Monika Nováková nám poslední týdny ve Freeride World Qualifier dělala radost

Pojďme se podívat, jak si poslední týdny české barvy vedly ve Freeride World Qualifier...

Freeride World Qualifier na nás během roku chrlí takový množství závodů, že skoro potřebujete rukávky a nafukovací kruh abychom se v tý bezedný záplavě neutopili. Ještě že se ale v tomle kolotoči nepohybuje tolik českých riders, díky tomu je přece jenom malinko snažší pohlídat si jejich (ne)úspěchy. I tak jsem je ale s politováním poslední týdny malinko flákal. Prostě je toho mraky na deset prstů. Dneska to ale všechno napravíme a doženeme, protože hlavně Monika Nováková zajela poslední týdny několik výsledků, který je doslova povinnost vytroubit našim čtenářům a byla by velká škoda, kdyby skončily kdesi v propadlišti dějin.

Nejprve si ale ještě v rychlosti vyslepičíme letošní podstatný kvalifikační novinky. Z FWQ se totiž letos nominují jezdci do prestižní Freeride World Tour na základě tří fiinálových čtyřhvězdičkových závodů. Jenže do těch nemůže jen tak nastoupit kdejakej jouda, kterej z půdy vytáhne svoje starý kristiánky. Čest se zde ukázat dostane jen dva a dvacet nejlepších chlapáků a devítka žen, kteří do konce února posbírala v rámci FWQ nejvíce bodů. Ty pak doplnili odpadlíci po prvních třech závodech ze samotné FWT, popřípadě šťastní jedinci na divokou kartu. Monika Nováková se pak určitě řadila mezi adeptky, které do čersvě vytvořenýho finálovýho trojboje tutově chtěly nakouknout. Čekala na ní ale značně trnitá cesta...

Monika Nováková v bulharském Bansku (foto BFWQ / Victor Troyanov)

Teď se ale pojďme juknout na některé jednotlivé závody, protože tady je určitě pár super českých výsledků, který se musí vypíchnout. Na začátku února měla FWQ svojí velkou premiéru na Kavkaze v malebné Gruzii. Resort Tetnuldi v Mestii hostil nakonec pouze dvouhvězdičkový závod. Následná čtyřhvězda totiž musela být kvůli počasí zrušen. To nám ale zas tolik vrásek nedělá. V rámci nultého ročníku Georgia Freeride Weeku se totiž naše aktuálně první dáma freeriding zaskvěla výborným třetím místem. Oku a hlavně rozhodčím více imponující jízdy zvádly pouze dvě Francouzsky a to Léa Chapuis a vítězka Astrid Cheylus. Pěkná práce.

Kompletní výsleky Gerogian Freeride Week: zde

Moniku pak čekaly dva veledůležitý ale taky náročný závody ve švýcarském Verbieru a v rámci série Open Faces v rakouském  Silvretta Montafanu, které byly ověnčeny hned čtyřmi hvězdičkami. To znamené, že se tady dal utržit hodně slušný bodový účet! Jak se říká, tady se lámal pomyslný chleba ohledně následnýho postupu do finále FWQ. Česká akvizice válčila seč jí lyže i hůlky stačily a v nabitý konkurenci z toho nakonec vytřískala osmé respetive deváté místo. Bohužel u konečnýho soudu přišel nemilosrdný verdikt, kdy to na toužebný postup o nějaký dvě místečka nevyšlo. Konkurence zkrátka nakoupila štěstíčka malinko více. I tak si ale naše lyžařka zaslouží velkou pochvalu, že se mezi holkama z velehor rozhodně neztratila.

Kompletní výsledky Verbier FWQ: zde
Kompletní výsledky Open Faces Montafon: zde

neznámý backflipař během Open Faces Montanfon 2022 (foto Maria Knoll)

Monča si ale pořádně spravila chuť právě hned v březnu. Nejprve nabrala směr bulharské Bansko, kde se s chutí zakousla do soupeřek jak hladovej vlk a z místního pohoří Pirin domů veze parádní druhej flek. Jedině domácí freeriderka Boryana Angelova prokázala, že má místní terény doslova v krvi a jako jediná dokázala v tříhvězdičkovém klání porazit naší zástupkyni. Na podiu je pak doprovodila bronzová Němka Elisabeth Schiessl. Nesmíme tady zapomenout ani na pány, protože jsme měli hned tři želízka v ohni! Nejvíce to nakonec rozpálil Dan Koudelka, kterej urval pěknou osmou pozici, na čtrnáctém místě ve výsledkový listině vysedával Ondra Novák a Honza Pavlovský při svojí závodní premiéře ukořistil osmnáctej flek z celkem pět a dvaceti startujících. Nejnabušenější jízdu pak mezi mužském pokolení zvládnul Slovinec Maj Stirn.

Kompletní výsledky Bansko Freeride World Qualifier: zde

druhý místo v Bansku (foto BFWQ / Victor Troyanov)

To ale pořád ještě není všechno. Uplynulou sobotu totiž rakouský Kitzsteinhorn ovládl tradiční X Over Ride 2022 a české barvy zase zářili až jste skoro potřebovali svářečskou kuklu. A viníkem v uvozovkách nebyl nikdo jiný než opět Monika Nováková. V konkurenci jedenácti bábovek to totiž opět cinklo a tentokrát zase stříbrným zvukem. Nad její síly byla pouze domácí borkyně Anna-Lena Gurschler. Bronzovou placku pak vyválčila její krajanka s mým oblíbeným jménem Claudia Klobasa. I tady pokoušel osud Dan Koudelka. Nakonec mezi téměř třemi desítkami startujích z toho dokázal vykřesat sedmnácté místo. Z výhry se radoval domácí Andreas Jenewein. Na závěr nezbývá než našim pogratulovat a příště se rozhodně po nějakým českým úspěchu přihlášim poctivě hned za čerstva, když to bude ještě horký...

Kompletní výsledky X Over Ride 2022: zde

sříbro na Kitzsteinhornu (foto X Over / Max Pflanzl)

Web FWT, FWQ najdeš zde.

slovní koktejl namíchal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Kontroluj první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Miximilliam Smith nás vrátí na Kimbo Sessions 2023

Pojďme se ještě jednou vrátit na loňskou Kimbo Sessions. Společnost nám bude dělat BMack...

Druhý ročník Red Bull Cascade se proměnil na týmovej závod

Solitude Mountain Resort na přelomu března a dubna hostil druhý ročník Red Bull Cascade, který se dočkal řady změn...