Report: Česká reprezentace zahajíla sezónu na Světovém poháru na Stubaii

FIS Světový pohár minulý týden odstartoval na rakouském ledovci Stubai a nechyběly u toho tři česká jména...

Letošní sezóna a hlavně její závodní frakce bude mít jednoho společnýho jmenovatele. Tím bude nejistota. Nebudeme si nic nalhávat, ale koronavirus se jen tak do ulity nevrátí a dokud někdo nezjistí, jak ho definitivně poslat k šípkům, tak bude tropit neplechu, co mu hrdlo ráčí. Musíme se tak smířit, že plno závodů a akcí nakonec skončí v propadlišti dějin. To se však naštěstí netýkalo otvíracího závodu FIS Světového poháru pro sezónu 2020/21. I přes veškeré patálie a uzavřené vleky pro veřejnost se premiérový závod na rakouském ledovci Stubai uskutečnil. A vzhledem k tomu, že se ze startovní listiny na nás culily i tři český jména freeskierů, tak jsme bedlivě vyhlíželi, kterou nohou do nového ročníku vykročí. Teď už to bylo jenom na trojlístku Šimon Bartík, Vojta Břeský a supertalent Matěj Švancer, jak chytí svojí šanci za pačesy…
Česká banda ale věděla už cestou k našim alpským sousedům, že jí čeká zkouška ohněm. Vzhledem k tomu, že lanovky a vleky si vybírají nucenou dovolenou, tak v podstatě nebylo kde pilovat svoje triky. Naše reprezentace tak dorazila do Tyrolska fotbalovým žargonem řečeno značně nerozehraná. Stačí si poslechnout slova jejich trenéra Pepka Kalenského: „My jsme předtím tří tejdny nikde nejezdili, nikde jsme netrénovali, bohužel jsme byli zavřený doma. Skoro všichni, co tam byli, jezdili na Prime Sessions, takže měli hromadu natrénováno a naježděno.“ Právě lukrativní Prime Park Sessions měla výjimku a jede i v době pandemie. Díky bohu tuhle výhodu měl z našich aspoň Matěj, a tak jsme do něj vkládali největší naděje. Konec koncům Prime Sessions není zrovna levná záležitost. Týden ježdění vám ze šrajtofle odvane více jak tisíc Euro, a to se už jednomu protočí panenky…

Matěj Švancer (foto FIS)

Velký terno kluci nezažili ani během tréningu, kdy si chtěli najezdit trať o dvou kickerech a třech jibovejch platformách, která by se mimochodem podle nich dala charakterizovat jako ledové království. Slova Pepého jasně ukazují, že šli do závodu skoro naostro: „Co se týče tréningu, tak nám až ten den řekli, že vlastně nebude dva dny, který byl naplánovanej, ale jenom jeden den. Bylo to rozdělený na dvě skupiny. Takže my měli odpolední tréning a dalo se jezdit jen dvě hodiny.“ To asi všichni uznáte, že si sotva stačíte utřít nudli, zapnout poklopec, padla a máte po ptákách. Šimba navíc poslední dva týdny trávil v karanténě, což mu zrovna jistotu v kramflecích dvakrát nepřidalo...
Šimba ale nakonec svoje závodní ambice nemusel řešit vůbec. Stopku mu vystavil pád v předzávodním tréningu a to hodně smolnej. „Šimba, když byla jeho poslední jízda, dělal doubla do doublu a bohužel nedotočil right double 1260, dopadl na žebra a tím se vyoutoval úplně. Kvůli tomu bohužel do závodu nenastoupil.“ Slova jeho trenéra nepotřebují další komentář. Naopak hodně vysoko držel český prapor Matěj Švancer, který v jízdě zavdal handrag dub 1440 a right dub 1260. Z každýho heatu postupovala totiž nejlepší osmička do sobotního finále a český mladík po prvním kole svíral v rukou poslední osmé místo. Držel se zuby nehty, jenže nakonec se jeho katem stal domácí Hannes Rudigier, který náš talent přeskočil. Paradoxně kdyby Matěj startoval v druhým heatu, tak mu jeho 74.66 bodů na postup bohatě stačí. Co možná o jeho nezdaru rozhodl, nám opět přiblíží Pepek: „Měl tam čtyřikrát safety za sebou, což podle mě mu ubralo na těch bodech, protože jinak ta jízda byla krutá, ale když chytneš čtyřikrát safety než další jinej grab, tak to ti úplně nepřidá.“ Celkový sedmnáctý místo je ale určitě velkým příslibem do dalších závodů. Tenhle kluk je prostě k nezastavení…

