Olympiáda 2022: Naštuduj si freeski program

Olympijské hry startují již tento pátek a my se dneska jukneme, kdy a kde sledovat freeski disciplíny...

Už tento pátek se v čínském Pekingu rozhoří během pompézního slavnostního zahájení oheň XXIV. Zimních olympijských her. Všichni fanoušci, nadšenci, sportovní šílenci a zejména pak sportovci a trenéři se ponoří do čtrnáctidenního kolotoče, který bude zlatým hřebem letošní zimní sezóny a vyvrcholením jejich čtyřletýho úsilí. Freeskiing čeká po Soči a Pchjongčchangu třetí dějství pod pěti kruhy a máme se opravdu na co těšit! Ke slopestylu a halfpipe se totž přifařil ještě divácky vděčný big air, který rozšířil pro freeskiery medailové naděje. 

My se teď podíváme, co nás všechno čeká a nemine, protože tohle bude sakra divoká a náročná jízda! Už třeba jen kvůli časovému posunu. V čínské metropoli je o sedm hodin více než v naší české kotlině. To znamená, že většina přenosů nás bude popichovat v nočních a ranních hodinách. Radši se tak předzásobte kvalitní kávou či jinými zákonnými prostředky proti spánku. Olympijský frmol si budeme moci z teplíčku svýho gauče vychutnávat na kanálech ČT Sport popřípadě na Eurosportu. ČTéčko disponuje dvě stě čtyřiceti premiérovými hodinami vysílání. Bohužel zakopaný pes je ve webovém vysílání a streamu, který (až na jednu výjimku) musí kopírovat televizní program. Některé sporty zejména ty, kde české zástupce budeme hledat marně, tak zůstanou v přímých přenosech na ocet. Částečně se to logicky týká právě freeskiingu. Ale nebojte se, zas tak žhavý to nebude…

Peking 2022 je za dveřmi (foto Beijing 2022)

Big Air

Benjamínkovská disciplína z olympijského pohledu odšpuntuje náš newschoolový program. Čínské megalomanství se tady při stavbě samotného skoku opět projevilo na plnou palbu. Jedná se totiž o první nastálo postavený city big air. Šedesát metrů vysoké a více jak sto šedesát metrů dlouhé monstrum stojí přímo v Pekingu v industriální oblasti Shougang. Bohužel generálku v podobě Světového poháru zhatil covid, takže se pojede hezky naostro rovnou z voleje. Z tříkolové kvalifikace by pak jak mezi muži tak mezi dámami měl vykrystalizovat finálový tucet, který si to rozdá o cenné kovy. Finálové drama pak naservíruje opět tři triky od každého jezdce.

Kvalifikace:
Pondělí 7.2. 02:30 – ženy
Pondělí 7.2. 04:00 – muži

Finále:
Úterý 8.2. 03:00 – ženy – živě ČT Sport 
Středa 9.2. 04:00 – muži – záznam 05:30 ČT Sport

futuristický Big Air Shougang (foto Beijing 2022)

Slopestyle

Nad tratí v Gentlig Snow Parku, kterou mají na svědomí šikulové z německé firmy Schneestern, jsme se již rozplývali minulý týden. Takže jen v rychlosti krátký opáčko. Olympijské nedočkavce budou vyhlížet celkem tři jibové a tři skokové platformy v resortu Secret Garden v prefektuře Čang-ťia-kchou. Velkým strašákem je ale prudérní vítr. I proto kolem celé trati vznikla provizorní sněhová Velká čínská zeď. Doufejme, že uspěje proti přírodním živlům podobně jako její starší sestřička  proti krvelačným mongolským nájezdům. Stejně jako v soutěži v big airu se pak i tady bude bojovat o dvanáct finálových pozic ve dvou kvalifikačních jízdách. Finálová bitva by pak každýho zabijáka měla pustit celkem do tří kol, kdy se bude počítat nejlepší výsledek.   
   
Kvalifikace: 
Neděle 13.2. 03:00 – ženy
Pondělí 14.2. 05:30 – muži

Finále:
Pondělí 14.2 02:30 – ženy – živě na ČT Sport
Úterý 15.2. 02:30 – muži – živě na ČT Sport

slopestyle vbypadá náramně (foto Schneestern.com)

Halfpipe

Poslední, ale rozhodně ne co se týče zajímavosti, je halfpipe tedy rampa. Ta se nachází stejně jako slopestylová trať v zimních středisku Secret Garden. Jezdci už měli možnost si místní kopingy lidově řečeno ošmatat, protože se tu již zápolilo o FISové body do Světovýho poháru. I tady kvalifikačním sítem projde nejlepší dvanáctka z obou pohlaví. Na postup do finále bude mít každý rider k dispozici dvě kola, postupující si stejně jako v předešlých disciplínách pak střihnou tři finálový představení, kde nešílenější jízda bude ověnčena zlatem.  

Kvalifikace:
Čtvrtek 17.2. 02:30 – ženy
Čtvrtek 17.2. 05:30 – muži

Finále:
Pátek 18.2. 02:30 – ženy – živě ČT Sport
Sobota 19.2. 02:30 – muži – živě ČT Sport

olympijská rampa (foto FIS)

Web olympijských her 2022 najdete zde.

budík si už našteloval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Jesper Tjäder si zase nechal postavit jeden prasáckej rail

Jesper Tjäder a jeho open loop rail, kterej si nechal vyrobit jako vůbec první freeskier ever...

Marcus Goguen odhalil pár svých záběrů z filmu "The Land of Giants" od MSP

Další ochutnávku z "The Land of Giants" od MSP má na svědomí Marcus Goguen...

Laax nás zve na třetí epizodu The Crap Attack 2024

Pravidelná dávka shredu z Laaxu se hlásí ve třetím díle The Crap Attack...