Podíváme se na Nendaz Backcountry Invitational 2023

Švýcarský Nendaz hostil třetí ročník svýho Backcountry Invitational 2023...

Nenápadné Nendaz Backcountry Invitational drží na hladině potápějící se loď backcountry závodů e eventů. Podobných dostaveníček je bohužel čím dál tím méně, což je určitě veliká škoda. Zkloubením freestylu a freeridu dostanou jezdci vlastně nejkomplexnější možnost předvíst, co v nichž dřímá za pekelný potenciál a my jako nestranní diváci se u toho královsky bavíme. Nehledě na to, že na podobných podnicích stříká kamarádská a pohodová atmosféra na všechny světový strany. Buďme tak rádi aspoň za v pořadí třetí ročník, který se už natrvalo usídlil v programu jinak známé akce Nendaz Freeride ve stejnojmenném švýcarském středisku.

Astrid Cheylus a její beko (foto Nendaz Freeride)

Už podle názvu Invitational je jasný, že se zde může objevit jen hrstka vyvolených lyžařů a lyžařek a ne kdejakej jouda, kterýho trknou lyže na půdě, když zrovna hledal vědro na syrovátku. Loni dokonce celý závod vzal pod svoje křídla legendární Tanner Hall. Pro letošek sice Ski Boss chyběl, ale i tak se na trať plnou umělých kickerů a přírodního prašanu kromě lokálních es podívalo i několik hodně skloňovaných jmen. Apeninský poloostrov reprezentoval Ralph Welponer a hlavně asi největší stár Markus Eder. Nechyběl freeridový guru Léo Slemmet z Francie nebo rakouská zkušenost v podobě Fabia Studera či domácí nastupující powder hvězdička Maxime Chabloz. A mezi dámami se pak třeba mihnula polská prašanová královna Zuza Witych.

Maxime Chabloz (foto Nendaz Freeride)

Formát závodu hrál na bezstarostnou notu. Riders si celý den užívali mrazivé teploty a zejména místní kopec a nikoho neděsil strašák rozhodčích. Žádní tady zkrátka a dobře nebyli a jezdci si nejvybroušenější klenoty z řad jezdců volili sami mezi sebou. Takový způsob hodnocení aspoň mně osobně vždycky zlepší náladu. Jezdci se ale rozhodně nedrželi zkrátka a stupeň šílenství lezl se svojí laťkou proklatě vysoko. Ralph Welponer poškádlil třeba nosebutter 360 drop z jedné ze skal nebo si nebral servítky s dub corkem 1080. Dablů se nezalekl ani Maxime Chabloz, kterej se utrhnul ze řetěz zejména s triple backflipem. Nejvíce pak asi nakládal Markus Eder, který rotoval od stylových věcí až právě po doubly corky a vypadalo, že ho nezastaví ani pancéřová zeď.

Nendaz Backcountry Invitational 2023 Highlights:

Na závěr dne pak už zbývalo právě jen vyhlásit nemocnější jezdce dne. Mezi chlapy si pro titul došel asi největší favorit tedy italský čahoun Markus Eder, nadvláda špageťáků podtrhnul druhým místem jeho parťák Ralph Welponer. Aspoň bronz nemusel za hranice Švýcarska. Postaral se o to Maxime Chabloz. Mezi něžným pohlavím nejvíce sympatií získala bejvalá olympijská boulařka Lea Bouard, před talentovanou devatenáctiletou Francouzskou Astrid Cheylus. Poslední oceněnou dámou se pak stala Zuza Witych od našich polských sousedů. Na závěr snad jen... Více takových akcí!

Nendaz Freeride web najde zde.

kecy a pindy

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...

Kajsa Larsson a Celeste Pomerantz se ozývají s videem "Suspended In Space"

Dvě freeriderky nás vezmou na trip do kanadskýho Yukonu...

Užij si třetí pokračování Director's Cut od Jiberish crew

Sebranka od Jiberishe se připomíná novou epizodou série Director's Cut...