Report: Snowpigs.cz vyrazili prozkoumat lokality Kitzsteinhorn a Schmitten

Partička Snowpigs.cz to opět nemohla vydržet doma, a tak vyrazila projet okolí Kaprunu...

Náš týdenní pobyt na horách jsme zahájili vjezdem do Čechy profláklého střediska, což je Kaprun a přilehlý Schmitten. Na Kaprunu nám bohužel počasí moc nepřálo, takže jsme skončili na sjezdovkách. Každopádně místí park je perfektně upraven díky zásobě sněhu která tu napadla a dělá epesní povrch bez ledu. Něco málo o středisku je níže.
Středisko Kitzsteinhorn se rozkládá na severní straně stejnojmenné hory v rakouské spolkové republice Salcbursko. Z Prahy je to rovných 500 km. I díky své relativní blízkosti k českým hranicím je proto středisko oblíbené u českých lyžařů a je fakt, že na češtinu na svazích narazíte poměrně často. Lyžařské středisko svou vybaveností patří mezi ta větší střediska a tomu odpovídá i množství lidí, které na svazích potkáte. Celkově se zde vyřádit na šedesáti upravených sjezdovkách různých obtížností. Řečí čísel konkrétně Kitzsteinhorn nabízí 29 kilometrů modrých sjezdovek, 23 kilometrů červených a bohužel jen asi 9 kilometrů černých tratí pro nejnáročnější lyžaře. To však kompenzuje snowpark ve kterém se vyblbnou jak úplní začátečníci, tak i profíci. Ti druzí jmenovaní potom určitě využijí i u-rampu. 
Na sjezdovky vás vytáhne 23 vleků, byť v době naší návštěvy jeden vlek nebyl v provozu. Z Kaprunu se kabinou krásně vytáhnete na Maiskogel (1. 570 m. n. v.) a odtud dva roky starou kabinovou lanovkou 3K – Konnection (Kaprun – Maiskogel – Kitzsteinhorn) na ledovec přímo pod Kitzsteinhornem (3 203 m. n. v.) Je samozřejmé, že vás nevytáhnou přímo až na vrchol, ale i 3 000 m. n. v. je myslím pěkná výška. Středisko je otevřeno v hlavní sezónu od 8:15 do 16:45 a cena celodenního skipasu stojí 60,50 euro, od 11:30 je potom cena nižší o 11 euro. Za pětidenní skipass potom zaplatíte 266 euro. 
Jelikož jde o velmi oblíbené lyžařské středisko, zdejší personál dbá na dodržování všech nutných bezpečnostní opatření a hygienických nařízení. Pro někoho nepříjemné může být zejména povinnost nosit respirátor třídy FFP2 ve všech uzavřených prostorech střediska včetně všech kabinových i sedačkových lanovek. Nutno podotknout, že valná většina návštěvníků respirátory ani nesundává během lyžování. My jsme si jednou při nástupu zapomněli respirátory nasadit a obsluha nám nedovolila na sedačku nastoupit do té doby, než si respirátory nasadíme. Tak na to nezapomeňte. 
Druh den jsme vyrazili na spodní část střediska k jezeru. Tady už nám štěstí přálo více a nakydalo nám cca 20cm a ve žlíbcích bylo místy i cca 30-40cm. Okolo černých sjezdovek se dají najít fakt hezký žlíbky a dojezd je krásně na sjezdovku, takže vše bez šlapání a dostupn z lana. Středisko je celkem rozlehlé, ale míst na ježdění není tolik díky relativní placatosti. Něco více o středisku.
Skipass je společný, pokud vás tedy po několika dnech omrzí Kitzsteinhorn, Schmitten nabízí skvělou alternativu. Nebo obráceně. A o čem Schmitten vlastně je? Tohle středisko Vám nabídne 30 kilometrů modrých tratí, 28 kilometrů červených tratí a 19 km tratí pro nejpokročilejší jezdce. Celkově jsme tedy na nějakých 77 kilometrech tratí. Na sjezdovky vás dostane 28 vleků, v našem případě to bylo pouze 25. 

Sezóna začíná od 8. prosince a trvá do 18. dubna. Středisko je v provozu od 8:30 do 16:30. Stejně jako v případě Kitzsteinhornu, i zde platí povinnost nosit respirátory ve všech uzavřených prostorech a na všech vlecích. Celkově je díky společnému skipassu fajn možnost jedit na ledovci a zároveň na poměrně velkém středisku s výhledem na jezero. 

Fotogalerii si můžete projet ve slideru:

Kitzsteinhorn web.

Schmitten web.

článek dodal

Ivoš Mrázek
Další články autora

Další zajímavé články

Spýdyho nášup z Cardrony a Prime Park Sessions

Štěpán Hudeček a jeho nenovější video bomba právě dopadla na net!

Lyžování a surfing v ochutnávce z filmu "Anywhere From Here" od MSP

Dáme si full segment z letošního filmu od Matchstick Productions, kde se spojí freeskiing a surfing...

Šťavnatá rozlučka! Strictly crew dává sbohem filmem "Delete"

Parta Strictly vydala skvělý full movie "Delete"! Bohužel kluci tím definitivně uzavírají svojí krátkou filmografii...