Report: Světový pohár v big airu v Quebecu

Světový pohár o víkendu uzavřel letošní kapitolu big airu. Pojďme se podívat, jak to v kanadským Quebecu všechno dopadlo...

Letošnímu FIS Světovýmu poháru dochází dech. Rampaři dali sezóně už valé a po uplynulým víkendu se se zimou rozloučili i všichni letci na big airu. V kanadském Quebecu totiž minulý týden proběhl závěrečný třetí závod sezóny 2019. Ta na klání v big airu nebyla bůhví jak bohatá. Všechno načala už v září novozélandská Cardrona, v listopadu se pokračovalo v italské Modeně a závěrečnej boj o čerství majitele křišťálových globů hostila právě země javorových listů. V prapůvodním plánu se měl jet ještě jeden závod v norském Oslu, ale ten byl zapuzen ještě dříve, než stačil vůbec vyklíčit. Konečná bilance jsou tak pouze tři závody, což zrovna na vlajkovou loď FISu není extra velká nálož…
V Kanadě na všechny čekal městský tedy city big air pod názvem Jamboree, který stejně jako loni zakotvit v hodně industriálním prostoru. Možná to spíše vypadalo jako místo pro americký Nascar nebo další díl Rychle a zběsile. Všude beton, šedo a silnice. Ale prostě do města dorazí početnější fanouškovská základna něž do malebných velehor. A všichni přece chceme dostat freeskiing i k laický veřejnosti. Chuť závodit nakonec mělo osm bábovek a dvacet sedm mužů. Sezóna je dlouhá jak novoroční projev finskýho prezidenta v mateřském jazyce a síly na další měření už neměli mezi pány třeba Švédové, Francouzi, chyběla taky komplet Asie a z nedalekýho USA nakonec přicupitalo pouze duo Ryan Stevenson a neúnavnej Nick Goepper. Naše reprezentace pak samozřejmě zběsilou cestu za oceán radši vyměnila za Evropák na Slovensko… Rozumné.

domácí Max Moffatt (foto FIS)

V samotný kvaldě pánové nakonec zápolili o deset postupových míst. Do kvalifikačních spáru se nakonec nechalo nachytat několik favorizovaných jmen. Domácí publikum zklamal třeba ABM, Noah Morrison, Alex Bellemare nebo první nepostupující Teal Harle. Smolíka si vybral i Birk Ruud, kterej byl žhavým kandidátem na celkový vítězství. Dvanáctý místo, ale určitě nebylo to, kvůli čemu se lopotil z Norska. Mezi něžným pohlavím pak pouze na dvě dámy zbyl černej Petr a těmi se nakonec stala veteránka Silvia BertagnaMargaux Hackett ze Zélandu. Zbylá šestice mohla začít střádat postupový plány… 

Finálový vřava se jela jako vždy na tři skoky, dvě lepší se počítaly a člověk samozřejmě musel rotovat na více než jednu stranu. Všem velkým favoritům ze Severní Ameriky, Skandinávie a Švajcu nakonec vypálil rybník Rakušan Lukas Müllauer. Ten sice na rozdíl od jiných bláznů triply nepoužil, jenže jeho dva perfektní dably posbíraly tak buclatý skóre, že by potřebovalo držet dietu. Švýcarský duo Fabian Bösch a navrátilec po menším zranění Andri Ragettli sice úspěšně aplikovalo jako jeden ze skoků triple, jenže i přes technicky větší náročnost před rakouským kolegou utřeli. Výmluvný Andriho kroucení hlavou po přidělení skóre mluvilo samo za sebe. Nakonec ale určitě domu smutnej neodjížděl, protože bronz mu tady zajistil křišťálový globus pro krále letošní sezóny. Nejlepší pětku v sobotního závodu pak doplnil nejstarší muž finále Nick Goepper a nejlepší domácí lyžník Phil Langevin.

Vítěz Lukas Müllauer:

Stříbnej Fabian Bösch:

Třetí flek Andriho Ragettliho:

Mezi dámskou šesticí se čekal souboj tří domácích lyžařek proti třem bábovkám ze starýho kontinentu. Hned první kolo se ale vyoutovala Francouzka Coline Ballet-​Baz, která po nepříjemným pádu další pokusy vynechala. Skvěle jí ale zastoupila Mathilde Gremaud, která podtrhla úspěšný švýcarský vystupování. Bezchybný rotace do 900 jí po Modeně zajistily druhej triumf na big airu v sezóně. Jenže vyhráno celkově ještě neměla. Chyběla totiž na prvním závodě u protinožců a to jí stálo sezónní titul. Ten si o pouhých 10 bodíků zajistila k radosti domácích tribun třetím místem mladá Elena Gaskell, který v rukou přistála první velká cenná trofej. V závodě se pak mezi ně stihla vklínit Kea Kühnel reprezentující naše německé sousedy. Světový pohár v big airu to tak má pro letošek za sebou. Doufejme, že za rok se odjede více soutěží a to nejen mezi městskou zástavbou, ale i tam kam freeskiing patří… Přece na horách. Do tý doby zatím budeme mít klid….

Mathilde Gremaud a její vítězství:

Kea Kühnel slaví stříbro:

Třetí Elena Gaskell:

Výsledky Světovýho poháru v big airu v Quebecu: 

Muži:

1. Lukas Müllauer (AUT)
2. Fabian Bösch (SUI)
3. Andri Ragettli (SUI)
4. Nick Goepper (USA)
5. Phil Langevin (CAN)
6. Max Moffatt (CAN)
7. Christian Nummedal (NOR)
8. Kai Mahler (SUI)
9. Ulrik Samnoey (NOR)
10. Elias Syrjä (FIN)

Lukas a jeho první triumf na Svěťáku (foto FIS)

Ženy:

1. Mathilde Gremaud (SUI)
2. Kea Kühnel (GER)
3. Elena Gaskell (CAN)
4. Yuki Tsubota (CAN)
5. Megan Oldham (CAN)
6. Coline Ballet-​​Baz (FRA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

dámy a bublinky (foto FIS)

Celkové výsledky Světovýho poháru 2019 v big airu:

Muži:

1. Andri Ragettli (SUI) – 220 bodů
2. Birk Ruud (NOR) – 172
3. Fabian Bösch (SUI) – 130
4. Lukas Müllauer (AUT) – 105
5. Evan McEachran (CAN) – 104

Ženy:

1. Elena Gaskell (CAN) – 210 bodů
2. Mathilde Gremaud (SUI) – 200
3. Kea Kühnel (GER) – 140
4. Silvia Bertagna (ITA) – 118
5. Yuki Tsubota (CAN) - 110

Elena a Andri (foto FIS)

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Tereza Novotná zakončila sezónu zlatou tečkou v Chamonix

Freeriderka Tereza Novotná ještě na konci dubna stihla jeden skvělej výsledek na francouzské French Freeride Series 2025...

Level 1 prozradili vítěze SuperUnknown 22

Letošní SuperUnknown 22 máme za sebou, tak se konečně pojďme číhnout, kdo je opanoval...

Streetová pohodička "TroisFromage" od bandy Buldozlife

Parta Buldozlife vyrazila provětrat streetový spoty do kanadskýho Quebecu...