Report: Za prašanem na Podkarpatskou Ukrajinu

Přemejšlíte, kam v zimě za prašanem? Hledáte něco lehce exotického a nevadí vám vodka, boršč a šašlik? Pak vyražte na Ukrajinu. Konkrétně do oblasti Podkarpatí, jenom pár kilometrů za hranicí se Slovenskem. Spolu s partičkou lyžařskejch vysloužilců se sem vydal Martin Vrbický a tady je raport.

Na Podkarpatí je to z Prahy v podstatě kousek. Večer naložíte v Praze auto na autovlak, pospíte si v lůžkovém voze a po deseti hodinách cesty jste v Humenném, v podstatě na ukrajinsko-​slovenské hranici. Hodinka jízdy a jste v Užhorodu, hlavním městě Podkarpatí, nebo správněji - Zakarparské oblasti, jak zní dnešní oficiální název tohoto ukrajinského území. První ČS republika, jejíž bylo zakarpatí součástí, investovala do své nejvýchodnější výspy  poměrně dost prostředků a v Užhorodě je to dodnes vidět. Dobře se tu najíte a vyměníte koruny za hřivny. O kus východněji začínají Karpaty a tady si o takovém luxusu můžete nechat zdát.

Z Užhorodu je to do našeho cíle – lyžařského střediska Dragobrat sotva 250km, ale 250km po ukrajinských silnicích si vezme dobrých 5 hodin jízdy. Do samotného střediska se v zimě vlastními silamy nedostanete.  Auta tedy parkujeme v údolí, kam pro přijíždí se svým Uazem Voloďa a vyváží nás nahoru do střediska Dragobrat. To leží 1200 metrů nad mořem a sestává z šesti vleků, dvou lanovek a přilehlé vesničky čítající asi stovku horských chat, penzionů a hotelů. Ten pravý ráj ale začíná u horních stanic lanovek. Zasněžené vrcholky Karpat se táhnou kam oko dohlédne. A právě kvůli nim jsme tady.

Vrcholky v okolí Dragobratu dosahují výšky okolo 1700 metrů. Mírné, za to dlouhé sjezdy po zasněžených poloninách si velmi rychle zamilujete, sem tam se najde i něco prudšího. Vzhledem k rozlehlosti terénů, špatné infrastruktuře a velmi základnímu vybavení místní horské služby je ale potřeba vždycky důkladně zvážit svoje schopnosti a nepřeceňoval síly.

Pokud zrovna nepatříte k těm co považují za radost dojít si na vrcholek po svých, nabízí Dragobrat také možnost pronajmutí rolby, která vás celý den vyváží po okolních kopcích. Za cenu v přepočtu 700 kč na osobu stihnete mezi 10 a 15 jízdami za den. V ceně je svačinka servírovaná přímo na pásu rolby a hlavně dva zkušení průvodci, kteří znají místní terény jako své boty.

V Dragobratu jsme strávili týden a ani chvilku nás nenudil. Lidé jsou tu přátelští, ceny lidové a příroda překrásná. Pokud teda nevyžadujete servis, na který jste zvyklí z Alpských zemí, chcete zažít lyžování s příchutí exotiky a nevadí vám šašlik, boršč a láhev samohonky k tomu, je lyžování na Podkarpatí přesně pro vás.

Další fotky prohlížejte ve slideru pomocí šipek:

Video z tripu na Zakarpatskou Ukrajinu:

Další fotky prohlížejte ve slideru pomocí šipek:

Napsal, foto, video

Martin Vrbický
Další články autora

Foto, video

Matěj Žovinec
Další články autora

Další zajímavé články

Momentum Ski Camps 2019 Session 3

Zkontrolujeme jak to vypadala na třetím týdnu Momentum Ski Camps...

Tormod Frostad a zamračená Folgefonna

Poprví letos zavítáme na norský ledovec Folgefonna...

POV season edit Vojty Bednáře

Máme tady jeden POV season edit z českých luhů a hájů...