Největší freeski hvězda současnosti? Seznamte se s Eileen Gu

Kdo je momentálně tou největší stár našeho sportu? Bez debat Eileen Gu a my se podíváme na její impozantní úspěch...

Nebudeme si nic nalhávat. Freeskiing není fotbal, basket nebo hokej. Těžko mezi našimi řadami tak budeme hledat druhýho Ronalda, LeBrona Jamese nebo Jardu Jágra. To jsou jména, která určitě ve svých sluchovodech někdy zachytila i tvoje osmaosmdesátiletá babička z Vlkova pod Oškobrhem, která ještě živě pamatuje desátý sjezd KSČ. Status legendy si určitě zaslouží borci jako Candide Thovex, Tanner Hall, Jon Olsson a další. Nicméně nějaký globální dopad nebo přesah nemůžeme asi přičíst ani jednomu z nich. Jenže časy se mění  a v posledním měsících rezonuje jedno jméno přece jenom takovým stylem, že si zaslouží řádnou pozornost. Řeč je o americko-čínské dívce Eileen Gu, která je aktuálně vnímaná jako hlas mladé generace a hlavně veleúspěšná lyžařka. Pojďme si tak trošku blíže posvítit na její zatím krátký ale působivý životní příběh.

Eileen na Světovým poháru v Mammothu (foto Christian Pondella / Red Bull Content Pool)

Celým jménem Eileen Feng Gu (čínsky Gu Ailing) se narodila 3. září 2003 v San Francisku americkému otci a čínské přistěhovalce. Její matka Yan Gu za velkou louži emigrovala ve dvaceti letech a nakonec dosáhla titulu MBA na prestižní Stanfordské univerzitě. Malou Eileen ale vychovávala sama, takže o jejím otci se toho příliš nedozvíme. Prý ale studoval Harvard. Sama Yan závodila v rychlobruslení a působila taktéž jako lyžařská trenérka, a tak není divu, že dcerku přihlásila v Lake Tahoe do lyžařské školy. V tu chvíli ještě nikdo nevěděl, jaká ikona z ní vyroste. Paradoxně jí poslala jezdit do snowparku, protože alpské lyžování jí přišlo příliš nebezpečný. V osmi letech se pak nadaná dívenka přidala k freeski týmu Northstar California Resort a pak už všechno šlo ráz na ráz…

návstěva Formule 1 Velké ceny Miami (foto Red Bull Content Pool) 

Budoucí hvězda dala o sobě poprví vědět ve Světovém poháru v roce 2018 ještě v barvách Spojených Států. Od sezóny 2019/20 už ale obléká dres rodné země svojí matky. Jejím hlavním cílem bylo reprezentovat Čínu na domácích Olympijských hrách v Pekingu. Navíc také mohla svým počínáním a úspěchy inspirovat a motivovat čínské děti a mládež. Že má ve vínku kromě sportovního daru i studijní vlohy dokázala, když o rok dříve dokončila střední školu San Francisko University High School. Zatímco většina freeskierů hledá nejrůznější vytáčky, jak se škole vyhnout velkým obloukem, tak kalifornská rodačka se zaskvěla v přijímacím testu SAT (jeden z nejvýznamnějších standardizovaných testů k přijetí na VŠ v USA) výsledkem 1580 bodů z 1600 možných. Od podzimu letošního roku se tak stane pilnou studentkou Stanforské univerzity a půjde ve šlépějích své matky. A vzhledem k tomu, že jí do klína spadl po dřívějším ukončení střední rok volna, tak rázem měla plno času na ježdění a tréning.

v rampě na Dew Tour 2021 (foto Chris Wellhausen / Red Bull Content Pool)

A úspěchy se dostavily vpodstatě okamžitě! V roce 2020 dovezla tři medaile z Olympisjkých her mládeže v Lausanne. Stejný počet cenných kovů pak měla v kufru při návratu z Mistrovství světa 2021 v Aspenu a z velebených X Games 2021! Jako první žena třeba odjela dub cork 1440. Vrchol pak přišel letos v Pekingu, kde ke strhujícímu zlatu z big airu a halfpipe přidala stříbro ze slopestyle. Její stár power tak rázem vystřelila do nebeských výšin! Billboardy s jejím obličejem jste mohli vidět po ve všech koutech nejlidnatější země světa. Na reklamě si údajně už vydělala více jak 30 miliónu dolarů! Spolupráce s ní rozhodně není levná záležitost. Zájemci z prasátka musí vysypat prý minimálně dva miliony doláčů.
To ale pořád není všechno! Nejen že je vášnivou běžkyní nebo pianistkou, ale také pronikla do tajů módy a modelingu. Každou mladou holku zajímaj hadry, ale většina z nich končí návštěvou svýho lokálního obchoďáku. Zato čínská kráska má už ve svém portfoliu módní přehlídky nebo focení pro takový giganty jakými jsou Gucci, Fendi, Tiffany & Co či Louis Vuitton. Její tvářička se pak na nás smála z titulních stránek čínských vydání časopisů jako Vogue, Elle, Harper´s Bazaar, Cosmopolitan, CQ nebo Maria Claire. Je pak také jednou ze zakladatelek VS Collection od Victoria´s Secret. Časopis Time jí dokonce zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí roku 2022.
V neposlední řadě pak také může fungovat jako jakýsi prostředník mezi USA a Čínou, tedy zeměmi, které se zrovna dvakrát nemilují a vztahy jsou celkem často na bodu mrazu. Angažuje se také v otázkách rasismu, ale to bychom už zacházeli k politice a to je disciplína, která je mi vzdálená jak zvolení Roberta Rosenberga příštím papežem…   Ať tak či onak  Eileen Gu je nejen lyžařskou ale vůbec sportovní hvězdou první velikosti a to zcela po právu. Několikrát to už dokázala nejen na svazích ale i mimo ně a nezbývá než jí popřát plno dalších sportovních nebo studijních úspěchů. Přece jenom člověk podobnýho talentu se nerodí zrovna každý den...
Letošní králvona rampy (foto Christian Pondella / Red Bull Content Pool)

Eileen:

poklonu sepsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...