Report: FIS Vítkovice jsou úspěšně za námi

Pojďme se podívat, co se všechno událo na závodě FIS Vítkovice pod hlavičkou Czech Freeski Tour, kde se kromě slopestylu taky lítalo na big airu...

Poslední týden všechno zastínilo mistrovství světa, který na nás snad vykouklo i z ledničky, když jste si šli pro kefírový mlíko k snídani. Nesmíme ale zapomínat, že i na českým rybníčku to slušně žilo. Závěrečný únorový víkend totiž freeskieři oblehli snowpark Burton Freestyle Area v Krkonoších, kde na ně čekaly dva dny prošpikovaný závoděním. Pod hlavičkou Czech Freeski Tour to tady totiž zahřmělo díky akci FIS Vítkovice. Už podle názvu je jasná, že vše se odehrálo dle rugulí Mezinárodní lyžařská federace, takže riders hlavně válčili o důležité FIS body. Ty člověk potřebuje, pokud jeho ambice sahají třeba na Evropský pohár nebo i výš. Ve Vítkách se dle fahrplanu v sobotu odpálil slopestylu, po kterém následoval nedělní big air. A my se teď jukneme, jak to všechno dopadlo.
Vím, je to už takový folklór letošní sezóny, ale zase musím seřvat počasí. Je fajn, že zima chytla druhou mízu, ale to s tím nemohla počkat na pracovní týden?! Do víkendu pohoda, jazz, sluníčko. U nás dokonce jistí chorobně narušení jedinci vytáhli kraťasy, ale jen co si to naštrádujeme do našeho nejvyššího pohoří, tak někomu nahoře asi rupne v bedně a pošle nám dárečky v podobě vydatnýho sněžení, vlezlýho větru a bůhví čeho ještě. Děkuji, nechci. Tím pádem chci hned na začátku poděkovat všem lyžařům a lyžařkám, který místo aby doma dřepěli u krbu, tak si sbalili svoje krámy a vyrazili za námi závodit. Poplácat po zádech si pak určitě zaslouží taky parta, která se starala o Prima Cool park, kde jste si od Freeskier.cz mohli zapůjčit (nejen) twintipové lyže a třeba tím odšpuntovat kariéru úspěšnýho freeskiera. Teď už se ale vrhneme na samotný závodění!

Slopestyle:

První víkendový den patřil slopestylu a místní shapers si pro nás nachystali pěknou trať, kde jezdci mohli spustit adrenalinovej rej. Vyřádit jste se mohli na dvou jibových platformách s celkem pěti překážkami a skokanské choutky jste pak ukojili na dvou po sobě jdoucích kickerech. Do mužské kvalifikace si nakonec našlo cestu dvacet čtyři borců a plná půlka po dvou kvalifikačních kolech už mohla jen lelkovat. Dvanáctka nejlepších si totiž vydřela postup. Dívčí startovka tentokrát rozhodně ve švech nepraskala. Vzhledem k tomu, že k oprávněnému startu potřebujete FIS kód a rok narození 2009 a starší, tak chyběly známe firmy jako ségry Nečasovic nebo Adélka Krčálová. Dámy si ještě nějaký ten rok musí nechat zajít chuť. Vše se tak smrsklo na souboj Agáta Christophová vs. Gábina Janoušková a lepší trikovou koláž nakonec v parku vykreslila Agáta, která tak zajela zkušenou harcovnici z Harrachova.

Péťa Müller na kopně

Tucet špinavců se následovně vrhnulo na odpolední finále. Formát zůstal stejný z kvaldy, tedy každý dva pokusy a lepší brali rozhodčí do výsledkovýho zápisu. Favorité ale rozhodně neměli na růžích ustálo. Zahraničními závody otřískaný Péťa Müller musel vzít za vděk až devátý místo a nedávno titul republiky slavící Eliasz Kiszka taky určitě pomýšlel výš než na šestej flek. Naopak svojí českou návštěvu si závoděním okořenil Vojta Břeský a hned mu to bronzově cinklo. Jako jedinej se vyžíval na nejtěžším railu na trati a na skocích přidal rightside 540 a switch 720 mute a pak hned frnknul s plackou do Rakouska. Naopak stříbro našlo svůj nový domov nedaleko. Zasloužil se o to benecký Tom Vich, který z rukávu tasil třeba bs 630 z plynovky, k-fed na speedu nebo závěrečnej flatspin 720. Pěkná práce. Na pomyslný Olymp ale tentokrát vystoupal někdo jiný. Jirka Lafek totiž rozjel kanonádu: 270 on 450 off, k-fed, rightside 540 reverse tail a switch cork 720 reverse mute a připsal si tak na svůj účet nejen výhru ale taky slušných padesát FISových bodíků.

