Od pátečního večera nás uhranou X Games 2022

Lednová rutina je tady.... X Games 2022 se hlásí o naší přízeň...

V americkém Aspenu jsou poslední dny všichni jako na jehlách. Ne snad, že by propadli zálibě v dámských lodičkách, či snad si žilou vpravovali do těla nějaký blivajzy. To jen X Games 2022 už hodně hlasitě klepou na dveře, a tak je nejvyšší čas mít všechno pintlich a přivítat smetánku zimních extrémních sportů. Mezi freeskiery, snowboardisty a jejich fanoušky (ti už letos můžou i naživo) to už opět začíná dunět a všichni netrpělivě vyhlíží následující víkend. Už neuvěřitelný šestadvacátý ročník, chtě nechtě, ale bude lehce ve stínu jiné velké události roku. Ať se nám to líbí nebo ne Olympijské hry jsou pro letošek neotřesitelně na trůnu všech eventů, závodů a akcí. Když si k tomu ještě připojíte škodolibej covid, tak je jasný, že čtrnáct dní před vrcholem sezóny nebo i kariéry, jít pokoušet paní štěstěnu do USA může být v konečných důsledcích drahý špáš. Nebudeme tady ale bulet nad situací a radši prošmejdíme, co nás od pátka do nedlě čeká a nemine!

X Games jsou tady!

Freeskierské osazenstvo bude opět čelit hned čtyřem disciplínám. Klasicky nemůže chybět vymazlený slopestyle, obří superpipe, královský big air a zábavný kunckle hut, který se už v programu definitivně zabydlel a my to jedině schvalujeme. Každá taková originální eskapáda a novátorství se právě na X Games rozhodně neztratí. Upřímně čekám, že i tradiční disciplíny dostanou časem nějakej nove lesk či oživení. Určitě nás všechny taky bude zajímat formát hodnocení, na který jsme loni hodili bobek velikosti prostorově výraznějšího slůněte. Budeme si ale muset asi počkat až do poslední chvíle, protože z jejich stránek jsem nic na toto téma nerozklíčoval. Velká tajenka pak budou také přenosy. Pokud si myslíte, že sestrojit funkční ampérmetr z harampádí z vaší kůlny dá fušku, tak si zkuste zapamatovat, kde jaká disciplína poběží. Velká část naštěstí pude chytit na Youtubu, Facebooku a Twitteru,. Jenže něco zase naladíte pouze na ESPN nebo stanici ABC a s těma to máme u nás v ČR celkem na štíru… Vítězem jest ten, kdo má na kabelovce předplacenou Novu Sport 3, tam to pojede hezky v češtině live...
Problémy covidu a blížící se Olympiády se pak v nahé kráse ukážou mezi jezdci. Omluvenku poslala třeba rampová medailová kandidátka Rachael Karker. Ze startovky pak hlavně zmizelo nejvěhlasnější dámské jméno Eileen Gu. Do knuckle hutu se taky nebude pouštět Hugo Burvall, která za pět minut dvanáct vybojoval pozvánku do Číny. A legendu Henrika Harlauta zase zbrzdilo zranění z tréningu na Svěťák ve Font Romeu. Shredit s nákrčním límcem není úplně košér. Chybět naopak nebudou loni zlatí Nick Goepper, Nico Porteous, Mathilde Gremaud nebo navrátilec po zranění Andri Ragettli. A zlatý hřeb? Tím je Matěj Švancer, kterýmu doufejme všichni budeme držet palce!! Na každej pád covid i Peking nás v tuhle zajímá asi jako obědové menu v parlamentu… X Games 2022 jsou tady a my věříme, že to bude zase nadpozemský zážitek!

Freeski program:

Pátek 21.1.:

20:30 big air ženy - Youtube

Sobota 22.1.:

03:00 superipe ženy - Youtube
18:30 slopestyle ženy - Youtube

Nedělě 23.1.:

2:45 muži big air - Youtube
19:00 muži slopestyle 

Pondělí 24.1:

01:00 knuckle hut
02:30 superpipe muži

Pozvaní freeskieři:

Muži:

Slopestyle: Mac Forehand (USA), Nick Goepper (USA), Alex Hall (USA), Evan McEachran (CAN), Max Moffatt (CAN), Christian Nummedal (NOR), Andri Ragettli (SUI), Sebastian Schjerve (NOR), Colby Stevenson (USA), James Woods (GBR)

Big Air: Antoine Adelisse (FRA), Alex Hall (USA), Evan McEachran (CAN), Andri Ragettli (SUI), Colby Stevenson (USA), Matěj Švancer (AUT), Edouard Therriault (CAN)

Superpipe: Aaron Blunck (USA), Noah Bowman (CAN), Alex Ferreira (USA), Hunter Hess (USA), Birk Irving (USA), Gus Kenworthy (GBR), Nico Porteous (NZL), David Wise (USA)

Knuckle Hut: Alex Hall (USA), Keegan Kilbride (USA), Jake Mageau (USA), Max Moffatt (CAN), Konnor Ralph (USA), Colby Stevenson (USA), Matěj Švancer (AUT), Quinn Wolferman (USA)

Ženy:

Slopestyle: Mathilde Greamaud (SUI), Sarah Hoefflin (SUI), Johanne Killi (NOR), Tess Ledeux (FRA), Megan Oldham (CAN), Kelly Sildaru (EST), Giulia Tanno (SUI), Maggie Voisin (USA)

Big Air: Elena Gaskell (CAN), Mathilde Gremaud (SUI), Sarah Hoefflin (SUI), Johanne Killi (NOR), Tess Ledeux (FRA), Megan Oldham (CAN), Giulia Tanno (USA), Maggie Voisin (USA)

Superpipe: Zoe Atkin (GBR), Annalisa Drew (USA), Hanna Faulhaber (USA), Dillan Glennie (CAN), Svea Irving (USA), Devin Logan (USA), Brita Sigourney (USA), Kelly Sildaru (EST)

je to tady... (foto Joshua Gateley / ESPN Images)

X Games web:

těší se

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...