Pokochej se Nendaz Backcountry Invitational 2024

Čtvrtý ročník Nendaz Backcountry Invitational opět nabídl parádí kombinaci prašanu a parkových kreací...

Nendaz Backcountry Invitational horko těžko zaškatulkujete mezi ryze parkový nebo freeridový podniky. Naopak si z každý disciplíny bere to nejlepší. Ze snowparků uměle postavený kickery a letos dokonce i raily, z freeridingu pak pořádný cliff dropy a zejména taky poctivý rochnění v prašanu! Díky lákavý kombinaci pak dostaneme jednu z nejoriginálnějších akcí sezóny! Ta si cestu do švýcarských Alp našla letos v lednu již po čtvrté a opět si zaslouží naší pozornost! Roztočit to na plný obrátky na kopci Plan de Fau měla možnost jedenáctka pozvaných freeskierů a celkem trojlístek žen. Podmínky navíc všem hrály do karet, když se počasí konečně taky jednou postavilo na naší stranu a závodu dopřálo novou dávku několika desítek centimetrů nový sněhu. Riders tak měli ideální podmínky a mohli ze sebe vymáčknout maximum možnýho!

Francouzska Lou Barin a její flatspin (foto Nendaz Freeride)

Formát závodu rozhodně netrpěl hektičností jako klasický freeridový klání. Každej lyžař dostal dost prostoru, když se celkem třikrát pustil z hory dolů. Rozhodčí pak brali v potaz nejlepší jízdu. Navíc celkem i nešetřili s benevolentností a při některých dopadech na hraně pádu přimhouřili očko a někdy i dvě. Prostě nikdo se nemusel extra stresovat, což jenom pomohlo k ještě uvolněnější atmosféře. Pánové tak rozhodně neseděli v koutě a nabídli během tří kol kvantum highlightů. Švéd Emil Granbom se blejsknul fróněm z railu, ameriká spojka Alex Hackel načínal svojí jízdu impozantním dropem hand drag 360, Rakouskej blázen Sebi Mall tasil masivní double flatspin a nešetřilo se ani dabl bekema, který do svý jízdy zakomponoval třeba domácí Maxime Chabloz nebo méně známý Kanaďan Tiemo Rolshoven. Ani jeden z nich se ale nevešel do nejlepší trojky…

Emil Granbom na railu (foto Nendaz Freeride)

Bronzovou placku si totiž nakonec vysloužil domácí mladík Martin Bender, kterej v jízdě taky vypráskl dvojitý beko nebo třeba cork 720. V závěrečným kole dokonce přitvrdil corkem 1080, jenže tipec mu zatnul pád na poslední kopně. Klasicky vysoko mířil dlouhán Markus Eder. Italská ikona nezklamala ani tady a perlila jeden trik za druhým. Ke stříbru mu nakonec pomohl flat 720, dub cork 1080, cork 900 nebo 630 z railu. Jen při posledním triku museli bejt soudci hodně shovívavý, protože dopad oplýval čistotou asi jako ostravský horník po dvojití směně rubání černýho zlata. Prošlo mu to… Korunka pro krále dne pak putovala na Nový Zéland. Zasloužil se o tom šílenec Craig Murray, kterej se opět utrhl ze řetězu! V jízdě nasekal hned pět triků, kdy vyčníval hlavně úvodní switch cork 540 ze skály nebo závěrečný bio 900. Pěkná práce!

Markus Eder (foto Nendaz Freeride)

Dámy se na startu sešly pouze ve tříčlenný partičce, ale rozhodně svým mužským protějšků nic nedarovaly. Ve varu bylo hlavně francouzsko-italský duo Lou Barin a Arianna Tricomi, který si to rozdalo o nejcennější kov. Francouzka excelovala se svojí 720 tail, italská soupeřka odpověděla třeba backflipem a rozhodně šťavnatějším výběrem prašanový lajny. Rozhodčí se tak malinko dostali do presu a nakonec to vyřešili doslova mikroskopickým rozdílem. Lou schytala skóre 84.00, Arianna 84.001. Vítězství se tak převáhlo na Apeninský poloostrov. Třetí ženou se pak stala Jennica Folkesson ze Švédska. Akce podobnýho ražení jsou určitě vítaným svěžím větrem a Nendaz Backcountry Invitational 2024 to potvrdila na 101%! Nezbývá než vyhlížet příští ročník!  

Nendaz Backcountry Invitational 2024 Highlights:

Výsledky Nendaz Backcountry Invitational 2024:

Muži:

1. Craig Murray (NZL)
2. Markus Eder (ITA)
3. Martin Bender (SUI)
4. Tiemo Rolshoven (CAN)
5. Alex Hackel (USA)
6. Sebastian Mall (AUT)
7. Alex Williams (GBR)
8. Maxime Chabloz (SUI)
9. Emil Granbom (SWE)
10. Sampo Vallotton (SUI)
11. Leo Slemett (FRA)

Ženy:

1. Arianna Tricomi (ITA)
2. Lou Barin (FRA)
3. Jennica Folkesson (SWE)

Web Nendaz Freeride najdeě zde.

vyblábolil se

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...