Rozhovor: Česká freeridová naděje Terka Novotná

Náš prašanový talent Terka Novotná už dva roky zápolí ve Freeride Junior Tour a to si určitě zaslouží pozornost v podobě jejího prvního interview u nás na webu...

Terka Novotná je na české scéně nové jméno. Jak by taky ne, když tahle slečna ze severních Čech má teprve patnáct let. I přes svůj mladý věk jí to ale táhne do prašanu! Letos okusila druhou sezónu ve Freeride Junior Tour, kde to není žádná sranda, uspět mezi lyžníky, kteří se celou sezónu vozí doma v Alpách! Terce ale nechybí chuť, nadšení a hlavně talent! Proto vám s ní konečně přinášíme slibovaný rozhovor, kde nám prozradí plno zajímavý informací ze svýho lyžařskýho světa. My budeme Terku i nadále bedlivě sledovat a hlavně jí držet palce, ať to dotáhne, co nejdál! Přece jenom mít třeba jednou zástupce v prestižní Freeride World Tour by byla velká pecka… 

Ahoj Terko, tak je to tvůj premiérový rozhovor u nás na webu, tak se nejprve našim čtenářům hezky představ…

Terka: Ahoj, jmenuji se Tereza Novotná, je mi patnáct let a již druhou sezonu startuji ve Freeride Junior Tour. 

Většina mladých nejprve začíná v parku, ale ty i přes svůj mladý věk jsi už plnohodnotná freeriderka. Jaká byla tvoje lyžařská evoluce od prvních lyží až po očarování prašanem?

Ve svých třech letech jsem začala jezdit na běžkách, pak jsem dostala svoje první „sjezdovky“. Když mi bylo osm, tak jsem začala jezdit vedle sjezdovek. Pár let zpátky napadlo celkem dost prašanu a bylo jasno…  Před dvěma roky jsem na Hintertuxu potkala Norberta, je to v podstatě guru freeridu, ten mi dal pár cenných typů a o půl roku později jsem ho potkala na startu jako startéra. 

Terka ve svým živlu

Co tě vlastně na jízdě v prašanu přitahuje nejvíc?

Pocit neskutečný euforie, když máš plnou hubu sněhu a jedeš první stopu!

Tomu rozumíme :). Jak si sama říkala poslední dva roky jsi zkoušela štěstí v sérii Freeride Junior Tour. Na jakých všech závodech jsi se objevila?

V obou sezonách jsem startovala v Open Faces Freeride v Kapplu a v Alpbachu. Loni jsem ještě jela na legendární Wildseeloder ve Fieberbrunnu, tam co se koná Freeride World Tour. Letos jsme plánovali po Rakousku odjet dva závody ve Francii. Ten v La Rosiere mi zrušili a v Tignes jsem měla štěstí, o den později by to taky nepustili.

v rakouském Kapplu

Co zatím považuješ za svůj největší úspěch?

Asi čtvrté místo loni ve Fieberbrunnu a letošní celkové 28.místo na tour.  A taky že jezdím s alpskýma holkama, i když nejvíc trénuji u nás na Ještědu, kde toho prašanu nadbytek nemáme.

Většina čtenářů určitě nikdy freeridové závody neabsolvovali. Můžeš nám to trochu přiblížit, jak to na nich chodí…

Den před závodem máme prohlídku trati (zespoda, na face nikdo měsíc před závodem nesmí) a večer meeting, kde se sejdeme a pobavíme se o tom, kam například kvůli lavinám nebo „žralokům“ nesmíme jet, dostaneme čísla, někdo pak jde spát a někdo ještě zůstane. Ráno nás v lepším případě čeká půlhodinový hike, v horším případě jdeme na start třeba hodinu a půl. Na trati strávím přibližně čtyři minuty. Po závodě s holkama jdeme ještě jezdit nebo dosledujeme zbytek juniorů. Vše končí předáváním cen a nás čeká sedmihodinová cesta domů, další dva dny strávím u nás na Ještědu, no a v úterý si zajdu odpočinout do školy…

Podporu ti dělá tým Freeride TNT. Můžeš nám o něm říci více…

Je to zatím rodinný tým a my máme tři roky na to, abych natrénovala na kvalifikaci.  Děláme pro to maximum, táta s mámou mě vozí z HOR ZA ROHEM (Ještěd pozn. redakce) do hor vyšších, vlastně jenom kvůli čtyřem minutám závodu. Jsem ráda za tuto podporu.

