Rozhovor: Český supertalent Matěj Švancer

Mladík Matěj Švancer nám ve svým první freeski několikrát lehce vyrazil dech, proto je nejvyšší čas tenhle českej talent vyzpovídat! Tady je jeho první interview na našem webu...

Jako blesk z čistýho nebe se minulou sezónu na scéně objevil Matěj Švancer! Talentovaj capart, kterej má to štěstí, že žije v Alpách ale reprezentuje naší útulnou zemičku. Hned od začátku bylo jasný, že v něm dříme velká naděje a hlavně v parku je doslova šílenej. Jako první Čech se pokusil tento člen juniorský reprezentace o triple cork, v Peci na Czech Freeski Tour vybojoval titul domácího mistra ČR ve slopestylu nebo z Mistroství světa juniorů v novozélandské Cardroně přivezl v létě pěkný dvacátý místo ze slopestylu a šestadvacátý z big airu. Nejvyšší čas tak ho konečně pořádně poznat. Proto jsme si taky s ním připravili následující rozhovor! Přejeme příjemný počteníčko...

Můj výkon motivoval jednoho rakouskýho trenéra k tomu, že se objednal k nám domů na návštěvu a s rodičema si vysvětloval, jestli bych nepotřeboval jít ke cvokařovi. 
Matěj Švancer

Čus Matěji, je to tvůj první rozhovor u nás, takže na začátek se nám na úvod pěkně představ…

Matěj: Jmenuji se Matěj Švancer, je mi 14 let a chodím  pátým rokem na gympl.
 
Mezi freeskiery si se objevil teprve nedávno. Jaká byla tvoje lyžařská cesta od branek až k freestylu?

Taková rychlá, ještě vloni touhle dobou jsem jezdil v brankách. Do snowparku jsem chodil vždycky po tréninku s kamarády. Dost velký vliv měl zájezd s Akademií Freestyle lyžování do Francie vloni v létě, tam jsem hodně okoukal a naučil jsem se ty skoky alespoň pojmenovávat. Okolo Vánoc jsem se rozhodl, že už se sjezdovkama skončím a v polovině ledna jsem jel svoje první freestyle závody. To bylo Q Parks na Planaii. Netušil jsem vůbec jak to funguje, ale naštěstí jsem na místě potkal pár kamarádů, co poradili. Skončil jsem druhej. Tak jsem poprosil Pepého (Kalenskýho pozn. redakce) a Michala (Peče poz. redakce), jestli bych s nima mohl na nějaký závody a oni souhlasili.

Matěj Švancer na svahu (foto Novas)

Loňskou sezónu jste společně se Spýdym zakončili na Mistrovství světa juniorů v novozélandský Cardroně. Jak si byl se svým výkonem spokojenej a jak sis vůbec celej závod k protinožcům užil? 

Rád bych se ještě na Zéland vrátil, bylo to tam fajn. Je tam nějakej jinej sníh, moc mi vyhovoval. A lepší snowpark jsem taky ještě neviděl (jenomže já jsem jich celkově zas tak moc neviděl). Ve slopestylu jsem jednu jízdu spadnul a ta druhá taky nebyla ideální, ale i tak výkon odpovídal asi tomu, na co jsem měl. Škoda byla big airu, pořádně jsme neviděli ani na skok, rozednilo se, až když naše skupina doskákala.
 
Škoda, ale máš ještě všechno před sebou. Jak si jinak užíval uplynulý léto?

Léto bylo kráký, v polovině prázdnin jsme letěli z tepla do mrazáku. Taky to taky bylo naposledy, co jsem byl v Kolbence.

polet na Zélandu v Cadroně (foto Pečák)

Letos si se taky stal Mistrem republiky a v Peci si zkusil i Evropský pohár, co jsi říkal na tenhle pro tebe úspěšný víkend?

Moc jsem nevěděl, co mě čeká. V Peci pod Sněžkou jsem byl podruhý v životě, na MČR poprvé. V tom Evropském poháru V Peci jsem myslím tak úspěšný nebyl, předtím jsem jel dva závody ve Vogelu a v obou jsem byl do desítky.
 
