Report: Freeride World Tour 2020 v Kicking Horse

Freeride World Tour do toho praštila s druhým letošním závodem a my si ho teď pěkně projedeme...

V druhé půlce ledna se v japonském císařství odpíchla ze startovních bloků letošní Freeride World Tour. Štafetový kolík po Hakubě převzalo kanadská Britská Kolumbie a místní resort Kicking Horse, kam se nejlepší freerideři světa sjeli již třetí rok po sobě. Všichni už byli patřičně natěšeni na místní svah Ozone, kterej naštěstí nemá nic společnýho se stejnojmenným rumunským boybandem jelit, kteří se proslavili strašností „Dragostea din Tei“. To jsme ale úplně odbočili. Den D nakonec padl na pátek, kdy kromě chladných teplot všechny taky vítal nadýchaný prašánek, který byl tak ideálním spojencem pro nejprestižnější sérií freeridových závodů. Na startu ve výšce 2500 metrů nad mořem se potkalo hned tři a dvacet chlapáků a desítka bábovek, kterým šlo o jediný. Zajet co nejlepší jízdu a shrábnou patřičnou porci bodů. A komu se to nakonec povedlo na výbornou, a kdo by si nejradši neviděl, si teď prozradíme…

Ozone face preniew:

Z avizovaného riders listu na začátku sezóny bylo v kolence absencí napsáno už jen jedno jméno. Fit ještě na sto procent není Francouz Leo Slemett. Šanci ukázat se tak dostal na divokou kartu domácí Logan Pehota. Ještě ale než naskočil do svý jízdy, musel si chvíli počkat. Dámy mají přednost a to platilo i během tohoto závodu. Po otvíráku Jacqueline Pollard se na trať nebojácně vrhla Jessica Hotter. Šestadvacetiletá Novozélanďanka se ještě nestihla v seriálu ani pořádně rozkoukat a už měla zaděláno na pořádnej úspěch. Dobře zvolená lajna a dva perfektní dropy jí vynesly slibný skóre 88.33 bodů.

Hned za ní se vydala polechtat svah vítězka prvního klání Švédka Hedvig Wessel. Tentokrát se ale moc jejího oblíbenýho hesla „risk je zisk“ nedržela a opatrnická jízda ji nejlepší příčky atakovat nedovolila. Větší kuráží naopak disponovala Elisabeth Gerritzen a italská královna Ariana Tricomi, která run přikrášlila i menší 360. Holky se spořádaně seřadily za vedoucí sympaťandu od protinožců. Zbylá pětice freeriderek se snažila, seč jí lyže i hůlky stačily, ale na podium to už zkrátka a dobře nebylo. Premiérové vítězství teprve v druhém závodě FWT, tak mohla začít slavit Jessica Hotter před italsko-švýcarským duem pronásledovatelek.    

Jessica Hotter a její vítězná jízda:

Pánské osazenstvo přišlo na řadu až na samém chvostu dne. Dámy i boardisti, tak už dali kopci, co proto a rozryto to bylo víc jak po zásahu tuctu šestitunových traktorů typu Zetor Crystal. Navíc se celkem přemnožily pády a úmrtnost povedených jízd byla dosti vysoká. Hned úvodní představení Logana Pehoty skončilo díky jednomu z top crashů dne v propadlišti dějin. První, kdo zajel slušnou jízdu pokukující po bedně, nesl jméno Andrew Pollard. Loňský nováček k dropu přihodil menší 360 a ujal se průběžného vedení. Na paty mu šlapal Carl Regnér, kterej stihnul vyprásknout beko a dvě měnší 360 a vystřídal Amíka na špici. Japonec Yu Sasaki pak stompnul největší drop dne. Bohužel na začátku jízdy si počínal lehce neobratně, a to ho v konečným rozuzlení stálo lepšího fleka.