vítěz Jirka Lafek na speedu

Big Air:

Zakaboněnou neděli mohly prosvitnout špetkou dobrý náladay výkony na big airu. Ten vyrostl v místní pro lajně a nezapomnělo se ani na menší odraz pro méně zdatné freeskiery. Bohužel taky malinko zchudla startovka, pod čímž se určitě podepsalo nerudné počasí. Kopnu tak nakonec brousilo čtrnáct chlapáků a trojlístek žen. Protože chceme bejt světový, tak  jsme formát zkopírovali ze Světovýho poháru. Kvalda tedy na dva skoky a povedenější se bral v potaz. Finálová osmička pak rotovala hned třikrát a rozhodčím se musela zavděčit dvěma triky provedenými na opačný strany. Kdo sleduje, ta ví. Dívčí trio se s tím zbytečně necrcalo a finální klasifikace se vyrobila rovnou z kvaldy. Druhou víkendovou výhru si tak mohla odfajfkovat Agáta Christophová, která jako jediná nabídla rotaci o 540 stupňů. Na pódium jí pak doprovodila zkušená dvojka Lucka Pečová a Gábina Janoušková.

Kuba Koula

Pánský finále pak do svých rukou vzali jednoznačně juniorští reprezentanti. Ostatní tentokrát měli šanci asi jako masařka obecná proti čelnímu sklu kamiónu. Nejlahodnější menu triků nakonec servíroval Eliasz Kiszka. Svůj double cork 1080 safety ještě podpořil switch 900 mute a mohl slavit další letošní triumf. Reputaci si pak řádně napravil Kuba Koula. Koulič se totiž ve slopestylu krčil na úplným chvostu výsledkový listiny. Teď ho ale cork 900 a switch 720 katapultovaly na stříbrný stupínek. I bronz si na krk pověsil klučina ve světlý svazový bundě. Nebyl jím nikdo jiný než Mára Krčál za pěkný switch bio 900 a corkovanou sedmičku. Vítěz z předchozího dne Jirka Lafek se musel spokojit s bramborovou prémií a do top pětky se ještě dokázal vměstnat mladý Damian Kiszka. Díky kluci. Naposledy se poté letos sejdeme na Červenohorském sedle a to v sobotu 18. března,kdy nás čeká finální závod Czech Freeski Tour a dozvíme se tak letošní krále a královnu celýho českýho poháru. A pokud někdo má telefonní číslo na počasí, tak ať mu brnkne, že nic než sunshine nebereme!  

vítěz big airu Eliasz Kiszka

Výsledky finále FIS Vítkovice:

Slopestyle:

Ženy:

1. Agáta Christophová
2. Gábina Janoušková

Gábina a Agáta

Muži:

1. Jirka Lafek
2. Tom Vich
3. Vojta Břeský
4. Johan Walzel
5. Damian Kiszka
6. Eliasz Kiszka
7. Matěj Pecháč
8. Mára Krčál
9. Péťa Müller
10. Matěj Perný
11. Tomáš Kroczek
12. Míla Chvapil

vítězové slopestylu

Big Air:

Ženy:

1. Agáta Christophová
2. Lucka Pečová
3. Gábina Janoušková

nejlepší dámy na big airu

Muži:

1. Eliasz Kiszka
2. Kuba Koula
3. Mára Krčál
4. Jirka Lafek
5. Damian Kiszka
6. Míla Chvapil
7. Matěj Pecháč
8. Matěj Perný

Koulič, Eliasz a Mára

Web Czech Freeski Tour najdeš zde.

Partneři:

Svaz lyžařů ČR
Česká Mincovna
Armada Skis
Freeskier.cz
Snowpanic
Oakley
Swix
Prima Cool
Red Bull

Survivor Vítky 2023

Maty Vránek
Další články autora

foťák polaskal

Jiří Novotný
Další články autora

Další zajímavé články

Cody Wilder Ray potěší editem "Vader"

Troška backcountry srandy s Codym Wilder Rayem...

Máme tady našlapanou video rekapitulaci z Kimbo Sessions 2024

Dorazilo závěrečný ofiko video z letošní Kimbo Sessions...

Dan Hanka zve na Spring Thing 2024! Doraž tak na konci května na Mölltal

Dan Hanka chystá na rakouském Mölltalu novou jarní akcičku Spring Thing...