Konečně jsme se dočkali! O víkendu se zase jednou otevřely stavidla české závodní scény. V sobotu na to totiž vlítnul jubilejní desátý ročník českého poháru ve slopestylu v erudovaných kruzích známý jako Czech Freeski Tour 2023. I když možná malinko zdání klame. První kapitolu totiž už napsala letní zastávka v Jumparku Matylda nedaleko Mostu, kterou tak nesmíme v konečným hodnocení hodit přes palubu. Ale teď už rozhodně nebyl čas ztrácet čas. Lyžnící tak na nějaký zahřívací kola mohli rychle zapomenout. Bez varování se hned od začátku valilo pořádně od podlahy. Na tradiční zastávce v Deštném v Orlických horách jsme si totiž hned úvodní zimní závod nebrali servítky a rovnou jsme odpálili mistrovství ČR! Což znamenalo, že riders válčili nejen o republikový tituly, ale zejména o dvojnásobný počet bodů do celkový skóre. Tomu se říká křest ohněm jak víno!
Všichni to ale tutově znáte. Celej tejden si počasí dělá dobrý jméno, jenže vy makáte ve škole nebo práci a hulí se z vás víc než na srazu přátel konopí v jamajským Kingstonu. Přijde víkend, vyrazíte na hory a v sobotu si sluníčko odpíchne padla a na směnu pošle místo sebe mraky, zataženost a největšího pancharta v podobě lehkýho deštíku. Naštěstí to ale nenahlodalo český freeskiery, kteří do Orlickejch dorazili ve chvályhodném počtu. Napříč třemi kategoriemi (děti, muži, ženy) si cestu na první klání Tour našly téměř čtyři desítky borců a všem samozřejmě patří velkej dík. Stejně jak zdejší partičce, která pečuje o místní Your Park. Ta si před víkendem rozhodně nemohla dát nohy na stůl a pro naše potěšení vymodelovala celkem tři jibový platformy. Volit jste vždycky mohli mezi lehčí bedýnkovou variantou nebo drsnější plynovkou. Celej tenhle cirkus zakončila hlavní atrakce v podobě skoku s dvěma odrazy, kterej byl pro přihlížející stádo diváků určitě nejvděčnější překážka. Navíc tady taky vyrostl prťavej Prima Cool park, kde si veřejnost mohla zkusit první freeskiingové krůčky s lyžemi z provizorní půjčovny od Freeskier.cz. Doufám, že se nějací budoucí parkaři rekrutovali.
Teď už ale k závodnímu mumraji. Ještě před obědem bylo potřeba absolvovat tradiční výlov z kvalifikačních sítí. Jako vždycky ne všem se dostalo sladké potěšení v podobě účasti ve dvou finálových jízdách. Čtyři dámy mohly kvaldu pojmout jako trénink, protože postupovaly všechny, ale kluci do patnácti let a chlapáci už museli zapudit náznaky nervozity. Finálová účast se totiž týkala vždy pouze nejlepší šestice, zbytek pak už mohl jen zpytovat svědomí a ulevit si slovy, která se hodí maximálně do encyklopedie vulgarismů. Vzhledem k tomu, že se v obouch kategoriích objevilo na startovce sedmnáct jmen, tak to chtělo zařadit pátej rychlostní stupeň hned od prvních jízd.
V samotném finále se v dámské soutěži neobjevila ani jedna z loňských medailistek, a tak nakonec nejcennější kov ukořistila mostecká Terka Nečasová. Ta svojí jízdu ozdobila hlavně závěrečnou 360 s grabem a prvně se tak bude moci titulovat šampiónkou naší vlasti. Znalost místních poměrů a hlavně překážek přetavila ve stříbrnou radost Agáta Christophová, která se vrací po nepříjemným zranění kolena. Podobný výsledek určitě pomůže více než tisíce pilulek a dalších medikamentů. A pro bronz si možná malinko překvapivě doskotačila mladší ségra Terky Zuzka. Adélce Krčálové totiž dvakrát do hry vstoupil revert a rozhodčí oplývali nemilosrdenstvím jak středověcí vykonavatelé hrdelního trestu. Pódiové umístění tak zůstalo leže kdesi v prachu a dvě placky zamířily do Podkrušnohoří k rodince Nečasovic.
Mezi nejmladšími svišti do patnácti let byla jasně vidět práce Akademie, která spadá pod trenéry naší reprezentace. Jejich svěřenci si totiž jednoznačně rezervovali nejlukrativnější místa na pódiu pro sebe a chvilkama to vypadalo jako souboj okouna říčního s americkou jadernou ponorkou třídy Ohio. Zbytek neměl prostě nárok. Takovej Kuba Koula nebo Damian Kiszka se svejma precizníma corkama 720 nenechali nikoho na pochybách a zaslouženě si rozdělili nejcennější kovy. Více jak pětibodový náskok ve výhru nakonec proměnil právě Koulič před Damianem. Bedna se ale na rozdíl od závodu na Matyldě musela obejít bez Lukyho Peterky, který nevyzrál na nástrahy kvaldy. Bronz tak tentokrát sklouznul do kapsy Matějovi Pecháčovi, který lítal pěkný switch 540. Do nejlepší pětky se pak ještě vměstnal bramborou nasáklý Oliver Zouhar a Bruno Hřebíček.
Hlavní pánská kategorie od letošního roku spojila vjedno mladickou nerozvážnost juniorů a chladnokrevný klid nejzkušenějších kmetů. Pomalu ale na povrch začíná vylézat, že přece jenom malinko ostřejší lokty budou mít později vyrobené kusy. Už na Matyldě se hlásilo heslo mládí vpřed. A stoprocentně se to dodrželo i tady. Loňský mužský král Honza Ferbr totiž musel korunu i žezlo předat dál. Tentokrát z toho vytřískal pouze nepopulární bramboračku. Naopak svůj den měl Jirka Lafek. Ten skok dráždil pěknýma switch rotacema a bronzová odměna přišla k duhu. Nejlepší formou ale momentálně určitě disponují Péťa Müller a Eliasz Kiszka. Bronzový cápek z Evropského olympijského festivalu mládeže nelenil ani tady. Trikový bomby jako transfer 450 nebo switch bio 900 určitě trefily svoje cíle. Ale přece jenom čistěji zajel jeho parťák Eliasz, kterej si tak do životopisu může zapsat asi nejhřejivější počin svojí kariéry. Titul mistra ČR, který mu zajistily tři různy 270 na raily a finální cork 720 mute. Gratulki všem vítězům. Rozhodující klání Czech Freesi Tour se pak v půlce března odehraje na Červenohorském sedle, ale nezapomeňte, že poslední únorový víkend patří FISovým závodům ve Vítkách! Takže Krkonoše nás už vyhlíží a my je! Vidíme se!