Report: Za prašanem na Podkarpatskou Ukrajinu

Přemejšlíte, kam v zimě za prašanem? Hledáte něco lehce exotického a nevadí vám vodka, boršč a šašlik? Pak vyražte na Ukrajinu. Konkrétně do oblasti Podkarpatí, jenom pár kilometrů za hranicí se Slovenskem. Spolu s partičkou lyžařskejch vysloužilců se sem vydal Martin Vrbický a tady je raport.

Na Podkarpatí je to z Prahy v podstatě kousek. Večer naložíte v Praze auto na autovlak, pospíte si v lůžkovém voze a po deseti hodinách cesty jste v Humenném, v podstatě na ukrajinsko-​slovenské hranici. Hodinka jízdy a jste v Užhorodu, hlavním městě Podkarpatí, nebo správněji - Zakarparské oblasti, jak zní dnešní oficiální název tohoto ukrajinského území. První ČS republika, jejíž bylo zakarpatí součástí, investovala do své nejvýchodnější výspy  poměrně dost prostředků a v Užhorodě je to dodnes vidět. Dobře se tu najíte a vyměníte koruny za hřivny. O kus východněji začínají Karpaty a tady si o takovém luxusu můžete nechat zdát.

Z Užhorodu je to do našeho cíle – lyžařského střediska Dragobrat sotva 250km, ale 250km po ukrajinských silnicích si vezme dobrých 5 hodin jízdy. Do samotného střediska se v zimě vlastními silamy nedostanete.  Auta tedy parkujeme v údolí, kam pro přijíždí se svým Uazem Voloďa a vyváží nás nahoru do střediska Dragobrat. To leží 1200 metrů nad mořem a sestává z šesti vleků, dvou lanovek a přilehlé vesničky čítající asi stovku horských chat, penzionů a hotelů. Ten pravý ráj ale začíná u horních stanic lanovek. Zasněžené vrcholky Karpat se táhnou kam oko dohlédne. A právě kvůli nim jsme tady.

Vrcholky v okolí Dragobratu dosahují výšky okolo 1700 metrů. Mírné, za to dlouhé sjezdy po zasněžených poloninách si velmi rychle zamilujete, sem tam se najde i něco prudšího. Vzhledem k rozlehlosti terénů, špatné infrastruktuře a velmi základnímu vybavení místní horské služby je ale potřeba vždycky důkladně zvážit svoje schopnosti a nepřeceňoval síly.

Pokud zrovna nepatříte k těm co považují za radost dojít si na vrcholek po svých, nabízí Dragobrat také možnost pronajmutí rolby, která vás celý den vyváží po okolních kopcích. Za cenu v přepočtu 700 kč na osobu stihnete mezi 10 a 15 jízdami za den. V ceně je svačinka servírovaná přímo na pásu rolby a hlavně dva zkušení průvodci, kteří znají místní terény jako své boty.

V Dragobratu jsme strávili týden a ani chvilku nás nenudil. Lidé jsou tu přátelští, ceny lidové a příroda překrásná. Pokud teda nevyžadujete servis, na který jste zvyklí z Alpských zemí, chcete zažít lyžování s příchutí exotiky a nevadí vám šašlik, boršč a láhev samohonky k tomu, je lyžování na Podkarpatí přesně pro vás.

Další fotky prohlížejte ve slideru pomocí šipek:

Video z tripu na Zakarpatskou Ukrajinu:

Další fotky prohlížejte ve slideru pomocí šipek:

Napsal, foto, video

Martin Vrbický
Další články autora

Foto, video

Matěj Žovinec
Další články autora

Další zajímavé články

Co v garáži schovává Torin Yater-Wallace

Torin Yater-Wallace nám ukáže, co takovej profi freeskier má všechno za haraburdí ve svý garáži.

10. Stubai Premiere startuje už v pátek

Ještě než se vydáte na další opening, který si pro vás na tento víkend připravují na Stubai, máme tu pro vás aktuální informace. Díky současnému stavu sněhových podmínek proběhlo několik změn, které byste neměli přehlédnout.

Edit „Backcountry Moms“

Dvojka freeriderek Alex Armstrong a Ginny White připravily tohle lehce zábavný video "Backcountry Moms".