Report: Trip na Pitztal

Freerideguides.cz na začátek sezóny vyrazili na rakouský ledovec Pitztal a byl to tak trochu "jiný" výlet než jsme od Ondry Pekárka a spol zvyklí.

Stalo se již tradicí, že každý rok vyrážíme na začátku prosince na nejvýše položený ledovec v Rakousku Pitztal. Tento ledovec nám vždy nabízel vše potřebné k rozlyžování na začátku sezóny. Široké sjezdovky od naprosto mírných na Mittelbergbahn, přes středně prudké na Brunnenkogel, až po velmi prudké na Hinterer Brunnenkogl, kde se i nachází nádherná vyhlídka na místní dominantu Wildspitze. Dále jsme si mohli dopřávat pohodových line ve volném terénu prakticky všude kousek od sjezdovek.

pitztalská panoramata

Proč píšu mohli? No kdyby se soutěžilo, která sezona je nejbídnější na množství sněhu v Tyrolích na začátku sezony, tak tahle zima by skončila druhá. Protože je tak bídná, že by to snad ani nevyhrála. Díky extrémně teplému létu přišly prakticky všechny Alpské ledovce o sníh a zároveň velké sněhové srážky se úspěšně vyhnuly severním Alpám. Bohužel jediné místa kde se dá prozatím jezdit ve volném terénu je čistě jen a pouze po ledovci. Tuto možnost na Pitztalu nabízeli sjezdy z nejvyššího bodu střediska z Hinterer Brunnenkogl 3440m n. m.

Opět záměrně píši nabízely, protože v letošní sezóně je tento kopec pro lyžaře prozatím uzavřený. Zelení mužíci v podobě ochranářů přírody neřádí jen v Krkonoších, ale i v Alpách. Areál střediska nedostal kolaudaci na rozšíření sjezdovky v horních partiích svahu. Nutno podotknout, že tuhle operaci areál provedl načerno bez jakéhokoliv povolení úřadů. Co čert nechtěl, jednomu aktivnímu spoluobčanovi vrtalo hlavou, proč na webkameře vidí ve 3440m n. m. bagr a tak tento bagr nahlásil úřadům. No a výsledek již znáte.

cesta na vrchol

Jak jsme si teda zalyžovali, když mimo sjezdovky nebyl sníh a tam kde byl sníh, tak nepouštěli lyžaře? Musím říct, že i přes tyto problémy naprosto královsky. Již nějakou dobu jsem si nosil v hlavě nápad a ten zněl uspořádat kemp na rozlyžování v bránách. Ano, prostě a jednoduše dát možnost běžným smrtelníkům vyzkoušet, jak se jezdí obřák v bránách. Naučit se zatáčet ne kam chceš, ale kam musíš! Přesně tohle chybí naprosté většině freeriderů, kteří nemají za sebou závodní minulost. Umění řešit danou situaci dopředu, být v hlavě vždy o dva tři oblouky napřed. V pásu lesa bezstarostně kličkovat mezi stromy nebo po pláni to valit kilo a bezpečně a včas se vyhýbat kamenům. Toto je pro lyžaře, kteří mají závodní minulost naprosto automatické. Bohužel pro ostatní lyžaře většinou neřešitelný problém.

A tak jsem v letošní sezoně uspořádal pilotní kemp v bránách pod taktovkou bývalé slalomářky Daniely Markové, která měla za sebou i starty ve světovém poháru. Upřímně bylo velmi zábavné pozorovat opravdu výborné lyžaře, kteří se s velkými ambicemi těšili do bran. Místo toho je Danča začala učit pluh. A ve znamení separace (oddělení vršku těla od nohou) se nakonec i do bran dostali. 

 A jak to nakonec dopadlo? Ani ve snu by mě nenapadlo, že se výborní lyžaři mohou ještě o tolik zlepšit. Většinu z nich znám velmi dobře. Již 3-​4 roky s nimi jezdím do volného terénu. A za pouhé 3 dny se posunuli o obrovský kus dopředu. Ve výsledku nám bylo úplně jedno, že je sníh jen a pouze na sjezdovkách a že nejezdí nejvyšší lanovka. Ke štěstí nám stačila jen a pouze jedna kotva a jedna sjezdovka. Ve chvíli, když jsme opouštěli Pitztal, tak strašně sněžilo a když teď koukám na předpověď, tak metřík nebo dva mohly napadnout, tak snad to takhle bude i nadále pokračovat.

Na druhou stranu mi to nedá a musím upozornit na lavinovou situaci. Je tu prozatím velká podobnost se zimou před dvěma lety v Tyrolích, kdy také bylo extrémně málo sněhu na začátku sezony a následně i v půlce sezony. Tato zima byla z hlediska lavin extrémně nebezpečná. Pokud se vrátím k mému odjezdu, tak 2. 12. ráno pršelo i ve 3000m n. m. tento déšť následně přešel ve vlhké sněžení. Tento vlhký sníh utvoří základ pro budoucí sněhovou vrstvu. Přesně tento vlhký sníh se v důsledku dlouho trvajících mrazů, které můžou nastat změní ve velké granule, které vytvoří velmi nestabilní základ sněhové vrstvy. To je prostě fakt, který ve 3000m n. m. nastane. 

Pokud nepřijde během zimy několik opravdu velkých sněžení, které utvoří stabilní vrstvi, tak je zaděláno v Tyrolích opět na velmi nebezpečný rok. Prosím hlídejte si počasí a občas si hrábněte pod sníh jestli se již granule nevytvořily…

Při návštěvě Pitztalu se bude určitě hodit pár datumů:

Season Times - Pitztal Glacier: 
Zima18/​19: 15. září 2018 – 5. duben 2019; léto2019: od 5. července 2019 
 
Akce a kulturní program na Pitztalu a okolí: 
20. – 21.10.2018: Glacier Ski & Show with skitest, music and entertainment 
23.11. – 2.12.2018: Cross Week at Cross Park Pitztal 
6. – 9.12.2017: European Ski Cup of Disabled Sportsmen 
7.12.2018: Advent Concert feat. “Die Maxerin” at sunset in the Café 3.440 
14.12.2018: Rifflsee Vertical 2.300 
27.12.2018 + 16.01.2019 + 1.2.2019: Sunrise at Café 3.440 (evening event) 
12. – 20.1.2019: Beer week 
14. – 16.3.2019: 10. Pitztal Wild Face -  2*Qualifier Freeride World Tour Event 
23. – 31.3.2019: 35 Years Pitztal Glacier 
5. – 6.4.2019: Corn Snow, Wine & Enjoyment 
22.4.2019: Pitztal Snow Festival 
1.5.2019: Pitztal Glacier Party with music, party an Vertical 3.440 to the café 3.440 
 
Více najdete na: www.pitztaler-gletscher.at/en

Užijte zimu
Ondřej Pekárek
team Freerideguides.cz

Všechny fotky si můžete projet ve slideru:

Napsal

Ondřej Pekárek
Další články autora

Další zajímavé články

Výsledky: Kvalifikace Světovýho poháru v halfpipe v Copperu

Světový pohár v rampě odstartoval druhým závodem v americkém Copperu...

Level 1 i příští rok nabídnou tradiční videosoutěž SuperUnknown

Údajně končíčí Level 1 i pro rok 2020 uspořádá legendární videosoutěž SuperUnknown...

Streetový full movie "Forreal" do Forre crew

Z finských měst k nám dorazil streetovej film "Forreal" od bandy, co si říká Forre...