Freeriding není určitě levný sport, podporují tě i další sponzoři?

Sponzoruje mě Arva, kterou v Čechách zastupuje Ski Alp Shop, díky Stando! Vyrábějí opravdu skvělé lavinové vybavení. Super lehké, skvělé na celotýdenní ježdění. Taky mě sponzoruje Šafy Production, což je česká firma. Mým největším sponzorem ale pořád zůstávají rodina, která za to může! 

rodinný tým ve francouzském Tignes

Jsi teprve na začátku svojí kariéry, takže určitě máš plno plánu do budoucna, co chystáš na příští zimu?

Chci odjet co největší počet závodů a užít si hodně prašanu. Ráda bych se zúčastnila závodů ve Verbieru, bude tam asi úžasná atmosféra. Soupeřky stráví asi sto dvacet dní na lyžích, snažím se k tomuto číslu přiblížit, protože s tátou vsázíme na počet dní na sněhu.

A co dlouhodobější výhled. Určitě máš nějaký lyžařský sen?

Chci pokračovat v kvalifikaci a uvidíme, jak se vyjezdím… Samozřejmě mě už napadlo jít na vejšku do Rakouska – ne kvůli vzdělání, ale kvůli horám.

Freeride Junior Tour ve Fieberbrunnu

Tak budeme držet palce. Teď jedna tradiční otázka. Máš nějaký lyžařský vzor?

Mým vzorem je Jeremie Heitz, sjíždí nemožný. Z Čechů je určitě největší bombič Robin Kaleta. Mezi mé nejoblíbenější jezdce z FWT patří Drew Tabke a Kristofer Turdell. V sezoně 2020 bude ve FWT startovat taky Tao Kreibich, těším se, že tam uvidím někoho z Open Facesu! A největším lyžařským vzorem je mi můj táta Matěj (sedí vedle mě a nekompromisně na tom trvá).

:) ... Tvoje oblíbená destinace na ježdění. Ať už u nás nebo v zahraničí…

Nemůžu nezmínit náš Ještěd, kde jsem vyrostla a znám tam všechny dobrý trasy. V Rakousku jsem si oblíbila Kappl, konaly se tam mé první závody a celkem slušně jsme si tam vždy zajezdili. Ve Francii se mi zalíbilo v Tignes, jsou tam úžasný terény. Líbí se mi asi kdekoli, kde je dobrý sníh. Spíme v naší dodávce, takže jde i o to, koho potkáme na parkovišti.

na Open Faces v Alpbachtalu

Freeride je obecně určitě nebezpečný sport. Co říkají doma nebo kamarádi na to, že se pokoušíš prosadit právě v týhle disciplíně?

Táta pracuje jako skipatrola, takže ten je nadšenej, je to můj trenér, máma celkem taky. Kamarádi sledují živé přenosy z mých závodů. Když někomu cizímu řeknu, že jezdím freeride, tak většinou následuje otázka: „A to je jako co?“ Mezi nelyžaři to není moc známý sport, ale když o informatice sleduji freeridové filmy tak mi všichni koukají přes rameno…

To zánem :)... Tak držíme palce, ať se daří a poslední slova necháme na tobě. Takže Terko různý děkovačky a pozdravy… Je to tvoje…

Děkuji rodině, zejména mámě, která s náma snáší všechna příkoří v zimním kempování, ale i toulání se Monakem mezi závodama. Velký dík gymplu, v zimě mi umožňují víc trénovat než chodit do školy. Zvláštní poděkování vlekařům a spol z Ještědu, kteří si nevšímají mých prohřešků (předbíhání, jízda po skokanském můstku) a poskytují mi zázemí (teplo, svařák a rady).

My taky dík za tvůj čas a ať to práší... !!!

s úsměvem do další sezóny...

Terku můžete sledovat na jejím web zde.

Popřípadě na sociálních sítích:

Vyzpovídal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Chystá se revoluční X Games League

Prestižní X Games čeká velká expanze a změny...

Nakoukni do kalendáře FIS Světového poháru 2024/25

Pojďme se podívat, jak vypadá program FIS Světového poháru na nadcházející sezónu...

Třeskutá půlhodinka s Capeesh partou

Ferdinand Dahl a jeho týmový grupa od značky Capeesh má venku pohodovou půlhodinku "capeesh worldwide"...