Report: Česká repre na Evropském poháru na Garmin Winter Sports Festivalu

Česká reprezentace o víkendu vyrazila k našim polským sousedům, kde jí čekal Evropský pohár v big airu...

Česká reprezentace o víkendu opět naskočila do závodního vlaku. Cílovou stanicí byl tentokrát Evropský pohár v polském resortu Kotelnica Białczańska, kde se v rámci Garmin Winter Sports Festivalu 2020 uskutečnil již šestý Evropák sezóny. Oblíbený slopestyle se tentokrát vyměnil za big air a bylo u toho i naše trio ve složení Vojta Břeský, Štěpán Hudeček a Šimon Bartík. Kluky nejprve čekalo prokleštění se páteční kvaldou a v případě úspěchu sobotní finále. My se teď na polskou stranu Tater na chvíli podíváme, protože české barvy se rozhodně neztratily a vlály rozhodně pořádně vysoko.
Jestli by si někdo zasloužil titul smolař víkendu, tak je to bez debat Šimba. Do samotnýho závodu totiž vůbec nezasáhl a skončil s natrženou ledvinou v místním špítálu. Jak k takovýhle diagnóze přišel? Tohle je prostě pešek na druhou. Nejlíp to shrnul sám: „Nepozornost, dopadl jsem na skoku a dojížděl k vleku. Byl trochu flatlight a přehlídl jsem malou bouličku, sekly se mi hrany a šel jsem na žebra/hlavu“... To asi žádnej větší komentář nepotřebuje. Smolíkovic hadr. Nezbývá než popřát brzký uzdravení a návrat na bílé svahy. Naštěstí Spýdy i Vojcek se vyspali líp a v konkurenci třiceti sedmi borců se dokázali vměstnat mezi nejlepší desítku, která zaručovala finále. První mise tedy aspoň částečně splněna.

Štěpán Hudeček (foto @tomekgola / @wintersportsfestival)

Sobotní finále se řídilo tradičním formátem. Jezdci měli k dispozici celkem tři skoky, dva lepší se počítaly a musely se zákonitě rotovat na odlišný strany. Spýdy načal svojí finálovou účast úspěšně, když stompnul pěknej dub cork 1260 mute, to Vojcek šlápl až moc na plyn a svůj switch dub trochu přestřelil a skončil v nepopulární poloze na zádech. Když pak Spýdy přidal čistej rightside dub cork 1080 safety měl zaděláno na hodně solidní umístění. Svojí reputaci pak napravil Vojta, jenže už si nezvládl poradit s rotací na druhou stranu při závěrečným skoku dne, a tak mu v zápise trčel pouze jeden odjetej trik. Škoda. Štěpán si nakonec pátým flekem zapsal nejlepší umístění dosavadní sezóny, na Vojcka pak zbyla devátá pozice.

Vojcek a jeho switch dub (foto @tomekgola / @wintersportsfestival)

Výhru mohlo slavit ruské impérium. Dle rozhodčích totiž nejvíce naložil Dmitrii Mulendeev se svým dub corkem 1260 a 1440. O pár desetinek bodů se za ním krčil Emil Granbom ze Švédska, kterýmu ani nejlepší skok dne v podobě switch dub corku 1440 nezajistil další triumf sezóny. Na bednu je pak doprovodila finská akvizice Mikka Virkki. Na nepopulární bramboru se opak ještě před našeho Spýdyho stihnul vměstnat jeho krajan Atte Heikkilä. I tak ale naši dvojnásobnou finálovou účastí určitě zaslouží pochvalu.
Na závěr se v rychlosti ještě jukneme na dámskou soutěž. Tady se na startu sešel pouze ukrajinsko-ruský kvartet. Roli favoritky potvrdila Lana Prusakova, která svou switch 720 a devítikilem nedala ostatním bábovkám pražádnou šanci. Ruskou nadvládu potvrdila stříbrem její krajanka Ksenie Orlova. Poslední placka pak zamířila na Ukrajinu, když se její majitelkou stala Diana Dyakiv

Výsledky finále Evropskýho poháru na Garmin Winter Sports Festivalu:

Muži:

 1. Dmitrii Mulendeev (RUS)
2. Emil Granbom (SWE)
3. Mikka Virkki (FIN)
4. Atte Heikkilä (FIN)
5. Štěpán Hudeček (CZE)
6. Emanuele Canal (ITA)
7. Joel Liimatainen (FIN)
8. Leonardo Donaggio (ITA)
9. Vojta Břeský (CZE)
10. Matteo Giacomuzzi (ITA)

nejlepší pánové (foto @tomekgola / @wintersportsfestival)

Ženy:
 
1. Lana Prusakova (RUS)
2. Ksenie Orlova (RUS)
3. Diana Dyakiv (UKR)
4. Kateryna Kotsar (UKR)

Kompletní výsledky: muži, ženy

top bábovky (foto @tomekgola / @wintersportsfestival)

Web Garmin Winter Sports Festivalu zde.

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Jarní Park City s Thibaultem Magninem

Jedna jarní rychlovka z Park City. V hlavní roli Thibault Magnin...

Betterpark Hintertux pofrčí do 4. června

Potřebuješ na sníh? Betterpark na Hintertuxu ještě pojede do konce příštího týdne...

Jiberish crew nabízí druhou epizodu série Director's Cut

OD pánu ze značky JIberish dorazilo druhé pokračování nový websérky Director's Cut...