Mistrovství světa juniorů 2018 v Cardroně - big air

Mistrovství světa juniorů na Novém Zélandu zná zatím první šampióny a to v big airu! Pojďme se na závod i s českou stopou teď trochu blíž podívat!

Při pohledu na kalendář sice vypadáme, že jsme zralý na Bohnice, ale minulej týden fakt začalo letošní Mistrovství světa juniorů. Oproti minulým ročníkům, které se konaly v italském Valmalencu, totiž letošní rok zakotvil u protinožců ve známém novozélandském resortu Cardrona. Pro Evropany sice trochu z ruky, ale to nezabránilo naší juniorský reprezentaci, aby absolvovala strastiplnou cestu! Dvojka Matěj Švancer Štěpán Hudeček s kaučem Míšou Pečem, tak vyrazili urvat co nejlepší výsledek ve slopestylu a big airu. V programu pak samozřejmě nechyběla ještě rampa, ale tu naši borci tradičně radši míjejí obloukem. První disciplína a to big air už je minulostí a my se jukneme, kdo urval první titul šampiónů pro rok 2018.A zejména nás zajímalo, jak se vedlo našim…

I když se jedná o Mistrovství juniorů tedy zabijáků do osmnácti let, tak se startovní listina hemžila lyžníky se zkušenostmi z letošních Olympijských her v Koreji nebo ze Světovýho poháru. Naše duo tak rozhodně nečekala procházka růžovou zahradou, a to přestože startovní listina byla ochuzena o zástupce Kanady, Francie, Německa nebo Rakouska. Jejich smůla… Jezdci byli rozděleny do dvou heatu, kde vždy dál šla nejlepší šestka a v kvaldě se počítal jeden nejlepší trik. I přes počasí, který díky mlze, bylo příjemný jak návštěv u tchýně se naše dvojka snažila, co to šlo. Kluci se macatý kopny nezalekli a poslali tam shodně dub cork 1080, kterej stačil Matějovi celkově na dvacátý šestý místo, Spýdy pak doplachtil o místečko za ním. Vzhledem k nabitý konkurenci je to určitě odpovídající výsledek. Na startu se taky objevila slovenská naděje Mišo Oravec a ten po sečtení bodů okupoval dvacátý druhý místo.

Krátký hodnocení našich mlaďáků jsme nechali na jejich trenérovi Pečákovi: „Matěj a Štěpán skákali v prvním heatu, kterej měl pekelně hnusný počasí oproti druhýmu heatu, kde bylo azurko. Kluci skákali double cork 1080 safety, což nebylo určitě jednoduchý v takový viditelnosti na tak velkým skoku poslat dabl. Navíc se pořádně kvůli počasí dalo trénovat pouze jeden den a před závodem v tréningu stiháš vždy max tři čtyři jízdy. To znamená, že musíš dát testovačku na rychlost, sedmičku a hned mrskat dabl…“

Kromě norský dvojky Ulrik SamnoeyTormod Frostad jste ve finálovým tuctu našli samý provařený jména. Oproti kvaldě se tentokrát ze tří skoků braly dva nejlepší, takže prostoru pro průser moc nebylo. Mlaďáci jsou divoký jak účastníci tekno párty ve dvě ráno, takže k vidění byl nejeden triple. Třetí flek nakonec urval španělský toreador Thibault Magnin, kterej předvedl jak triple na switch tak na normál a jen trošku neuhlazenej dopad ho připravil ještě o lepší umístění. Podle očekávání kralovali Amíci. Stříbro si za switch dub 1440 blunt triple cork zajistil Ryan Stevenson. Jeho krajan Mac Forehand pak tasil strašidelnost switch triple 1620double 1620 a zaslouženě bral nejcennější kov. Jejich nadvládu ještě bramborou stvrdil Cody LaPlante.

Lehký zklamaní nastalo u něžnýho pohlaví. Přece jenom šest účastnic na Mistrovství světa je celkem tristní. Pro holky byl prostě asi kicker moc velký sousto. Víc se v tom asi nemá cenu hrabat. Velkej návrat prodělala estonská hvězdička Kelly Sildaru. Ta se po zranění kolena vrátila switchem 900 a zejména pekným druhým místem. Nestačila totiž pouze na ruskou carevnu Anastasii Tatalinu, která předvedla parádní switch bio 900. Ruskou formu pak třetím flekem potvrdila Lena Prusakova a holky z východu dokázaly, že úspěšný výsledky ze zimy nebyly náhoda. Prostě se se sbornou bude muset ve freeskiingu začít počítat…

Výsledky big airu na Mistrství světa juniorů v Cardroně:

Muži:

1. Mac Forehand (USA)
2. Ryan Stevenson (USA)
3. Thibault Magnin (ESP)
4. Cody LaPlante (USA)
5. Ulrik Samnoey (NOR)
6. Oliwer Magnusson (SWE)
7. Kim Gubser (SUI)
8. Sebastian Schjerve (NOR)
9. Birk Ruud (NOR)
10. Kiernan Fagan (USA)
11. Tormod Frostad (NOR)
12. Taisei Yamamoto (JPN)

26. Matěj Švancer (CZE)
27. Štěpán Hudeček (CZE)

Ženy:

1. Anastasia Tatalina (RUS)
2. Kelly Sildaru (EST)
3. Lena Prusakova (RUS)
4. Kirsty Muir (GBR)
5. Svea Irving (USA)
6. Abi Harrigan (AUS)

Web Winter Games NZ najdeš tady, FIS zde.

Foto by FIS/​Neil Kerr - Winter Games NZ

Další zajímavé články

MSJ 2024: Péťa Müller bere ve slopestylu krásný 7. místo

Na Mistrovství světa juniorů 2024 se rozdávaly první medaile! Český zástupce Petr Müller pak pronikl mezi světovou elitu...

Na Kaprunu se jely freeridové bomby během X OVER RIDE 2024!

Minulý týden jsme vám tady naservírovali desert ke snídaňovému menu v podobě živého vysílání z X OVER RIDE na Kaprunu, kde proběhla místní premiéra zastávky Challengeru Freeride World Tour. V místních libových podmínkách se utkali rideři toužící se probojovat do Freeride World Tour 2025 a bylo se teda, na co koukat!

MSJ 2024: Parádá! Péťa Müller si proklestil cestu do finále slopestylu

Hned na úvod Mistrovství světa juniorů 2024 v Livignu dokázal Péťa Müller v nabitý konkurenci postoupit do finále slopestylu...