Olympiáda 2022: Eileen Gu vítězstvím v rampě vstoupila do historie

Eileen Gu to dokázala a na Hrách v Pekingu bere třetí medaili...

XXIV. Zimní olympijské hry v Pekingu už si pomalu píšou parte. V neděli za nimi definitivně zaklapne závora, ale náš freeskiing se s nimi bude držet do poslední vteřinky. Na páteční hodně nelidskou ranní hodinu našeho času se uvelebilo v programu předposlední lyžařské finále. Dvanáctka nejodvážějších dam a slečen se vrhla do dvě stě dvacet metrů dlouhýho ledovýho koryta, aby se rozhodlo, kdo si na krk pověsí poslední ženské medaile z Číny. Rampa vykazovala takovou ledovist, že si tady klidně Jarda Jagrů s Robertem Raichlem mohli potrénovat buly. Teploty, kdy i eskymáci mají husí kůži, jsou už takovým koloritem těchto Her. Ale jak se říká... Podmínky měly všechny dívky stejné a hned z kraje jim musím vyšvihnut poklonu! Byli jsme svědky jednoho z nejkvalitnějších finále halfpipe!

Hanna Faulhaber (foto U.S. Ski & Snowboard Team)

Holky už od prvních jízd tvrdily muziku a dočkali jsme se opravdu málo chybiček a naopak se přecpali chutnou porcí povedených jízd. Už od prvního kola bylo jasné, že se opět dočkáme honu na domácí stár Eileen Gu. Jedna z nejúspěšnějších čínských sportovkyň současnosti má totiž na rampu monopol. Ono když předvádíte graby, za které by se nestydělo ani opačné pohlaví, lítáte do výšky čtyř metrů nad kopingem a navíc přidáte technickou náročnost, tak pak se můžou soupeřky klidně rozkrájet, ale je jim to platný jak cukráři rázovej utahovák při plnění kremrolí. Už v první jízdě z toho dokázala vytřískat nedostižný náskok 93.25 bodů. Když pak v druhé ještě dokazala přitačit na pilu a k masivnímu  back-to-back 900 přidala taky dva alley-oop flat spiny, tak skóre ještě o dva body nakynulo. Před svým závěrečným představením už Eileen věděla, že má v kapse třetí placku z toho druhou zlatou, a tak se slzičkami štěstí mohla už jen v klidu sjet až k divákům. Klobouk dolů, tahle osmnáctiletá rodačka z USA se už teď zařadila mezi olympijské legendy...
Pozadu nezůstaval ale ani zbytek party. Bylo vidět, že holky se do Pekingu připravily hodně kvalitně a padaly jízdy a triky, které jsme během Světového poháru nevídali. Obhájkyně zlata z Koreje Cassie Sharpe vytáhla dvě neuvěřitelný 1080, ale prostě na Eileen to nestačilo. Rachael Karker skákala tak vysoko, že si cestou mohla pokecat s místními poštolkami. Hlavně její přecorkový devítikila stály za to. Kanaďanky si nakonec rozdělily stříbrnou a bronzovou placku. Javorovým listům se doteď v Secret Garden ani na Shougang Big Airu příliš nedařilo, takže tahle dvojnásobná radost přišlo k duhu. Moc pěkně se předvedly i domácí Kexin Zhang a Fanghui Li. I ony tasily 1080, ale na medailové pozice to nestačilo. Malinko zklamala Kelly Sildaru, která možná jela první dvě jízdy zbytečně opatrně. Otáčky přidala až v závěrečný třetím dějství, ale nakonec z toho byla nepopulární bramborovka. Nejlépe z Američanek pak dopadla Hanna Faulhaber, která ale ve svých sedmnácti letech je skvělý přislib do budoucna. Tady se vměstnala mezi dvě domácí lyžařky na pěkný šestý místo. Každopádně famózní závod! Tečku za Olympoškou pak udělají muži dnes v noci ve 02:30 (záznam na ČT Sport v 06:00). 

královna her Eileen Gu (foto FIS)

Výsledky finále ženské halfpipe:

1. Eileen Gu (CHN)
2. Cassie Sharpe (CAN)
3. Rachael Karker (CAN)
4. Kelly Sildaru (EST)
5. Fanghui Li (CHN)
6. Hanna Faulhaber (USA)
7. Kexin Zhang (CHN)
8. Amy Fraser (CAN)
9. Zoe Atkin (GBR)
10. Brita Sigourney (USA)
11. Carly Margulies (USA)
12. Sabrina Cakmakli (GER)

Kompletní výsledky: zde

Cassie, Eileen a Rachael (foto FIS)

Web Olympiády najdeš zde.

holkám tleská

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...