Recenze: Boty Dynafit Hoji

Ondra Pekárek z Freerideguides.cz si posvítil na letonší velkou novinku přezkáče Dynafit Hoji. S námi se teď v recenzi podělí o svoje dojmy...

Eric Hoji Hjorleifson, profesionální kanadský freerider, který již řadu let pomáhá vymýšlet skialpové vázání a boty pro značku Dynafit. Tato legenda freeski sportu představila v loňské sezoně nové přezkáče Dynafit Hoji, které kombinují tvrdost sjezdové boty a maximální flexibility pohybu při stoupání. Zkrátka se snažil vytvořit boty vhodné pro agresivního lyžaře, který si chce pro svou lajnu dojít co nejsnáze po svých. Jak se mu to povedlo, to jsem se snažil poslední tři měsíce zjistit v Krkonoších, na Blízkém východě a ve Svaneti v Gruzii. 
Boty Dynafit znám celkem dobře, jezdím na nich posledních 5 let, a to na Mercury, Khion a Vulcan. Na Vulcanech potažmo Mercurech se mi líbila přední tvrdost boty, a zároveň rozsah pohybů při vyndání jazyka skeletu. Na Khionech zase zadní tvrdost boty. Naopak u prvních dvou zmíněných modelů mi vadila zadní tvrdost boty a u Khionů malý rozsah pohybů. Abych to zjednodušil, v Khionech se mi úplně dobře nechodilo a Vulkány/​Mercury měli problém, že nepodržely lyžaře při záklonu, což nebyla ve finále až taková vada, alespoň jsem se snažil jezdit technicky správně. Na druhou stranu si myslím, že vybavení do volného terénu by mělo lyžaři hlavně pomáhat si užít sjezd, a ne ho trestat.

Dynafit Hoji

Myslím že Hoji se přesně na toto snažil zaměřit. Vzít z těchto dvou/​tří modelů to nejlepší a spojit to do jedné boty. Nebudu chodit dlouho okolo horké kaše. Povedlo se mu to dokonale, a to nepřeháním. Hlavní podíl na tom má úplně nový systém přepínání boty na chůzi a sjezd. U tohoto systému stačí si ráno zapnout přezky u bot, tak jak vám to bude vyhovovat při sjezdu a pak zatáhnout páku směrem nahoru. Komín boty rázem změkne. Horní přezka a horní suchý zip se povolí. Z naprosto tvrdé boty se stane totální bačkora. Ty rozsahy komínu při chůzi jsou naprosto neskutečný. Vždycky jsem nesnášel chození na botách s lyžemi na zádech. S těmahle botkama si přijdu, jako bych chodil v pevných pohorkách. Svůj podíl na tom má i absence takzvaného nosu. Zkrátka Hoji nemají možnost uchycení do běžného, popřípadě rámového vázání. Toto bude asi někomu vadit. Mně určitě ne. Již 8 let jezdím na tech vázáních a určitě na tom nehodlám nic měnit. Díky absenci nosu je krok mnohem pohodlnější než s nosem. Takže za mě rozhodně palec nahoru, že měli v Dynafitu odvahu udělat boty, které cílí hlavně na freeridové zákazníky bez možnosti upnutí běžného vázání.
Dále se u tohoto systému při záklonu neohne komín ani o milimetr. Tohle oceňuji hlavně při jízdě v lese a při dopadech. Cítím, že mě boty drží o poznání lépe než Vulcany/​Mercury. Ale co mě na tomto systému baví asi nejvíc? To je rychlost a snadnost, při kterém přepnu botu z chodícího modu do sjezdového. Prostě jedna páčka a jedu. Tohle se skvěle hodí při závodech o první lajnu s ostatními. Ušetří to spoustu času :)

Dynafit Hoji

Abych jen nechválil, tak je potřeba tyto boty opravdu bedlivě vyzkoušet. Při výběru mějte na paměti, že se botička opravdu hodně vytáhne. Takže dejte bacha, ať nedopadnete jako já a nemusíte je po týdnu měnit. U mě to vychází, že mám běžné boty 41/​42 a Hoji 25,5.V krámě jsem měl pokrčené prsty v botičce, a teď už se jen lehce dotýkají. Díky menší botičce jsem i eliminoval fakt, že je bota v oblasti chodidla a nártu hodně široká. Já osobně mám zborcenou příčnou klenbu chodidla, takže mám chodidlo dost široké. A tak mi nevadí šířka stélky 103,5mm spíš naopak. Pokud máte nohu jak baletka a dokážete vydržet v botách, které mají stélku 97mm, tak pro vás asi tyto boty nebudou to pravé. Na druhou stranu, pokud máte široké chodidlo, vysoký nárt, zborcené klenby atd, tak je to bota přímo pro vás. 

Co závěrem? Asi to, co na začátku. Hojimu se povedla skvělá bota, která skloubila tvrdou botu na sjezd s pohodlnou lehkou botou na výstup. Dobrá práce Hoji!

pohodička nazávěr

Web Dynafit najdete zde.

Sociální sítě:

Otestoval a napsal

Ondřej Pekárek
Další články autora

Další zajímavé články

Veteráni z Matchstick Productions vypustili trailer na film "Anywhere From Here"

Legendární produkce MSP ani letos nezklame a pošle ven film "Anywhere From Here"...

Windells v zajetí Line Skis týmu

Jak to vypadalo na Mt. Hoodu během Line Skis týdne nám poodhalí novej eidt...

Czech Freeski Tour 2023 to roztočí v Jumparku Matylda už na konci srpna

Czech Freeski Tour pro rok 2023 startuje již 28. srpna v Jumparku Matylda...