Petr Müller míří na Zimní olympijské hry mládeže 2024

Už zítra čeká slavnostní zahájení Zimní olympijské hry mládež 2024 v korejském Gangwonu a český freeskiing bude reprezentovat Péťa Müller...

Letošní sezóna si nemůže načechrat pírka nějakou obří globální akcí jako je třeba seniorské mistrovství světa nebo snad dokonce Olympijské hry. I tak si ale rok 2024 na pažbu dá jeden moc pěknej zářez. Už zítra jihokorejský Gangwon lapí do svých spárů Zimní olympijské hry mládeže, které jednoznačně letošní zimu povýší do výjimečných sfér. Přece jenom YOG (Youth Olympic Games) se konají jednou za čtyři roky, z čehož svátečnost přímo sálá všemi světovými stranami. Až do prvního únorového dne tak mladí sportovci mezi čtrnácti a osmnácti lety zažijí velkolepou atmosféru, která si nic nezadá s dospěláckou Olympiádou. My samozřejmě všechny vjemový receptory zaměříme na freeskiing, protože se zde bude závodit ve třech klasických jako rampa, big air a slopestylu. A zejména poslední dvě jmenované půjdou u nás na dračku. Na jezdecký soupisce totiž najdeme našeho Péťu Müllera! Juniorský reprezenant se bude určitě snažit napodobit Matěje Švancera, který před čtyřmi roky z Lausanne přivezl nejcennější kov z big airu.

Gangwon 2024 startuje

Freeskiing tady najde svůj domov v resortu Welli Hilli Park, který se svojí nadmořskou výškou necelých 900 metrů nad mořem může soupeřit třeba s Jizerkama. To nás ale nemusí trápit. Sníh bude! Z freestylových disciplín to první odpálí slopestylu, kde se ve středu 24. ledna odjede celý ženský závod. Kluci se na raily a skoky pustí o den později. Na big airu se pak začne lítat v sobotu 27. ledna a cenné kovy se ve finále rozdají o den později. Tečku za vším udělá rampa, kde se kompletní závod sfoukne poslední lednový den.
Kromě českýho želízka míří na korejský poloostrov i několik zajímavých jmen, která mají zaděláno na status vycházejících hvězdiček. Mezi klukama určitě bude čeřit vodu novozélandská dvojka Luke Harrold a Finley Melville Ives, kteří by měli tvrdit muziku zejména v rampě. Zapomenout nesmíme na juniorskýho světovýho šampióna v big airu Charlieho Beattyho z Kanady. Za zmínku pak určitě stojí jeho národní parťák Matthew Lepine, švýcarský duo Lars Ruchti a Viktor Maksyagin nebo členové americkýho reprezentačního rookie týmu Ben Fethke a Henry Townshend. Mezi děvčaty nejvíce září hvězdička Flora Tabanelli. Italská naděje už ví,  jak chutná placka ze Svěťáku. Zatápět jí tutově bude chtít juniorská mistryně světa ve slopestylu Muriel Mohr z Německa. Bez šance pak není ani australský talent Daisy Thomas nebo Američanka Kathryn Gray, která umí pozlobit v parku i v halfpipe. Pozlobit pak můžou i nevyzpytatelní Číňani a Číňanky. Livestremy ze závodů by měly běžet na ofiko olympijských stránkách a nám nezbývá, než Péťovi držet palce!

Freeski program na YOG 2024:

(časy jsou jihokorejský, u nás je -8 hodin)

Středa 24. ledna:
09:45 - 16:00 - holky slopestyle - kvalifikace, finále

Čtvrtek 25. ledna:
09:45 - 16:00 - kluci slopestyle - kvalifikace, finále

Sobota 27. ledna:
10:15 - 14:45 - kluci, holky big air - kvalifikace

Neděle 28. ledna:
10:15 - 15:45 - kluci, holky big air - finále

Středa 31. ledna:
10:15 - 15:45 - kluci, holky rampa - kvalifikace, finále

Web Gangwon 2024 najdeš zde.

palce drží

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...

Kajsa Larsson a Celeste Pomerantz se ozývají s videem "Suspended In Space"

Dvě freeriderky nás vezmou na trip do kanadskýho Yukonu...

Užij si třetí pokračování Director's Cut od Jiberish crew

Sebranka od Jiberishe se připomíná novou epizodou série Director's Cut...