na třech jibových sekcí. Kreativitu jste tady rozjet minimálně na sto dvacet procent. Velkou pochvalu si pak zaslouží taky třetí skok, který svými rozměry dovoloval i obří rotace o 1800 stupňů, takže vytoužený wau efekt to neměl se svým příchodem nikterak náročné. První se ale na trať vrhly dámy, a i když chybělo několik světových es jako Eileen Gu, Kelly Sildaru či Kirsty Muir nebo komplet americká skvadra, tak bitva o cenné kovy rozhodně neztrácela na své napínavosti a kvalitě. Titul smolařky dne si pak bohužel vytáhla Francouzska Tess Ledeux. Jedna z horkých favoritek, totiž ani jednou nedokázala překecat svůj switch dub cork, kdy pokaždý byla krátká a její naděje skočily v propadlišti dějin. Hlavně že kosti a vazy zůstaly na svých místech.

Úplně jiné strasti ale v uvozovkách trápily Švýcarku Mathilde Gremaud. Ta se v první kole nejvíce přiblížila devadesáti bodové hranici a po prvních jízdách třímá v rukou zlaté otěže. V druhé jízdě jí hodně pozlobila Megan Oldham. Kanaďanka sice přidala o jeden doublový trik navíc, ale přece jenom malinko ztratila na provedení a o pouhopouhé dvě desetinky dotírala na svojí evropskou soupeřku. Tohle bylo o (vyholenej) chlup. Vedoucí dvojici pak nedokázala sesadit ani Norka Johanne Killi, která bezchybnou jízdu už z prvního kola s jedním switch doublem ukrojila bronzový kousek. Za nejlepší trojicí se pak udělala celkem slušná díra, za kterou by se nemusel stydět ani kdejaký bagrista. Sarah Hoefflin na bramboře ztrácela téměř propastných dvacet bodů. Na každý pád ale pátá Anni Karava z Finska a šestá Novozélanďanka Ruby Andrews si dojely pro životní výsledek.

Šamiónka Mathilde Gremaud:

Stříbrná Megan Oldham:

Bronz pro Johanne Killi:

Pánskému osazenstvu pak poslední skok umožnil triky, které by se vyjímaly i na čelních pozicích během klání v big airu. S double corky 1800 vyrukovali třeba Fabian Boesch, javorový list Noah Porter MacLennan či jeho neméně úspěšný parťák Evan McEachran. Vymazlený triply zase z rukávu tasili Cody LaPlante či Max Moffatt. Určitě bylo hodně příjemné po zdravotních peripetiích vidět zpátky Eliase Syrju z Finska a při neúčasti Colby Stevensona či Alex Halla, díky překrývající se Dew Tour, zachraňoval čest vlajky s padesáti hvězdami nakonec šestý Hunter Henderson. Na podium ale nakonec zaslouženě napochodoval někdo jiný.

Christian Nummedala a jeho dub 1620 (foto FIS)

Po prvních jízdách se nejblíže zlatému snu přiblížil obhájce vítězství Andri Ragettli s dvěma dub šestnáctkami. Značně oku lahodící sestavu triků pak vyšvihl taky Max Moffatt. Jenže ten se nakonec vavřínů nedočkal. V druhém kole si na něm nejprve malinko překvapivě smlsnul Christian Nummedal. Jeho jízda určitě třímala vynikající parametry, ale z prozatimního vedení mi až trošku zaskočilo. Tohle jsem na první pohled rozhodně nečekal. Marně se pak snažil další z Noráků Sebastian Schjerve a opět nahecovaný Andri, který svoje trikové kombo už nedokázal vygradovat. Celá tíha okamžiku tak seděla na Birku Ruudovi, který se v tu dobu mazlil s nepopulární bramborou. Poslední kolo mu ale vylšo náramně, skvělou jízdu podtrhnul dub biem 1800 a jako jediný přepral devadesáti bodovýho strašáka. Christian Nummedal tak spadl na stříbro a Andri na bronz. Oči pro pláč zůstali čtvrtému Maxovi Moffattovi. Hodně interesantní závod, kterej bavil. Bohužel mám obavy, jestli to nebyl zlatý hřeb celýho šampionátu. Počasí se teď má totiž celkem zbláznit a prvním důkazem budiž rampa, kterou čeká kvůli předpovědi kvalifikace již zítra místo plánovaného čtvrtečního termínu. No nic... Dáme se na modlení a uvidíme.

Zlatej Birk Ruud:

Stříbro bere Christian Nummedal:

Bronzový Andri Ragettli:

Výsledky finále slopestylu na MS 2023:

Ženy:

1. Mathilde Gremaud (SUI)
2. Megan Oldham (CAN)
3. Johanne Killi (NOR)
4. Sarah Hoefflin (SUI)
5. Anni Karava (FIN)
6. Ruby Andrew (NZL)
7. Sandra Eie (NOR)
8. Ruyi Yang (CHN)
9. Yuna Koga (JPN)
10 Giulia Tanno (SUI)
11. Muriel Mohr (GER)
12. Tess Ledeux (FRA)

Megan, Mathilde a Johanne (foto FIS)

Muži:

1. Birk Ruud (NOR)
2. Christian Nummedal (NOR)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Max Moffatt (CAN)
5. Sebastian Schjerve (NOR)
6. Hunter Henderson (USA)
7. Evan McEachran (CAN)
8. Fabian Boesch (SUI)
9. Ben Barclay (NZL)
10. Noah Porter MacLennan (CAN)
11. Elias Syrja (FIN)
12. Valentin Morel (SUI)
13. Cody LaPlante (USA)
14. Jesper Tjader (SWE)
15. Tormod Frostad (NOR)
16. Hugo Burvall (SWE)

Kompletní výsledky: ženy, muži

Christian, Birk a Andri (foto FIS)

Web Mistrovství světa 2023 najdeš zde.

text upekl

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...