Podíváme se na Scandinavian Big Mountain Championships 2023

Ani v květnu závodní horečka ještě neopadla. Pojďme se juknout na závod Scandinavian Big Mountain Championships...

Květnové období je na závodní taškařice plodné asi jako mužská část populace po vasektomii. Není se čemu divit. Sezóna má na kahánku a jezdci si už spíše dopřávají klídek nebo si shredí pro svoje potěšení. Ale i v jarním čase se přece jenom najde výjimka potvrzující pravidlo. Dneska totiž zavítáme až na daleký sever konkrétně do švédského Riksgränsenu, kde se týden dozadu odjel freeridový event Scandinavian Big Mountain Championships. Pokud se vaše smysly jaksi nechytaj, tak vězte, že jde o jeden z nejstarších freeski závodů pod sluncem.  Jezdí se už od roku 1992, a tak by byla určitě trošku škoda, se o nic vůbec nezmínit. Navíc když na letošní ročník si našlo cestu hned 183 lyžníků a snowboarďáků celkem z dvanácti zemí.  
Na všechny prašanomilce čekal zejména hodně netradiční formát. Všichni se nejprve klasicky snažili přechytračit kvalifikaci, kterou zvládlo obalamutit osmnáct lyžařek a devětatřicet freeriderů. Ti už vyhlíželi dva finálové dny, kdy každý rider denně předvedl jednu svojí lajnu. Výsledný skóre se pak počítalo jako celkovej součet kvalifikace plus obou dvou finálových jízd. Stačila tak jedna jediná malinká chybička a naděje na kvalitní umístění jste mohli poslat na předčasnou dovolenou.

Max Palm a jeho 360 (foto Erik Westberg)

Přírodní ani povětrnostní podmínky navíc nevykazovaly zrovna potřebné atributy. Snížená viditelnost, vítr i rozbředlá konzistence sněhu určitě pozvánku původně nedostaly. Nicméně i přes prvotní obavy se nakonec kompletní akce odjela bez potíží a jezdci rozhodně nezůstali za očekáváním. Dočkali jsme se výkonů, před kterými musíme smeknout. S kvalifikačními nástrahami si nakonec nejlépe poradil domácí Mladík Max Palm, kterého známe z Freeride World Tour. Ve svý bezchybný lajně nezapomněl na beko nebo 360. Za ním se pak sešikovali jeho domácí parťáci Nils Wersén a zkušený Kristofer Turdell, kterého taky známe z elitního freeridového seriálu. Mezi něžným pohlavím pak nejvíce porotu očarovala Američanka Piper Kunst před letošní FWT šampiónkou Justine Dufour-Lapointe z Kanady a třetí mladou Francouzskou Manon Loschi

Video z kvalifikace:

První finálový den se naštěstí trošku utišily rozmary počasí a jezdci tak měli k dispozici určitě příjemnější podmínky. Nejlepší jízdu dne tentokrát vyfiknul Kritoffer Turdell. Jeho rychlý a dravý představení nepostrádalo obří backflip a 360. Solidní beko vypráskl taky Edvin Olsson a jako jeden ze tří jediných lyžníků dokázal pokořit hranici 8 bodů z 10 možných. Tím posledním nebyl nikdo jiný než starý známý Max, který nasadil třetí nejvýše hodnocenou lajnu dne, což mu pořád stačilo na kralování v soutěži. Mezi něžným pohlavím si tentokrát nejlepší dvě příčky prohodily Piper a Justine. Ve vedení se ale i tak udržela Američanka. Bohužel svůj den neměla Manon a propadla se do druhé půlky výsledkový listiny. Největší „koule“ pak mezi dámami ukázala Evelina Nilsson, která dráždila svýho strážnýho anděla při macatým backflipu, který ale bohužel neodjela. Velká škoda. Na bronz se tak mezitím vydrápala Lovisa Rosengren.

1. finálový den:

Všechno se tak rozhodlo až závěrečný den. Počasí ale opět ukázalo svojí odvrácenou tvář. Díky dešti se tak hodně balancovalo nad regulérností závodů a několik lyžařů nakonec do závěrečný jízdy vůbec nenastoupilo. Odvážní, kteří se vrhli ze svahu v lokalitě Braten, ale určitě notně zahřáli přihlížející diváky. Králem dne se tentokrát stál Edvin, kterej se s tím moc nepáral, jízdu načnul bečkem a všechno vyšperkoval double dropem s 360. Vyfasoval tak vůbec nejvyšší lyžařský skóre soutěže (9 bodů)! V konečným součtu mu to nakonec stačilo na bronz. Stoupající formu pak gradoval Amík Alex Hackel. Zabil to s handplatem 360 drop a třetí nejnabušenšjčí jízda dne ho nakonec vystřelila na finálovou bramboru. O celkový triumf si to ale rozdal Max a Kristofer. Větší síly nakonec ostaly mladšímu borcovi. Max korunoval lajnu triple dropem, který mu zajistil druhý nejtučnější bodový příspěvek dne. V konečným resumé tak o jeden bodík za sebou nechal Kristofera, který opět nešetřil agresivitou. Víc jak stříbro po třech dnech snažení z toho pro sebe bohužel nevykřesal.

Mezi něžným pohlavím všechno směřovalo k americko-kanadské bitvě. Justine nepřeřadila na slabší rychlostní stupeň ani dnes a po další vynikající jízdě nebylo o vítězce pochyb. Navíc když její největší soupeřka Piper si tentokrát vyžrala lehký kotlík smůly a její run nepatřil k nejsilnějším. Konečný stříbro ale dokázala ubránit. Dotírala na ní totiž domácí zkušená žena Lovisa Rosengren, která tak nakonec brala kořist v podobě bronzový placky. Poslední titul, který nesmíem zapomenout zmínit, si pak domů taky odvezl Olof Halvarsson a to Rookie Of The Year za lyžařskou sekci.

2. finálový den:

Výsledky SBMC 2023:

Muži:

1. Max Palm (SWE)
2. Kristofer Turdell (SWE)
3. Edvin Ollson (SWE)
4. Alex Hackel (USA)
5. Olof Halvarsson (SWE)
6. Douglas Nordquist (SWE)
7. Tristen Lilly (USA)
8. Leo Wikström (SWE)
9. Jakob Hård af Segerstad (SWE)
10. Jack Piironen (SWE)

Ženy:

1. Justine Dufour-Lapointe (CAN)
2. Piper Kunst (USA)
3. Lovisa Rosengren (SWE)
4. Frida Lindgren (SWE)
5. Caroline Strömberg (SWE)
6. Josefina Lützau (DEN)

Tristen Lilly (foto Erik Westberg)

Web SBMC najdeš zde.

s textem se lopotil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Máme tu kraťas "Zorro The Fox" s Wiley Millerem a spol

Prašanovou jednohubku "Zorro The Fox" si letos může odškrtnout Wiley MIller a jeho kámoši...

Nick Goepper se dočkal premiérovýho triumfu na Světovým poháru v rampě

Můžeme si odškrtnout druhej Svěťák v rampě a nejvíc slaví Nick Goepper a Eileen Gu...

Zažij norský dobrodružství ve videu "Smash" od Mediappiness

Jedno z nejpříjemnějších překvápek filmový sezóny! Francouzští Mediappiness cestovali do Norska a výsledkem je perfektní kousek "Smash"...