Mistrovství světa 2023: Štěpán Hudeček bere v big airu krásný 21. místo

Speedy má úspěšně za sebou kvalifikaci big airu na MS 2023 a rozhodně si zaslouží za svůj výkon pochvalu...

Brzké páteční ráno na Mistrovství světa 2023 Bakuriani mělo určitě předpoklady přilákat náš enormní zájem. V rozpisu závodů se totiž pohupoval big air, což je parádní disciplína jediného našeho freeski velvyslance v Gruzii Štěpána Hudečka. Náročná kvalifikace se držela svého formátu, který známe i ze Světových poháru a ten je smrtící jako žahnutí medůzy čtyřhranky Flecknerovi. Do dvou napěchovaných heatů se naskládálo celkem čtyřicet čtyři riders a pouze nejlepší pětka z každý skupiny mohla pocítit postupové emoce. A jak už jsme všichni zvyklý, tak opět hlavní slovo mělo počasí. To ze své sbírky mučících nástrojů vytáhlo kromě větru taky déšť popřípadě mlhu a kluci si nějakou tu hodinku do startu museli přetrpět. Což nikdy na klidu a pohodě nepřidá...

Speedy v tréningu ( Mateusz Kielpinski/FIS)

Nakonec se ale kavkazští bohové uklidnili a kvalifikace se odjela. Speedy dal do obou svých kol maximum a předvedl perfektní dva triky, který pečlivě piloval celou sezónu. Obě kola bez problémů zašlápnul svoje double corky 1800 jednou s tailgrabem a jednou s doubltailem. Rozhodčí ale tentokrát místo štědrosti spíše naslouchali volání strýčka Skrblíka. Přece jenom odměna 79.80 bodů je za takovou parádu určitě lehkých zklamáním. S jeho kaučem Pepkem jsme se shodli, že by si zasloužil větší příděl. Na druhou stranu konkurence je fakt šílená a v konečným součtu to českýmu reprezentantovi stačilo na moc pěkný 21. místo. Speedy si určitě zaslouží velkou pochvalu a domů tutově pojede s pocitem dobře odvedené práce a hlavně dalšími bohatými zkušenostmi v kapse.

Lukas Müllauer  ( Mateusz Kielpinski/FIS)

Kvalifikační plavbu pak nejlépe malinko překvapivě ukormidlovala dvojka Noah Porter MacLennan z Kanady a Rakušan Lukas Müllauer. První zaprasil s dub corkem 1980 stalefish a druhý stejnou rotaci okořenil bluntgrabem. Ve finálový desítce pak nechybí Matěj Švancer za svůj nose butter dub cork 1800 a boj o medaile čeká i kompletní norský kvartet, který si na Malý Kavkaz dovezl famózní formu. Mezi něžným pohlavím se pak startovní pole zredukovalo na nejsilnější osmičku a pár favoritek svoji úlohu nezvládlo. Finálku musel zamávat švýcarský duet Sarah Hoefflin a Giulia Tanno a hlavně norská královna Johanne Killi. Postup si naopak z prvního fleku pojistila Kirsty Muir za dub cork 1440, kterou pronásledovalo duo Tess Ledeux a Megan Oldham.

Na finále se původně mělo vlítnout v neděli ráno, jenže všechno je zase překopaný! Boj o medaile v halfpipe zůstává, díky bohu, na zítřejší ráno 07:00 a sledovat ho můžete živě na ČT Sport Plus. Nicméně finálové klání big airu se nakonec jede taky v sobotu a to lehce po poledni v 12:15 našeho času, což bohužel nehraje do karet živýmu přenosu, kterýho se nejspíš nedočkáme. Počasí zku.. zlý!

Postupující do finále big airu na MS 2023:

Muži:

Heat 1: 

1. Noah Porter MacLennan (CAN)
2. Teal Harle (CAN)
3. Christian Nummedal (NOR)
4. Sebastian Schjerve (NOR)
5. Birk Ruud (NOR)

Heat 2:

1. Lukas Müllauer (AUT)
2. Luca Harrington (NZL)
3. Matěj Švancer (AUT)
4. Tormod Frostad (NOR)
5. Troy Podmilsak (USA)

Ženy:

1. Kirsty Muir (GBR)
2. Tess Ledeux (FRA)
3. Megan Oldham (CAN)
4. Mathilde Gremaud (SUI)
5. Sandra Eie (NOR)
6. Kateryna Kotsar (UKR)
7. Muriel Mohr (GER)
8. Ruyi Yang (CHN)

Kompletní výsledky: muži, ženy

Birk Ruud ( Mateusz Kielpinski/FIS)

Web Mistrovství světa 2023 najdeš zde.

počasí dá ťafku

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Na čtvrtém ročníku Scandinavian Team Battlu nechyběla česká stopa

Už je to sice nějakej pátek, co Kodaň hostila letošní ročník Scandinavian Team Battlu 2024, ale určitě by byla velká chyba se o něm nezmínit...

Jarní návrat do Laaxu s Joeym van der Meerem

Máme tady další edit od brandu JIberish. Joey van der Meer nás vezme do Laaxu...

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...