Olympiáda 2022: Mathilde Gremaud slaví zlato ve slopestylu

Olympijské hry v Pekingu 2022 znají další medailistky ve freeskiingu. Úterý ráno patřilo ženskému slopestylu...

S valentýnskými hrátkami to včera nechtělo moc přehánět. Pokud jste teda neměli v plánu docílit slušnýho spánkovýho deficitu. Už v půl třetí ráno našeho času totiž na další bitvu o nejcennější kovy na XXIV. Zimních olympijských hrách v Pekingu vlítly dámy. A v Genting Snow Parku na nejlepší dvanáctku po kvalifikaci čekalo peklo. Ovšem zimní peklo… Teploty značně pod bodem mrazu by nepotěšily ani takový esa polárníků jakými byli ledoví muži jako Amundsen či Scott. Přemrzlý sníh a občasný větřík taky cukal s nervy závodnic, a tak k ideálu jsme měli daleko asi jako červavej ohryzek k titulu jablko roku. Jenže podmínky měly všechny dámy stejné, tak to už jen chtělo zatnout zuby a jít na věc! Přece jenom šlo o hodně….
Ve finále se disponovalo hned třemi jízdami a nejlepší se počítala. Jenže než se celej babinec vrhnul na celkem tři jibový a tři skokový platformy, tak chuť na úspěch si musela nechat zajít Marin Hamill, kterou nepustilo zranění. Po prvním kole pak vzdala i potlučená Olivia Asselin a boj o medaile se scvrknul na top desítku. Holky hned od prvních jízd solila v jízdách jeden dabl za druhým. Bohužel žádná z nich se za celou dobu nehecnula na dva tupláky během jednoho kola. To je myslím jediná moje výtka, protože jinak jsme napjatě sledovali parádní představení, kde nebyla nouze o skvělý výkony, srdceryvné emoce i kostilámající pády…

Tess Ledeux (foto FIS)

Po prvním kole se včele usadil estonský fenomén Kelly Sildaru svojí zajišťovací jízdou, kdy ještě nevypustila největší trikový démony. Začátek druhého kola ale zastihl ve znamenitém rozpoložení Mathilde Gremaud. Její jízda nepostrádala dravost a čistost. Navíc nezapomněla zakomponovat krásnej dub cork 1080 a s 86.56 body se prozatímně uvelebila na trůnu. V posledním třetím kole na ní zle dorážela Ruska Anastasia Tatalina, která na posledním skoku nečekaně útočila dub cork 1440, leč lépe než ne loupání brambor jí to ve výčtu nestačilo. V tu dobu už bylo jasné, že na ocet přijde jedna z favoritek Tess Ledeux. Polepšit si nedokázala ani americká naděje Maggie Voisin. Konečný pátý místo ale bude určitě brát s pokorou.

Nůž na krku před svým závěrečným třetím kolem měla domácí modla Eileen Gu. V tu chvíli bez medaile! Tlak ustála s grácií, jen škoda, že na závěrečným kickeru volila v uvozovkách jen 900 seatbelt. Kdyby vybalila težkej kalibr v podobě druhýho doublu v jízdě, tak jí zlatá mohla říkat paní… Stříbro jí ale sluší. Johanne Killi pak o placku pravděpodobně oloupila negrabnutá devítistovka. Pešek. Všechno už pak měla ve svých rukou a hlavně nohou Kelly Sildaru, která stále držela prozatimní bronz. Svojí jízdu se dvěma switch 1080 sice odjela, jenže olympijská atmosféra udělala své a pár drobnějších chyb rozhodčí přehlídnout nemohly.. V tu chvíli se helvétský kříž zabarvil do zlaté barvy a Mathilde Gremaud se slzami v očích mohla začít slavit možná svůj největší úspěch kariéry. Krásnej závod….   

zlatá radost Mathilde Gremaud (foto Swiss Freeski Team)

Výsledky finále ženského slopestylu:

1. Matghilde Gremaud (SUI)
2. Eileen Gu (CHN)
3. Kelly Sildaru (EST)
4. Anastasia Tatalina (ROC)
5. Maggie Voisin (USA)
6. Johanne Killi (NOR)
7. Tess Ledeux (FRA)
8. Kirsty Muir (GBR)
9. Katie Summerhayes (GBR)
10. Silvia Bertagna (ITA)
11. Olivia Asselin (CAN)
12. Marin Hamill (USA)

Kompletní výsledky: zde

Eileen, Mathilde a Kelly (foto FIS)

Web Olympiády 2022 najdeš zde.

sesmolilo ranní ptáče

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...