Nejočekávanější freeski filmy podzimu

Je tady podzim, kterej sebou přináší nejednu premiéru freeski filmů. Pojďme se trochu juknout, co nezmeškat a jaká bude letošní filmová úroda.

Je tu podzim a to znamená, že náš čeká nejen pestrá paleta barevnýho listí, ale taky lyžařských filmů, který se v tuto dobu rok co rok hlásí o slovo. Nalijme si ale čistýho vína (i když mě po něm pálí žáha). S freeski filmy to jde od desíti k pěti a dosti z kopce. Velký produkce to pomalu balí a radši se soustředí na lukrativnější nabídky jako jsou reklamy nebo propagační videa a podobný tentononce. Přece jenom natočit celovečerní plnohodnotnej lyžařskej film není levná záležitost a peníze se v naší branži v tuhle dobu zrovna vidlemi nepřehazujou…

Výsledek? Ty tam jsou doby klasik od Poor Boyz Productions nebo streetovejch fláků od Stepťáků. Ty se momentálně věnují jiným projektům a bůh ví, jestli ještě někdy do našich vod zabrousí. Z největších hráčů na trhu pak letos budou chybět třeba evropští Legs Of Steele, zaoceánská crew Dendrite Studios, Good Company chystá jenom jednohubku „Stray Dogs“Karlem Fostvedtem a Lucasem Wachsem. Ticho po pěšině je u The Big Picture, chybí jakýkoliv větší týmový movie. 4FRNT nic, HG Skis jsou mrtvý (RIP) a Faction plánuje taky pouze jenom jeden kraťas. Pojmy jako Field Productions, Super Proof, PVS Company nebo 4bi9 Media už taky můžeme maximálně oplakávat…

Když jukneme na filmovou nabídku velkých festivalů jako je francouzský High Five nebo kanadský iF3 najdeme tam plno zajímavýho materiálu. Většinou se ale jedná pouze o kratší kousky do dvaceti minutek, za kterýma většinou stojí jeden dva hlavní riders s pár kámošema. Naštěstí tady ale je pořád pár srdcařů, kteří to ještě díky bohu nepověsili na hřebík a plánují na letošní podzim plnohodnotnej celovečerák!

Asi poslední partou která tvoří komplexní freeski film, kde najdeme kompletně všechno od nabušenýho streetu po parádní prašan až po backcountry polety a šílenosti v parku je banda Level 1 Productions. I proto jejich letošní snímek „Zig Zag“ je jasně naše číslo jedna.

Pořádně se do toho opřela kultovní parta Matchistick Productions. Kluci chystají film „All In“, kde stejnej prostor dostanou jak páni tak dámy a těšit se samozřejmě můžeme zejména na pořádnou porci prašanu.

Jeden film je jim ale málo a dokupy dávají speciálku „HOJI“, která bude věnována jednomu z nejlepších freeriderů současnosti. Tím je Eric Hjorleifson a jeho životní pouť, kterou věnoval velkým horám, přenesou na plátna kin také tento podzim.

Každoroční stálicí všech freeridových fanoušků jsou pánové z produkce Teton Gravity Research. Ani letos nás neochudí o svůj počin, kterej najdeme pod jménem „Far Out“ a příznivci prašanu a big mountain si z něj určitě budou trhat rodidla.

Když jsme v tom prašanu, tak pak taky nesmíme zapomenout na Blank Collective. Ty letos nasolí film „Before Blank“, kde se dozvíme i něco z rannýho dětství jezdců a celkově opět slízneme notnou dávku volnýho terénu.

A to je v podstatě z nejznámějších freeski produkcí všechno. Za zmínku určitě ještě bude stát novinka od šílenejch skandinávskejch shreďáků z The Bunch. Movie „Color“ zatím nemá venku ani trailer, ale kdo holduje tomuhle severskýmu newschoolu, tak určitě nesmí minout. Grupa Warren Miller Entertainment byla vždycky tak trochu stranou, takže ji vynecháme a radši se jukneme na něžné pohlaví. 

Zpátky je Sandra LahsteinerShades Of Winter. Jejich letošní vlaštovka „Couples“ zatím sice venku nemá ani ukázku, ale víme, že spíše půjde o menší věc. Tu chystá i Italka Arriana Tricomi. Naopak dvojka Eva Walkner Jackie Paaso chystá dvouroční projekt „Evolution of Dreams“, což bude asi vlajková loď babských filmů tohoto podzimu.

Z krátkých filmů bude asi numerem uno „Here After“ od legendy Tannera Halla. Plno dalších ale chystá zaujmout svojí troškou freeskiing. Jmenovitě třeba Henrik Harlaut, JF Houle, Henrik Windstedt, Flo Bastien, LSM, Jeremy Pancras, Kevin Rolland, Julien Lange, Zooloo Nation, Whiteroom Productions plus další a další party nebo i jednotlivci, kteří si budou zkoušet urvat svojí chvilku slávy. 

Za zmínka tak ještě stojí filmař Andrew Mildenberger jehož prvotina „Strictly Business“ má celkem slušný parametry úspěchu…

Letošní podzim zkrátka ve světě lyžařských filmů určitě přelomovej nebude. Pár zajímavých věci se chystá, ale vesměs nás žádná revoluce nečeká. Hold doba si žádá všechno hned teď, rychlu, vcukuletu prostě pokud možno to okamžitě šoupnout někam na sociální sítě a na dlouhodobý věci není tolik času a taky hlavně pěněz. Určitě škoda, protože zrovna tvorba lyžařských filmů je podle mě jedna z nejzásadnějších věcí, díky kterým se lišíme třeba od tenisu, fotbalu nebo kolový. Snad se zašlej lesk podaří opět vrátit…

Další zajímavé články

Severská BonanzaCru vydala prvotinu "Late Bloomers"

Kvartet říkající si BonanzaCru má venku svoje první full movie "Late Bloomers"...

Dorazilo video z Czech Freeski Tour 2024 v Deštném v Orlických horách

Ještě jednou zavítáme na Czech Freeski Tour 2024 v Deštném . Máme tady oficiální video od kluků z 3 Guys Production...

V neděli 3. března si nás povodí FIS Big Air ve Špindlerově Mlýně

V neděli 3. března to po dlouhý době ožije ve Špindlu! V legendárním průseku Čeká nás FIS Big Air 2024...