Na jaře si byl první Čech , kterej zkusil tripla. Jak si se na to připravoval a myslíš, že letos to tam konečně padne?

Myslel jsem, že bych ho tam ještě do konce sezóny poslal. Trochu jsem to uspěchal, skákal jsem to s rukou v sádře. Můj výkon motivoval jednoho rakouskýho trenéra k tomu, že se k objednal k nám domů na návštěvu a s rodičema si vysvětloval, jestli bych nepotřeboval jít ke cvokařovi. 

Hahaha :)! Celou uplynulou sezónu se na horách pohybuješ taky s naší reprezentací (Czech Freeski Team). Jak se ti spolupracuje s trenéry a ostatníma freeskierama?

Já s nimi jezdím moc rád, ale přes zimu toho moc spolu najezdit nestíháme. Kvůli mý škole a taky proto, že mají permanentky do Tirol a já do Salzburska, takže spíš jezdím v Absolut Parku nebo na Kitzu (Kitzsteihorn poz. rekdace).  Hodně času jsme spolu trávili na skocích do vody při přípravě na Zéland a pak na Zélandu. Kdykoliv mě vzali na závody bylo to s nima vždycky super, pokaždý jsem se něco novýho naučil. Vždycky poradí a o všechno se  parádně starají. 
 
Loni si toho stihl poměrně hodně takže, co považuješ za největší úspěch loňský sezóny?

Že jsem se o Vánocích naučil double cork, na tom má moc velký podíl Marek Skála, ten mi poradil jak na to.

tréningovej let v Peci (foto Novas)

Jaký jsou tvoje plány na nadcházející sezónu? Na který závody se budeš soustředit a máš třeba vyhlídnej nějakej trik, kterej bys chtěl přidat do svý nabídky ?

Určitě bych chtěl jet nějaký Evropský pohár a dobře se umístit, stihnout MČR a když by mi to jezdilo tak i Juniorské Mistrovství světa, které je letos ve Švédsku. Od letoška začínám víc trénovat, tak uvidím, co se bude dít. 
 
Budeme držet palce! Co tvoje dlouhodobé cíle. Máš nějaký vysněný úspěch nebo závod. Ať už X Games, Olympiádu nebo tak…

X Games by bylo fajn, ale já bych hlavně chtěl, aby mě to pořád bavilo. A kromě toho, abych se zlepšoval, jsem pořád ještě úplně na začátku…

jibovačka u protinožců v Cadroně (foto Pečák)

To zní rozumně. Teď si dáme pár krátkých dotazů, ať nám prozradíš pár svých oblíbených věcí:

Oblíbenej trik: Double front flip
Oblíbenej park: Absolut Park a Cardrona. Ale to je trochu daleko.
Lyžařský vzor: Anti Ollila, Torin Yater-Wallace
Vysněný trik: Double cork 1260 blunt. Až se ho naučím, budu mít další sen.
Oblíbená hudba: Yung Gravy
Oblíbený jídlo: vajíčka a pistácie
 
Co vlastně jinak děláš, když zrovna nejezdíš na lyžích?

Hodně jezdím na skateboardu a na inline, v létě na wakeboardu. A taky na sjezdovém kole, nejradši v Leogangu.
 
Koukám, že seš fakt hodně multifunkční :). Na závěr rozhovoru jako vždy necháme poslední slova na tobě….

Joaha.

:) tak díky a budeme ti držet ve tvojí druhý sezóně pěsti, ať ti všechno klapne, měj se...

Matějův Instagram můžete sledovat zde:

Napsal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Veteráni z Matchstick Productions vypustili trailer na film "Anywhere From Here"

Legendární produkce MSP ani letos nezklame a pošle ven film "Anywhere From Here"...

Windells v zajetí Line Skis týmu

Jak to vypadalo na Mt. Hoodu během Line Skis týdne nám poodhalí novej eidt...

Czech Freeski Tour 2023 to roztočí v Jumparku Matylda už na konci srpna

Czech Freeski Tour pro rok 2023 startuje již 28. srpna v Jumparku Matylda...