Ohlídnutí za Czech Freeski Tour 2022 v Deštném v Orlických horách

Víkend patřil první zimní zastávce Czech Freeski Tour 2022 a my jsme v Deštné v Orlických horách nemohli chybět...

Poslední dny je středobodem vesmíru jedině Peking 2022. Pět olympijských kruhů začínám vidět všude, z ranního stávání mám kruhy pod očima a za chvíli z toho budu mít minimálně o jedno kolečko navíc. Ještě že se tady ale naskytl uplynulý víkend, který nabídl skvělý únik do českých kopců. V Deštném v Orlických horách totiž pokračoval letošní ročník českého poháru Czech Freeski Tour 2022. Komu náhodou unikla první zastávka, tak ta si na konci léta podmanila vodní areál Jumpark Matylda. Jenže lyžování bez sněhu je jako milování bez partnera. Dá se to ale ní to ono, proto  jsme s napětím vyhlíželi letošní premiérový zimní závod, na kterém jsem samo sebou nemohli chybět…  

a jde se na to!

Orlické hory nás v sobotu přivítaly s otevřenou náručí. Kdyby mělo počasí pěst, tak bych si s ním konečně dal high five! Blankytná obloha bez mráčků, prostě vypulírovaná jak když na ní skočí celá dodávka uklízeček z Kyjeva. První strašák v podobě mordoru jsme zažehnali. Kluci z místního Your Parku Deštná nám přichystali trať na míru, kde se jibeři mohli vyřádit hned na třech platformách želez všemožných i nemožných tvarů. Letecké dny jsme pak dostali na závěrečném skoku, který nabízel jak větší tak menší odraz. Všechno nám nakrojila kvalda, která do finále poslala tři nejlepší dívky, pět kluků do patnácti let, pětici juniorů a taky stejný počet chlapáků.
Naštěstí se do odpoledního finále kvalifikovalo i zmiňované sluníčko, který tak podtrhlo pozitivní atmosféru celýho dne. Z dívčího tria si jako jediná troufnula na větší jump nejstarší holčina s datem výroby Magdalena Krčálová, která ho také osedlala třišedinou a zaslouženě zvítězila. Za sebou pak nechala mosteckou Terku Nečasovou a svojí mladší ségru Adélku, které volily drobnější kopnu. U holek to tak vypadá na naší scéně na výměnu generací, což je fajn. Každé něžné stvroření, která se nebojí vyrazit vstříc railům a skokům si zaslouží náš respekt a my doufáme, že mladé dámy u lyžování zůstanou i další roky.

Terka Nečasová na bedně

Slušná triková výheň se pak rozhořela mezi nejmladšími lyžníky. Přece jenom práce Akademie freestylového lyžování je na míle cítit. O vítězný vavříny si to tak rozdali zejména Eliasz Kiszka a Péťa Muller. Nakonec vedení na svojí stranu strhnul Eliasz, kterej do jízdy nezapomněl zakomponovat fs 450 z railu a hlavně skok vymetl bravurním corkem 900. Druhej flek tak ulovil právě Petr, který kromě 270 do speedu nebo fs 450 z railu přišpendlil taky svůj závěrečný cork 720 tail. Na podium je pak doprovodil Kuba Drnek, bramborárna zbyla na Lukáše Peterku a možná největší favorit Kuba Koula bohužel prošustroval svoje obě finálové jízdy a lépe než na pátý místo to nestačilo.

corkující Petr Muller

Mezi juniory se strhnul souboj mezi triem výrostků, kteří mají Orlické doslova v krvi. Kuba Woth sice svojí jízdu uplně vypíglovat nestihl. Hlavně závěrečný cork mu dávaj značně za vyučenou. Jenže v konečným součtu to přece jenom vykristalizovalo v bronzový stupínek. O nejcennější trofej si to tak ve sněžném ringu rozdal Adam Zavadil a Joachim Kiszka. Vítězná triková sestava nakonec nesla parametry 270 na rail, k-fed, 450 z posledního železa a cork 720 blunt. Autorem jest nestarší z rodu Kiszkových Joachim a se svojí family tak mohli začít slavit druhý sobotní triumf.

Královská pánská garnitura pak nabízela několik léty prověřených jmen, která si možná ještě pamatují dobu ,kdy se místo s hůlkami jezdilo s pazourkem. Je určitě fajn se sejít se starejma kmetama a lehce si zase pohonit pánská ega. Znalost místního terénu pro tentokrát nepomohla lokálovi Honzovi Ježkovi. Pátej flek. Vojta Břeský se sice narychlo stihnul vrátit z polskýho Evropák, jenže svíčku jeho nadějí sfouknul nepovedený dub cork. Bronz si tak elegantně pohlídal Vojta Ševeček. K-fed, bs 450 a switch bio 900 jsou zbraně, kterými k útoku zavelel Honza Ferbr a až na jednoho protivníka, dokázal všechny soupeře pokosit. S nejlepší formou se totiž potkal fotr Radek Palkoska. Rodinná podpora mu dodala energie víc než jaderný uran U235 a jeho synek tak mohl sledovat jeho zlatej run dotaženej perfektním devítikelm s reverse mutem. Gratulace a díky všem, co dorazili.

Czech Freeski Tour 2022 si teď dá jeden víkend lehkou pauzu, ať všichni nabereme pořádně síly. V sobotu 26. února nás totiž čeká třetí zastávka v krkonošských Vítkovicích, která navíc bude ověnčena jako Mistrovství republiky. Ještě ale než na sever naší zemičkšy vyrazíme, tak se v příštích dnech můžete těšit na video z Deštné!

fotrující teda rotující Radek Palkoska

Výsledky Czech Freeski Tour 2022 v Deštném v Orlických horách:

Ženy:

1. Magdalena Krčálová
2. Terka Nečasová
3. Adéla Krčálová

nejlepší dívky

Děti do 15 let:

1. Eliasz Kiszka
2. Petr Muller
3. Jakub Drnek
4. Lukáš Peterka
5. Jakub Koula
6. Matěj Pecháč
7. Tomáš Rucký

nejmladší vítězové

Junioři:

1. Joachim Kiszka 
2. Adam Zavadil
3. Kuba Woth
4. Marek Krčál
5. Kryštof Fridrich

juniorské podium

Muži:

1. Radek Palkoska
2. Honza Ferbr
3. Vojta Ševeček
4. Vojta Břeský
5. Honza Ježek
6. Adam Kyzivát
7. Miroslav Sklenář

Vojta, Radek a Honza

Web Czech Freeski Tour najdeš zde.

Orlický na 101% užil

Maty Vránek
Další články autora

snímky nacvakal

Daniel "Cablo" Vrzal
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...