První Svěťák v Calgary opět urvali Alex Ferreira a Eileen Gu

Kanadské Calgary hostí poslední dva Světový poháry v rampě a my máme za sebou první finále...

Možná to na první dobrou nevypadá, ale FIS Světový pohár se pro letošní sezónu pomalu a jistě blíží k cílový rovince. Do konce zimy nás už totiž potkají pouze tři zastávky, když ta nejbližší už dávno šlape na plyn v kanadském Calgary. Místní Canada Olympic Park totiž hostí slepený dvojzávod v rampě, kde se rozhodne o letošních držitelích křišťálových glóbu právě za disciplínu, kde jezdci pokouší osud mezi dvěma kopingy. Kromě lyží a dobrý nálady si pak všichni zúčastnění nesměli zapomenout zabalit kovbojský klobouky! Závod totiž funguje pod zavedeným názvem Snow Rodeo. A my máme první klání zdárně za sebou. Během čtvrtečního dne a naší noci na pátek se totiž nelelkovalo a stihnula se smáznout nejen kvalifikace ale taky následný finále, který by i zarytýho flegmatika zvedlo ze židle. Obzvláště během pánského finále jste se museli občas štípnout a ujistit se, že se vám to nezdá. Chlapáci zase diktovali víc než tvoje středoškolská ex učitelka českého jazyka.

Britka Zoe Atkin a její 540 (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Ještě ale než se odpočítal boj o cenný kovy, tak se musela zodpovědět kvalifikační otázka. Mezi pány si postup téměř všichni favoriti pohlídali. Jedinej, kdo pohořel, se k americký nelibosti stala dvojka Nick Goepper a Aaron Blunck, kterej se smolně krčil na prvním místě pod čarou. Formu poté nepotvrdil ani novozélandský objev sezóny Luke Harrald. Dámy bohužel musejí přepočítávat velký ztráty a nově na seznamu lazarů figuruje už i americká jednička Hanna Faulhaber. Dlouhodobě je pak mimo hru třeba Kelly Sildaru nebo Rachael Karker a kompletně pak na startu absentoval výběr Číny, kterou se aktuálně nebojím zařadit mezi ženský rampový velmoci. Nepočítám tam ale samozřejmě Eileen Gu, která funguje jako samostatná jednotka a celou kvaldu s přehledem ovládla.

Jon Sallinen (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

A jinak tomu nebylo ani v samotným finále, který se jelo na tři kola. Vůbec bych se nedivil, kdyby si na čínský fenomén vyšlápl antimonopolní úřad. Eileen Gu zkrátka disponuje takovou výkonnosti, že i kdybychom od všech ostatních holek posbírali jejich čtyři pět top triků a spojili je do jedný jízdy, tak Číňanka si stejně bude vesele hvízdat vítěznou melodii. V rampě prostě nemá konkurenci a basta. Domácí borkyně Amy Fraser, stejně jako britská spojka Zoe Atkin se snažili až se z nich kouřilo jak ze zaoceánskýho parníku, ale lepší než stříbro a bronz z toho nevytěžily. Velká škoda, že pak ani jedna jízda nesedla mladé Američance Kathryn Gray, z které by se mohla vyklubat kometa příštích sezón. Ale nebudeme radši předbíhat…

Vítězka Eileen Gu:

I přes mrazivý teploty pod -10 °C muselo bejt divákům a konec koncům i jezdcům z chlapskýho finále pořádně horko! Už v prvním kole na bednu založil Brendan Mackay. Domácí nálož explodovala čtyřmi doubly, robustním skóre 94.25 a prozatímním vedením. V druhým kole na něj zle dotíral Hunter Hess se svejma osobitejma trikama a v první řadě finskej bojovník Jon Sallinen. Všem ale zavřel papulu král sezóny Alex Ferreira! Dvě tisíc osmdesátky ,switch dabl a zlatej hřeb v podobě dvou dub corků 1620 nechalo zbytku startovního pole zahrát umíráček. Sečteno podtrženo bodová salva 96.50! Lokál z Apsenu se stal vůbec prvním freeskierem, který v jedný sezóně posbíral čtyři výhry v rampě v řadě! V závěrečným kole ještě pozlobil Korejec Lee Seung Hun, který taky svoje představení ozdobil šestnáctkou. Nakonec si díky bramboře připsal kariérní maximum a já sem rád, že mezi elitu nakouklo zase nový jméno! Má na to! Závěrečná epizoda letošní halfpipe se pak uskuteční o víkendu. Finále si můžete naladit v nelidský čas od 03:00 ze soboty na neděli na ČT Sport Plus.

Král Alex Ferreira:

1. WC Calgary Highlights:

Výsledky 1. FIS Světovéh o poháru v Calgary:

Ženy:

1. Eileen Gu (CHN)
2. Amy Fraser (CAN)
3. Zoe Atkin (GBR)
4. Riley Jacobs (USA)
5. Sabrina Cakmakli (GER)
6. Kathryn Gray (USA)
7. Svea Irving (USA)
8. Kim Daeun (KOR)   

Amy, Eileen a Zoe (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

Muži:

1. Alex Ferreira (USA)
2. Brendan Mackay (CAN)
3. Jon Sallinen (FIN)
4. Lee Seung Hun (KOR)
5. Hunter Hess (USA)
6. Andrew Longino (CAN)
7. Dylan Ladd (USA)
8. David Wise (USA)
9. Birk Irving (USA)
10. Finley Melville Ives (NZL)

Kompletní výsledky: ženy, muži

Alex Ferreira slaví rekordní čtvrtej triumf v rampě (foto: Buchholz / @fisfreestyle)

FIS Freestyle web najdeš zde.

článek sešrouboval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Luca Harrington se s tím na finále SuperUnknown 21 nemazal

Zase jedny pohyblivý obrázky z posledního finále SuperUnknown od Level 1...

Finley Melville Ives nás vezme na Mt. Hood

Na oregonský Mt. Hood nás dneska vezme mladá rampová krev v podobě Finley Melville Ivese...

Připlula třetí epizoda Cut Loose s Konnorem Ralphem

Třetí pokračování Cut Loose od Konnora Ralpha nás zavede do letního Woodward Copperu...