Report: Úvod Czech Freeski Tour 2024 obstaral Jumpark Matylda

Czech Freeski Tour 2024 nám odstartovala už tradičním letním závodem v Jumparku Matylda...

Jak si většina z nás představuje letní idylku? Co takhle koupačka, vychlazený drinky, parta kámošů a horko, že se tavěj ocelový nosníky Světovýho obchodního centra?! Pro obyčejnýho smrtelníka ideální kombinace. Jenže my z rodu freeskiingovitých potřebujeme ještě minimálně špetku lyžařskýho nádechu. Naštěstí podobnej koktejl nesourodých ingrediencí jste mohli okoštovat druhou zářijovou sobotu v areálu Jumparku Matylda, kde se odšpuntovala Czech Freeski Tour pro rok 2024. Blednout závistí museli i rezidenti z karibských oblastí, protože babí léto jelo na plný obrátky, a jak každej ví, počasí je základní kámen úspěchu. Díky tomu si na sever Čech našly cestu téměř tři desítky nadržených lyžařů, kteří si v kategoriích dětí, žen a mužů válčili nejen o věcný ceny nebo prizemoney 10000,- kaček (pro chlapskou kategorii), ale taky o premiérové body do celkový hodnocení českýho poháru. A rozhodně bylo na co koukat!

Czech Freeski Tour 2024 a Eliasz Kiszka v akci

Mechanismus letošní závodní sezóny se tak spustil dopolední kvalifikací. Tady se nevymýšlely žádný fantasmagorie, ale vše jelo v zaběhlých kolejí. Každej rider měl tak k dispozici dva skoky, kdy aspoň jednou potřeboval na svojí stranu dostat náročné porotce. Ti nejlepší pak zdárně dokázali prolézt kvalifikačním labyrintem a svoje nejlepší finesy si mohli pošetřit na odpolední finálko. Kvalifikačním výsledkům pak mezi chlapáky vévodil doublující Péťa Müller, kterej se ještě nedávno vozil na svazích Novýho Zélandu. Mezi kluky do patnácti let ostatním jasně hodil rukavici Damian Kiszka a holky si mohly zatím nervozitu nechat na později. Vzhledem k tomu, že se na startu sešly tři, tak kvalifikačními vlnami propluly bez ztráty kytičky všechny.     
Finále ke všem účastníkům ale schovalo přívětivou tvář, aspoň co se formátu týče. Prostor pro chyby se smrksnul na minimum. Jezdci totiž ve třech kolech museli převdést dva vydařený triky, samozřejmě ale rotovaný na rozdílný strany. Klasika, která je zaběhlá na většině podniků třeba pod hlavičkou FIS. Mezi něžným pohlavím nebyl od začátku o největší favotice pochyb. Terku Nečasovou mohlo o vítězství připravit snad jen samovznícení nebo únos mimozemské civilizace. Oba jevy celkem z říše scifi. Svým mladým soupeřkám nedala ani pramalou šanci a za mistyflip 540 a rightside 540 tail si jasně doletěla pro první letošní výhru. Stříbro z Matyldy vylovila Mája Krauerová, bronz pak zůstal také v rodině Nečasů, když si ho na krk pověsila mladší Zuzka.
To mezi jinochy do patnácti let se rivalita šponovala do vysokých otáček. Atmosféru finále ochutnala nejlepší pětka po kvaldě a hned od začátku dával Damian Kiszka tušit, že překonat ho bude asi snadný jako přechod Arktidy v antracitově šedých lodičkách. Se soupeři se nakonec vůbec nepáral a jeho kombo switch 900 mute a cork 900 tail ho jasně katapultovalo na nejvyšší metu. Stříbrnou placku nakonec ukořistil Oliver Zouhar, kterýho ke druhýmu místu dopošťouchnul hlavně jeho cork 720 mute. Bronz pak mířil až za hranice naší Republiky. Slovenskej čárdáš s flatspinem 360 japan a corkem 720 totiž rozjel Filip Kolesár a odměnou se mu stal třetí flek. Stupně vítězů tak tentokrát minuly bramborového Matěje Pecháče a pátého Michala Černocha.

Damian Kiszka v mute rotaci

Největší řezničina se pak rozjela v pánské kategorii. Doublama a velkejma rotacema se rozhodně nešetřilo. Nakonec se ukázalo jako rozhodující, mít bezchybně odjetý dva triky. Na to doplatil Eliasz Kiszka nebo Radek Palkoska, kteří protentokrát vítěznýmu ceremoniálu museli zamávat na rozloučenou. Podobný osud dostihl i Toma Peče, jenže tomu perfektní rightside dub cork 1260 safety nakonec vymodlil dostatek bodů a i přes značně kostrbatej kangaroo flip zaujmul místo na bedně. Bronz. Parádní debut mezi dospěláky si pak odškrtnul Lukáš Peterka. Cork 900 tail podpořil macatou switch 900 mute a snadno se přehoupl přes zkušenější ale chybující parťáky. Stříbro. Zabijákem dne se ale bez debat stal Péťa Müller. Mezi jeho oběti patřil dub cork 1260 tail a rightside cork 900 mute a porota ho jednohlasně shledala vinným z nejkvalitnějších triků. Juniorský reprezentant si tak vyslechl rozsudek v podobě zlata. Zcela zaslouženě. Aby jezdci do poslední mrtě využili pětihvězdičkovýho počasí, tak se ještě na závěr spustil půlhodinový best trick, který si pro sebe urval Eliasz Kiszka, Michal Černoch za double beko a za holky Mája Krauerová. Nezbývá než všem zúčastněným vyseknout pochvalu a můžeme se začít těšit na zimu! Jen prosím počásko, ať s náma nadále drží basu!

Výsledky Czech Freeski Tour 2024 v Jumparku Matylda:

Ženy:

1. Terka Nečasová
2. Mája Krauerová
3. Zuzka Nečasová

Mája, Terka a Zuzka

Děti:

1. Damian Kiszka
2. Oliver Zouhar
3. Filip Kolesár
4. Matěj Pecháč
5. Michal Černoch
6. Vojta Soukup
7. Jonáš Krauer
8. Tobias Červinka
9. Oliver Kolář
10. Matyáš Juřík
11. Oldřich Drábek
12. Albert Čermák

nejlepší kluci do 15 let

Muži:

1. Petr Müller
2. Lukáš Peterka
3. Tom Peč
4. Eliasz Kiszka
5. Radek Palkoska
6. Míla Chvapil
7. Pavel Řehák
8. Mário Skála
9. František Koldus
10. Adam Kolajta
11. Ondra Čížek
12. Josef Drtík

elita národa

Web Czech Freeski Tour najdeš zde.

Matyldu přežil

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Kontroluj první fotky a video ze Swatch Nines 2024

Swatch Nines nás zase letos pošlou do kolen! Čekuj první obrázky a edit ze švýcarskýho Schilthornu...

Miximilliam Smith nás vrátí na Kimbo Sessions 2023

Pojďme se ještě jednou vrátit na loňskou Kimbo Sessions. Společnost nám bude dělat BMack...

Druhý ročník Red Bull Cascade se proměnil na týmovej závod

Solitude Mountain Resort na přelomu března a dubna hostil druhý ročník Red Bull Cascade, který se dočkal řady změn...