Report: O'Neill Czech Freeski Tour 2020 MČR ve Vítkovicích

Déšť, déšť a zase déšť. Tak by se jednoduše dalo charakterizovat letošní Mistrovství ČR v Vítkovicích. Pojďme se teď na něm podívat...

Nebudeme si nic namlouvat. Letošní zima je tragická jak osud lodi, na který se plavil Leo Di Capriů. I přes všechny neduhy a strastiplnosti počasí ale sedmý ročník českého poháru známý jako O'Neill Czech Freeski Tour probíhá dle předsezónního rozkazu. V Deštném se závod odjel, i když ve značně stísněných podmínkách. Vzhledem k tomu, že ve Vítkovicích udržují místní srdcaři z Freestyle Area krkonošský snowpark v nebývalé kondici, tak se ani tady nic nemohlo postavit jeho pokračování. Druhá zastávka se navíc mohla pyšnit titulem Mistrovství ČR, což v české freeskierské obci přece jenom není takové obyčejné plácnutí do větru. Když k tomu pak přičteme další body do celkového hodnocení celé soutěže, mohl motivaci zhatit pouze jeden činitel. Námi tolik proklínané počasí…
Bohužel při pohledu na předpověď nám bylo celý týden blivno jako bychom si k večeři naservírovali sardinkové pyré se zabijačkovým ovarem a vanilkovým přelivem a spláchli to dvěma litry kozího mlíka. Všechny předpovědi od Zákopčaníka po Norský meteorologický ústav hlásily nepřetržité dešťové srážky. Konkrétně spíše monstrózní slejvák a celodenní průtrž mračen. Ani obyvatelé amazonského pralesa při období dešťů snad nepamatují obdobný katastrofický scénář. Naštěstí čeští freeskieři ukázali, že nejsou z cukru a do areálu Ski Aldrov nakonec dorazilo téměř třicet riders, kterým musíme vyseknout upřímnou poklonu.
Nebylo tedy záhodno pohrávat si s nějakým zápalem plic či dalším zdravotním strašákem, a tak jsme si s jezdci plácli, že celý závod se pojede formátem dvou jízd a lepší se bude počítat. Zbytečný průtahy s kvaldou a finále měly nežádoucí status. Poplácat po zádech taky musíme místní shaperskou sebranku, protože dvě sady jibů a dvě platformy kickerů, bylo asi jediné, co se v pochmurném počasí blýskalo.

bluntující Dan Hanka

Mezi pěticí zástupkyň něžného pohlaví nakonec největší voděodolnost prokázala Růžena Čermáková, která tak mohla slavit svůj premiérový titul. Naopak všechny naděje favorizované Báry Novákové spláchl nejen lijavec ale i vadné pérko na vázání, které jí dvakrát nedobrovolně poslalo k zemi. Když se daří, tak se daří. Stříbro pak připlulo k Terce Korábové a slušnou jízdu zavdala i nejmladší vodačka na startu Agáta Christophová, kterou od Terky dělil pouze půlbodík. Pro letošní rok si tak vylovila bronzovou placku. Naopak kromě Báry zůstala „na suchu“ i bramborová harrachovská matadorka Gábina Janoušková.  
Nejmladší kategorie pak po letech vítězství hodila přes palubu několikanásobného šampióna. Léta přibývají a Štěpán Hudeček alias Spýdy si to věkem namašíroval mezi juniory. Navíc ve Vítkách chyběl, když spolu s dalšími členy repre brázdil svahy italského Livigna. Šanci ukázat se, tak dostal další potěr. Všech svých deset soupeřů nakonec vyšplouchl krkonošský Kuba Koula, který si tak připsal svůj premiérový triumf na CFT. V závěsu se pak strhla bitva o další dvě placky. Orlickohorský Eliasz Kiszka nakonec o půl bodu přepádloval Péťu Müllera. Do nejlepší pětky se pak ještě vměstnal Matyáš Zavadil a Kuba Drnek.
V juniorské kategorii, do které vplulo celkem sedm borců, nakonec všem vypálil rybník Kuba Woth. Ten díky kombinaci unnatural 360 a devítikilu s tailem sebral nejcennější kov. Hodnocení ale bylo těsný jak sardinky v plechovce. Vítěz z Deštného Jirka Lafek byl totiž v laufu a chyběl mu stejně jako v předchozích případech zpropadený půlbodový rozdíl. Na bednu pak ještě díky svým trikům dostříkl bronzový Jáchym Kubů. Ten za sebou nechal třeba favorizovanějšího čahouna Kubu Roje i ostatní borce do devatenácti let.

