Péťa Müller bere výborný pátý místo v big airu na EYOF 2023

Freeskiing zažívá premiéru na Evropském olympijském festivalu mládeže a česká barvy jsou u toho vidět...

Nebudu tady dělat haura. Ještě před pár dny jsem o zkratce EYOF věděl asi stejně jako o průměrné spotřebě kefíru v Náhorním Karabachu. Pokud to náhodou máte stejně, tak vězte, že se pod tím skrývá Evropský olympijský festival mládeže. Ten se koná každé dva roky a podívat se na něj mohou talentovaní sportovci ve věku od čtrnácti do osmnácti let. Samozřejmě organizuje se jak letní tak zimní verze. Italský region Furlansko-Julské Benátsko aktuálně žije šestnáctým zimním ročníkem. A my tady zažíváme další expanzi freeskiingu. Právě letos si totiž náš sport odškrtává svojí premiéru. Českou republiku pak vyrazil reprezentovat šestnáctiletý Petr Müller s kaučem Pečákem, kteří mají po dnešku za sebou big air a vůbec si nevedli zle! Ba naopak.
Freeski disciplíny našly svůj dočasný domov v resortu Ravascletto - Zoncolan. První na holení přišel big air a Péťovi se v pondělí povedl první úspěšný krok. Dokázal se z bezvadnýho třetího fleku nasoukat do finále, do kterého postupovala nejlepší desítka kluků z tři a dvaceti startujících. Ale ani v Itálii si očividně nedokázali s počasím plácnout. Včerejší finálko se díky sněhovým přívalům nakonec odložilo na dnešek. Azuro sice ještě někde vyspávalo, ale každopádně závod se mohl odjet. Každý rider měl jako při tradičním bigairovém klání k dispozici tři jízdy, počítaly se dva nejpovedenější triky a samozřejmě jste museli prokázat dovednost rotovat na obě strany.

Petr Müller na EYOF 2023 (foto Czech Freeski Team)

Petr v prvním kole bez velkých problému zašlápnul switch bio 1080, který v další jízdě podpořil double corku 1080 safety, kterýmu šlo těžko něco vytknout. Skok přece jenom neměl obří rozměry, a tak největší favoriti většinou lítali double corky 1260 na všemožný strany. V posledním kole už naše želízko v ohni svůj bodový příděl nedokázalo rozmnožit, což mu v konečným součtu stačilo na výborný 5. místo! Do zlatova se oblíknul sedmnáctiletý Švýcar Fadri Rhyner. Stříbro schrastil vítěz kvaldy Nil Brocart Alegre za dub a switch dub 1260. Alpskou hegemonii narušil na bedně Henry Sildaru z Estonska, který volil kombo rightside a leftside dub corky a stříbrný Frantík mu utekl o pouhý dvě desetinky bodu.

Finálová šestice holek pak většinou volila rotace kolem 720, ale tu a tam se zjevilo i nějaký to devítikilo. Nakonec největší oslava čeká finskou výpravu. První flek vyválčila Lina Haggstrom. Druhou pozici pak zaujmula nedávná vítězka World Rookie Tour Fracnouzska Berenice Dode a bronzem si těžké časy určitě aspoň malinko vylepšila Ukrajinka Natalija Kaziuk. V pátek je pak na programu kvalda slopestylu, který vyvrcholí sobotním bojem o medaile! U nás je snad tutový, komu budeme držet palce! Mimochodem livestraem z jednotlivých sportů  najdete zde.

Výsledky finále big airu na EYOF 2023:

Kluci:

1. Fadri Rhyner (SUI)
2. Nil Brocarte Alegre (FRA)
3. Henry Sildaru (EST)
4. Aimo Mandelin (FIN)
5. Petr Müller (CZE)
6. Florian Pale (AUT)
7. Stefan Heiss (AUT)
8. Jeremy Boiston (FRA)
9. Jaakko Koskinen (FIN)
6. Lars Ruchti (SUI

vítěz Fadri Rhyer (foto Swiss Olympic Team)

Holky:

1. Lina Haggstrom (FIN)
2. Berenice Dode (FRA)
3. Natalija Kaziuk (UKR)
4. Lina Kuivalainen (FIN)
5. Alessia Ambrosi (ITA)
6. Kim Dumont Zanella (FRA)

nejlepší holky (foto SKi FInland)

Web EYOF 2023 najdeš zde.

text si nárokuje

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Surface Skis banda pojezdila v letním Woodward Copperu

První letošní návštěva letní sezóny v Copper Mountain zařídí pánové ze Surface Skis...

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...