Report: Zima jak v Rusku s Freerideguides.cz

Ondra Pekárek nás s Freerideguides.cz vezme na chladnou ruskou Sibiř. v listopadu sem totiž vyrazili za prašanem do resortu Gesh.

Město Sheregesh na Sibiři leží 160km od Novokuzněcku, to je 5600km od Prahy uprostřed ničeho. Ve městě je jen důl, vězení a co je pro nás nejpodstatnější - lyžařské středisko, kterému lokálové neřeknou jinak než Gesh. Gesh je takový ekvivalent Špindlu u nás v Čechách. Tak jako u nás Špind, je i Gesh nejnavštěvovanějším střediskem v Rusku. Ano, ještě navštěvovanější než Krasnaja Poljana, kde se konali zimní olympijské hry.  Prakticky zde všechno funguje, tak jak je našinec zvyklý - velikost střediska, převýšení svahů, infrastruktura, dostupnost střediska z letiště, ubytování. Všechno naprosto easy a prakticky stejné, jak ve Švindlu. Mno vlastně ne úplně vše stejné. Pár rozdílů tu je. 
Rusko je zkrátka bol'shoy zem. Na rovinu Sibiřan není to samé, jako Rusák, kterého potkáte u nás. Jsou tu naprosto nekonfliktní příjemní lidi, na který se člověk může spolehnout. Co se řekne, to platí. Nikde na východě od ČR jsem nezažil tak skvělé ubytování a taxikáře, který měl licenci taxikáře a zároveň funkční taxametr. Zkrátka to tu není žádný divoký východ. Dále díky kurzu rublu, který před několika lety spadnul, se tu cítíte, jako východní Němec před 20 lety ve Špindlu. Permice v přepočtu za 350 kč. Opravdové jídlo na svahu, ne ty zmrzlé polotovary, co za nesmysl nabízejí v ráji na zemi. Například výborná naložená žebírka v medu za 180 kč na svahu. Zkrátka služby za hubičku na úrovni. Rozhodně nejsem žádný Rusofil, ale služby naprosto top. 

ruskej prašan

Do Geshe jsme letos v listopadu vyrazili již podruhé. V loňské sezoně to zde prý bylo nejhorší, co lokálové pamatují s ohledem na množství sněhu. I přesto nám to připadalo celkem fajn. Během 3 dnů zde napadly 2 metry sněhu a my jsme jezdili po pás v prachu. Na listopad celkem fajn. Letošní sezóna prý byla jen o malinko lepší než ta loňská. Pořád to ale prý bylo na místní poměru nic moc. 
Upřímně nevěřil jsem, že tu může být tak kvalitní suchý a lehký sníh. Protože když tu sněží, tak zároveň strašně fouká. Fouká tu při sněžení opravdu brutálně. Asi všude jinde na světě by byl sníh nafoukaný do tvrdých desek, ale tady ne. Zde v místních lesích se nachází totál prach. Nic lehčího jsem už dlouho nezažil. Možná že to bude proto, že zde sněží, jen když se “oteplí“ tak k -5°C. V tu chvíli se zde srazí vlhký teplý vzduch z jihu a studený ze severu. Ve chvíli kdy teplý vzduch odejde, tak se nasune zpět suchý studený vzduch, který sníh dokonale zakonzervuje. Obleva zde prakticky nehrozí. Pokud ano, vždy je to doprovázeno s obrovskými přívaly srážek. Prostě pro milovníka lyžování v lese naprostý ráj. 

Ale abych jen nechválil. Když říkám, že Gesh je stejný jak Špind, tak to platí i s množstvím freeriderů. Je tu opravdu hodně silná freeridová komunita, která přesně ví kam jít. Naštěstí, tak jako ve Špindlu, tak i zde jsou tu hlavně lachtani nebo lyžaři bez šlapacího vázání. Pokud dobře znáte místní kopce, umíte a chcete si jen trochu odšlápnout, naleznete zde i týden po sněžení neprojeté sjezdy. Pokud nedokážete ve Špindlu týden po sněžení najít neprojetou lajnu, tak sem určitě nejezděte. Za den po sněžení budete mít vše na kaši.

Všechny fotky si můžete prohlídnout ve slideru:

Gesh je pro mě svatý grál lyžování na začátku sezóny. Prakticky jistota prachu po pás v lese v listopadu, kdy v Alpách člověk maximálně brousí led na ledovcích. Zkrátka zima jak v Rusku.

Na závěr nemuže chybět video:

Web resortu Gesh najdeš zde.

Web Freerideguides.cz.

Napsal a nafotil a natočil

Ondřej Pekárek
Další články autora

Další zajímavé články

Film "Follow the Forecast" od Blank Collective nabídne prašanový orgie

Blank Collective nemůžou chybět ve výčtu nejočekávanějších podzimních filmů...

Lupe Hagearty vytasí streetovinu "NOwhere || NOWhere"

Lupe Hagearty a filmař Owen Dahlberg chystají kratší společný urban video...

Film "Made In Voyage" nabídne dobrodružství ze starýho školního autobusu

Cody Cirillo a Kellyn Wilson vyrazili za prašanem ve starým školním autobusu. A bude z toho film...