Vlajková loď poháru tedy kategorie mužů nezačala pro jednu dvojici Janů vcelku slavně. Už v tréningu totiž svoje naděje utopil Honza Ježek a jeho jmenovec Honza Ferbr. Rozbouřený kolena zlobily, a tak nebylo radno pokoušet osud. Situace tak využil Dan Hanka, kterej si zase jednou vyrazil zazávodit a za rightside 540 cuban a switch cork 720 blunt si odvezl zasloužnej první flek. Znalost místních vod a zejména překážek pak přetavil ve stříbro Tom Kroczek, kterej za sebou nechal i zkušenějšího mořskýho vlka Robina Holuba. Na závěr naší lyžařský plavby nezbývá než všem poděkovat za odvahu. Vůbec bych se nedivil, kdybychom ještě teď všichni sušili svoje durch promočený věci a tělesné údy. Doufejme, že se napřesrok budeme řídit jiným heslem než poetickým „Chč*e a chč*e“ od dědy Komárka. Jinak totiž lyže vyměníme za kánoe, šlapadla a pramice...   

Video od Honzy Balcara (tocimevideo.com):

Kompletní fotogalerku od Cabla si můžete projet ve slideru:

Výsledky O'Neill Czech Freeski Tour 2020 MČR ve Vítkovicích:

Ženy:

1. Růžena Čermáková
2. Terka Korábová
3. Agáta Christophová
4. Gabriela Janoušková
5. Bára Nováková

Děti:

1. Kuba Koula
2. Eliasz Kiszka
3. Petr Müller
4. Matyáš Zavadil
5. Kuba Drnek
6. Joachim Kiszka
7. Damian Kiszka
8. Adam Cutberh
9. Alvin Kubů
10. Hubert jaras
11. Miloslav Chvapil

Junioři:

1. Kuba Woth
2. Jirka Lafek
3. Jáchym Kubů
4. Kuba Roj
5. Lucián Čadan
6. Filip Licek
7. Adam Zavadil

Muži:

1. Dan Hanka
2. Tom Kroczek
3. Robin Holub

Web O'Neill Czech Freeski Tour najdeš zde.

Generální partner: O'Neill

Děkujeme:

http://www.czech-ski.com/
http://www.misfit.cz/ ( Armada Skis)
http://snowpanic.cz/
http://www.corny.cz/
http://adrex.com/
https://www.sportisimo.cz/
http://www.molo-sport.cz/
http://freeskier.cz
Red Bull 

Napsal a zmokl

Maty Vránek
Další články autora

Nafotil a zmokl ještě víc

Daniel "Cablo" Vrzal
Další články autora

Další zajímavé články

Vyzkoušej novou websérii Cut Loose s Konnorem Ralphem

Z dílny Line Skis dorazila zbrusu nová série, kde exceluje Amík Konnor Ralph...

Czech Freeski Tour 2024 zakonči svojí pouť 2. března ve Vítkovicích Mistrovstvím ČR

V sobotu 2. března vyvrcholí letošní Czech Freeski Tour ve Vítkách, kde si dáme Mistrovství ČR...

Alex Ferreira a Eileen Gu neměli letos na Světovým poháru v rampě konkurenci

Tečku za letošním Světovým pohárem v rampě udělalo sobotní druhé klání v kanadském Calgary...