Poté to frčelo jak na běžím pásu. Kevin Nichols pád, Wadeck Gorak totální granát při backflipu do stromu, Konstantin Ottner další absolutní krysa na stejným dropu, vítěz prvního závodu Drew Tabke rozmázlost při 360. Jediný, kdo se smiloval byl Ski Boss Tanner Hall. Zajímavá lajna s velkým bekem mu nakonec vynesla pěkný šestý místo. Zpět ale do zajetých kolejí. Ivan Malakhov držka po dropu, následně se opičil Aymar Navarro i Reine Barkered. Gravitace dávala klukům prostě nafrak. Vypadalo to, jako by na protějším svahu trénoval sniper a lyžníky si zvolil jako svoje cvičný terče. Jemu i crashům se pak vzepřelo aspoň novozélandský duo Craig Murray a Blake Marshall. Kluci se zaslouženě seřadili hned za medailovými posty. Na tohle všechno se pak už ale nemohl koukat Kristofer Turdell. Celkový vítěz z roku 2018 zapnul svoje turbo na maximum a hodně agresivní a říznou jízdou se notně přiblížil svýmu čtvrtýmu vítězství ve FWT. Závěrečná trojka jezdců už pak neměla sílu poprat se o nadstandardní výkony a bylo rozhodnuto. Vítězství slavil Kristofer Turdell následován krajanem Carlem Regnérem a Andrew Pollardem z USA.

Vítěz Kristofer Turdell:

FWT Kicking Horse Highlights Ski video: 

Freeride World Tour 2020 se překlopí do své druhé poloviny na přelomu února a března. To je v kalendáři zaškrtnuto pyrenejská lokalita Ordino Arcalís v Andoře. Z průběžného vedení po dvou závodech do něj naskočí Američan Andrew Pollard a za dámy Italka Arianna Tricomi, která tak bojuje o šampiónský hattrick. Závody pro vás budeme jako vždy bedlivě sledovat…

Výsledky Freeride Wolrd Tour v Kicking Horse:

Muži:

1. Kristofer Turdell (SWE)
2. Carl Regnér (SWE)
3. Andrew Pollard (USA)
4. Craig Murray (NZL)
5. Blake Marshall (NZL)
6. Tanner Hall (USA)
7. Tom Peiffer (CAN)
8. Carl Renvall (SUI)
9. Yu Sasaki (JPN) 
10. Jack Nichols (USA)  
11. Isaac Freeland (USA)
12. Drew Tabke (USA)
13. Hank Bilous (NZL)
14. Tim Durtschi (USA)
15. Tao Kreibich (AUT)
16. Yann Rausis (SUI)
17. Kevin Nichols (USA)
18. Ivan Malakhov (RUS)
19. Aymar Navarro (ESP)
20. Reine Barkered (SWE)
21. Konstantin Ottner (GER)
22. Wadeck Gorak (FRA)
23. Logan Pehota (CAN)

nejlepší pánové (foto FWT)

Ženy:

1. Jessica Hotter (NZL)
2.Arianna Tricomi (ITA)
3. Elisabeth Gerritzen (SUI)
4. Jacqueline Pollard (USA)
5. Jackie Paaso (USA)
6. Juliette Willmann (FRA)
7. Evelina Nilsson (SWE)
8. Ayana Onozuka (JPN)
9. Emma Patterson (USA)
10. Hedvig Wessel (SWE)

vítězné dámy (foto FWT)

Web Freeride World Tour najdeš zde.

Jestli nemáš do čehopíchnout, tak simůžeš pusit celej závod...

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Letní jibbovačka jménem BCB Summer Jibbing proběhne již o víkendu 19.-21.července

V půli července o víkendu 19. až 21.července proběhnou legendární snowboardové a freeski závody v Janovičkách u Broumova. V této pozváce se dozvíš, co tě na místě čeká a nemine.

Alec Henderson nás přenese na letní Mt. Hood

Návštěva americkýho Mt. Hoodu nemůže v letních měsících chybět...

Aaron Durlester se poohlídne po finále SuperUnknown 21

Míříme opět do Mammothu a to tentokrát s Aaronem Durlester...