Šimon Bartík (foto FIS)

Spokojený úplně se svým vystoupením nebyl ani poslední člen český party Vojta Břeský, Ten se celou dobu necítil v ideálním rozpoložení a podepsalo se to i na výsledku. V závodě tak zbytečně neriskoval zlomené kosti a údy a nakonec uzavíral čtvrtou desítku. Vojcek nám ke svý jízdě dodal: „Dělal sem switch dub 900 do right 900 a pak se nějak hodně lehce zatočil na railech a dojel jsem do konce. Že bych na výkon byl úplně pyšnej, to říct nemůžu.“ Očividně tak nebyl ve svým kůži, to zná ale určitě občas každej z nás…

Sobotní finále pak přineslo celou řadu nadupaných jízd i krkolomných pádů. Svojí první finálovou účast si při teprve třetím startu mezi elitou užil mladej Švýcar Nils Rhyner. A i když nakonec jeho jméno figurovalo na chvostu výsledkový listiny finále, tak jasně pohrozil, že s ním musíme počítat. Kdo naopak vůbec nepřekvapil byl jeho krajan Andri Ragettli. Závodní robot a mašina přesná jako hodinky jeho krajanů v druhým kole předvedl čistou jízdu, že by z ní šlo jíst a zaslouženě si připsal jubilejní dvacátou placku ve Svěťáku. A rovnou tu nejcennější. Bujará oslava mohla vypuknou i u švédských vikingů, kteří z bitvy díky Christianu Nummedalovi a Ferdinandu Dahlovi vezli stříbro a bronz. Očekávané dámská osmičlenné finále nakonec zchudlo pouze na šest dívek. Američanku Darian Stevens a estonskou hvězdičku a vítězku kvaldy Kelly Sildaru postihl podobný osud jako našeho Šimbu. Rybník tak nakonec všem vypálila Francouzska Tess Ledeux před norsko-čínskou dvojkou Johanne Killi a Eileen Gu.

První Svěťák sezóny tak díky bohu i přes všechny peripertie nakonec proběhl dle plánu. Jeho pokračování to má ale značně nahnutý. Korona zase řádí jak čená ruka a organizátoři byli nuceni odřeknout prosincovou zastávku v Copper Mountain. Plánovaný big air a rampa ostrouhá. Jak to tedy tak vypadá, smetánka freeskiingu se sejde až na konci prvního týdne v lednu, kde by se mělo lítat v rakouském Kreischbergu. A my doufáme, že česká grupa udeří ještě hlasitěji!

Krátké highlights video:

Výsledky FIS Světového poháru na Stubaii:

Muži:

1. Andri Ragettli (SUI)
2. Christian Nummedal (NOR)
3. Ferdinand Dahl (NOR)
4. Nick Goepper (USA)
5. Colby Stevenson (USA)
6. Oliwer Magnusson (SWE)
7. Sebastian Schjerve (NOR)
8. Oscar Wester (SWE)
9. Fabian Bösch (SUI)
10. Tormod Frostad (NOR)
11. Willie Borm (USA)
12. Mark Hendrickson (CAN)
13. Oystein Bråten (NOR)
14. Kim Gubser (SUI)
15. Nils Rhyner (SUI)
16. Hannes Rudigier (AUT)
17. Matěj Švancer (CZE)

40. Vojta Břeský (CZE)

Ženy:

1. Tess Ledeux (FRA)
2. Johanne Killi (NOR)
3. Eileen Gu (CHN)
4. Megan Oldham (CAN)
5. Katie Summerhayes (GBR)
6. Mathilde Gremaud (SUI)
7. Kelly Sildaru (EST)
8. Darian Stevens (USA)

Celkové výsledky: muži, ženy

vítězové a vítězky první Svěťáku sezóny (foto FIS)

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...