Report: Světový pohár v rampě v Cardroně

Světový pohár pro sezónu 2020 má za sebou první závod v rampě a my si ho teď pěkně důkladně rozebereme...

Začátkem září začíná jako každý rok být lidská havěť školou povinná.  A trochu symbolicky na první zářijový týden si i někteří freeskieři museli začít plnit povinnosti ovšem v podobě FIS Světovýho poháru. Léto neléto, podzim nepodzim na jižní polokouli vládne tvrdou rukou zima, a to je ideální čas, dostat k našim protinožcům nejlepší freeskiery a freeskierky současnosti. Letošní otvírák měla tu čest hostit novozélandská Cardrona, kde celou šarádu odpálil první z celkových pěti závodů mezi dvěma kopingy tedy v halfpipe. Svěťák se jel jako taková třenička na dortu multisportovní akce Winter Games NZ, kterou vlastně celou uzavíral a my se jako vždy jukneme, co se tady všechno upeklo za lyžařský dobroty...

Birk Irving v akci (foto FIS/Winetr Games NZ)

Jako každý podnik Světovýho poháru i tady se nejprve muselo vytřídit kvalifikační síto. Pánové si to rozdali o deset a dámy o osm finálových míst. V kvaldě se tak do toho muselo jít na ostří nože, páč postupový klíč byl nemilostrdnej jak mexickej drogovej kartel. Pánská startovní listina hostila nejedno velký jméno. Z největších es chyběli snad jen Amíci Alex Ferreira a Torin Yater-Wallace, domácí miláček Nico Porteous nebo Kevin Rolland, kterej se dává do pucu z vážnýho pádu z konce sezóny. To dámská startovka byla celkem okleštěná. Chyběly největší severoamerický hvězdy v čele s Cassie Sharpe a áčko měla i estonská raketa Kelly Sildaru. Šanci tak dostaly další holky, kde celkem nápadně po úspěchu pokoukával početnej sbor Číňanek. Nic proti nim, ale ty u mě navždy budou trošku evokovat „přešitý“ gymnastky nebo akrobatky. Prostě takový uměle vychovaní a vytvoření freeskieři. Styl skutek utek... Nicméně závodní dril jim prostě sedí, to jim těžko odepřeme…

Dost haterství a teď už k samotnýmu závodu. Na tom se hned z kraje sezóny podepsalo počásko. V pátek díky větru a mlze lumpačilo, a tak svojí kompletní kvaldu stihly jen ženy. V osmičce postupujících jsme mohli vystopovat hned kvartet Číňanek a jen jednu Američanku. Čest Evropy nakonec nejlíp bránila Valeriya Demidova z Ruska, která se vyškrábala na třetí flek. Pro stříbro si dojelo hodně zajímavý jméno. Eileen Gu loni ještě v dresu USA okoštovala, jak chutí premiérová výhra ve Svěťáku. Od letoška ale závodí za nejlidnatější zemi světa, která tak díky ní získala jednu z nejtalentovanějších dam mezi freeskierkami. Tohle jméno určitě stojí sledovat. Tady to stačilo na stříbro. Rozhodčím se pak nejvíce líbila její krajanka Kexin Zhang, která sice zavdala back to back switch 900, ale oku lahodící to úplně nebylo. Každopádně obtížnost triků tam byla…

Královna Kexin Zhang:

Druhá Eileen Gu:

Poslední medailistka Valeriya Demidova:

To na pány čekal celkem frmol. Díky rozvernostem počasí museli během pátka stihnout jak kvaldu tak finále. Se sluníčkem v zádech to ale šlo jak po másle. Severní Amerika opět ukázala, kdo že je jasným numerem uno rampy. Z devíti finalistů hned devět borců nosilo na prsou znak USA nebo Kanady. Jedinou černou ovcí byl k domácí radosti Miguel Porteous. Největším finálovým překvapením pak byl určitě Kanaďan Sam McKeown. Do teď jsem jeho jméno vlastně vůbec nezaznamenal. Takže trochu statistiky. Ročník 1998, třetí start ve Svěťáku a hned finále a nakonec devátej flek. Uvidíme příště jestli to byl pouze jednorázovej úlet nebo se třeba natrvalo prokouše mezi elitní zabijáky….

Naopak největšího smolíka měl právě domáci Miguel, kterej hned v první jízdě nepříjemně upadl a do dalších kol už nenastoupi. Po prvníích dvou runech vedl možná trochu nečekaně javorovej list Brendon Mackay, kterej za svoje čtyři hity s dvěma doubly jako jedinej obdržel bodovej příděl větší než 90 pointů. V posledním kole se ale oklepal i zbytek startovního pole. První, kdo ho zaslouženě pokořil, byl Noah Bowman se svou čistou switchovou jízdou. Hned za ním se do koryta vrhnul favorit Aaron Blunck. Jeho technicky náročná rošáda tří doublů měla jednu malinkatou vadu. Nebylo to úplně pintlich čistý, a tak se nakonec vklínil mezi vedoucí kanadskou dvojku. Králem dne byl ale nakonec někdo úplně jinej. Rozhodčí totiž nejvíc oslnil Birk Irving, kterej vyprasil dva epesní doubly do switch dopadů. Celá jízda pak nepostrádala lehkost a čistý provedení a zaslouženě si vykoledoval největší porci bodů a radosti. První vítězství sezóny tak míří za oceán do WinterParku.

Vítěz Birk Irving:

Stříbrný Noah Bowman:

Bronz bere Aaron Blunck:

V Cadroně tak letošní World Cup sezóna odstartovala více než důstojně a hlavně pánové zase ukázali, že se můžeme těšit na pěkně peprnou zimu, co se aspoň týče závodů v rampě. Na další Světový pohár si pak budeme muset počkat do začátku listopadu, kdy to 3.11. rozjedou lyžníci na city big airu v italský Modeně. Do ty doby máme zatím padla…

Výsledky finále Světovýho poháru v rampě v Cardroně:

Muži:

1. Birk Irving (USA)
2. Noah Bowman (CAN)
3. Aaron Blunck (USA)
4. Brendan Mackay (CAN)
5. Taylor Seaton (USA)
6. Simon DÁrtois (CAN)
7. Jaxin Hoerter (USA)
8. Lyman Currier (USA)
9. Sam McKeown (CAN)
10. Miguel Porteous (NZL)

nejlepší pánové (foto FIS/Winter Games NZ)

Ženy:

1. Kexin Zhang (CHN)
2. Eileen Gu (CHN)
3. Valeriya Demidova (RUS)
4. Fanghui Li (CHN)
5. Sabrina Cakmakli (GER)
6. Meng Wu (CHN)
7. Yujin Jang (KOR)
8. Svea Irving (USA)

Kompletní výsledky: muži, ženy

top ženy (fotoFIS/Winter Games NZ)

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Justin Kennedy bortí streety ve svým season editu

Justin "Juice" Kennedy nás vezme na zaoceánský streety...

Buldozlife pustili ven street video "Egal"

Švýcarští shreďáci Buldozlife crew mají venku zase jednu streetovou pohodičku...

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...