Rozhovor: Dan Hanka o kyjevském Double Triple Snow Festu

Pár dnů před Vánocemi vyrazil Dan Hanka a Šimon Bartík na Ukrajinu na akci Double Triple Snow Fest 2020! Prvně jmenovaného jsme pak důkladně vyzpovídali, aby mám o jejich košatým tripu prozradil možná co nejvíc...

Poslední měsíce je to na lyžařský akce totální poušť, pustina, nicota. Ono se není čemu divit. Celosvětový důvod všichni známe a už o něm tady taky nemíníme sáhodlouze diskutovat. Tu tam se ale přece jenom ukáže nějaký to světýlko na konci tunelu, oáza v době prázdnoty... Ve východním bloku konkrétně na Ukrajině totiž nepanovaly tak drsný restrikce vůči coroně jako u nás. Díky tomu se pár dní před Štědrým dnem mohla uskutečnit akce Double Triple Snow Fest 2020. Freeskiing si zkrátka prostě cestu vždycky najde Navíc do ukrajinské metropole Kyjeva se na strastiplnou cestu vydala naše dvojka Dan Hanka a Šimon Bartík. Kluky čekal hodně zajímavej městskej závod, a protože domů dorazili ověnčení nejednou výhrou, tak to nemohlo dopadnou jinak než pořádným interview, který nám přibíží jejich ukrajinské trampoty…Volba padla na Dana, tak si pojďme vychutnat jeho zážitky a dojmy…

kyjevský setápek (foto Nastia Golovash)

Čus Dane, tak nejprve než se vrhneme na kyjevskou misi, tak nám prozraď, co děláš během volna, když v podstatě jezdit nejde…

Dan: Čau... No hraju hodně na kytaru, možná až moc nebo aspoň to říkaj sousedi, haha. A taky hraju s kamarádama Countera a Warcraft III. po netu. Mimo to se samozřejmě snažím vymyslet a naplánovat nějaký ježdění a tak… Ale to je prostě skoro nemožný. 

Bohužel smutný. Teď už ale k akci Double Triple Snow Fest. Jak jste vůbec v týhle složitý době řešili transport do ukrajinské metropole?

No celý to byla úplná haluz. Protože jsme dostali se Šimbou pozvánku a říkali jsme si, že je to daleko, že pojedeme, jen když nám koupěj letenky. Já na to trochu celý zapomněl a dostal jsem se k tomu asi za tejden a vůbec jsem neměl pojem o datech. Tak jsem volal Šimboj, že teda jako že mi psali, že máme přijet, že je vše zařízený. A Šimba mi do telefonu řekl, že to už bychom museli zejtra vyrazit, haha. Já jsem si myslel, že je to někdy až za tejden.... No takže klasickej záplach. Seděl jsem odpoledne nad letenkama, covid restrikcema, volal na ambasády, co všechno potřebujeme. No a jak jsme se smáli, že je nejdebilnější nápad tam jet autem, tak jsme nakonec jeli mým slavným Golfem, hahaha. Což samozřejmě vzbudilo spoustu obav v našem okolí… Ale já věřil!!!

Double Triple Snow Fest 2020 (foto Pasha Floresku)

Tak to respekt! Já jsem sice trošku live přenosy sledoval, ale všechno klasicky nestihl. Zaregistroval jsem, že jste se Šimbou kralovali. Jak jste celkově dopadli?

Jeli jsme tam naprosto bez očekávání a brali to spíš jako adventure do země, kde jsem ještě nebyl. Protože jinak bychom stejně jen seděli doma. Ani jsme nevěděli, jakej bude setup. Ale minulej ročník vypadal dobře, takže jsme si řekli, že to minimálně okořeníme aspoň o trochu ježdění. Když jsme tam po dvaceti třech hodinách cesty dorazili, setup vypadal brutálně. Nakonec jsme contest se Šimbou úplně ovládli. Šimba bral druhý místo v railech a big airu. Já jsem bral první místo v railech, big airu a wallridu.

Dan s Šimbou kralovali (foto Nastia Golovash)

Gratulace. Nejprve tedy k jibingu. Setup nevypadal úplně nejjednodušeji. Co jsi na něj říkal, a co byly tvoje top triky soutěže?

Setup byl úplně boží. Raily byly dlouhý, prudký a na konci měli úplně smrtelný donkeydicky, který pak pro snb odřezali. Dopad byl relativně na rovinu a náskoky byly celkem nízký, takže to bylo celkem tricky si na to zvyknout. Bylo tam taky spoustu transférů, gapů, closeout a tak. A taky asi nejdelší waterfall rail, co jsem kdy v životě viděl. Všeobecně to bylo hodně kreativní a zábavný. Strašně bych si přál, abychom měli mnohem víc času na ježdění jak při tréninku tak při závodě, abychom z toho setupu mohli dostat co nejvíc.  Já jsem jel left front up swap to forward na wallridu do takovýho downrailu s gapem. Potom 450 do downrailu, ale to se mi nepodařilo locknout dle mejch představ.  A pak jsem měl v merku jeden transfer, kterej byl fakt trochu šílenej. Na něj jsem ale bohužel neměl už čas. Možná asi lepší ve výsledku, haha. Šimba potom dělal super gap do railu ze strany okolo takovýho balkónku. A hodně saucy lip 270 do switche na dlouhý downrailu. 

jeden z protagonsitů jib kontestu (foto Anton Shevelev)

Co jsi říkal na další dvě disciplíny air i wallride?

Jak jsem říkal, neměl jsem vlastně vůbec žádný očekávání, a tak mi to bylo ve výsledku celkem jedno. Do skoku se mi upřímně moc nechtělo, protože byl malinkej. Ale potom přišli lidi a najednou byla skvělá atmosféra a z obou disciplín se vyklubal skvělej jam s dobrou partou lidí a dobrá show pro diváky. Takže mě to strašně bavilo a brutálně jsem si to užil. První fleky už tak byla jen třešnička na dortu a šáňo ve xichtě.

Koukal jsme, že startovka nabízela hlavně domácí borce. Takže našla se tam nějaká zajímává jména, která zabíjela…?

Startovka byl takovej výkvět východní Evropy plus samozřejmě silný místní zastoupení. Taky byli kluci z Ruska a Nizozemska. Myslím, že kdyby nebylo korony, určitě by dorazilo i silný zastoupení z více zemí. Já jsem toho ve výsledku zase tolik neviděl, protože z rozjezdu nebylo vidět na setup. Ale z toho co jsem postřehnul, tak všichni zabíjeli jak nejlíp uměli, a to vytvořili fakt super atmosféru. Všichni se bavili a supportovali navzájem a hlavně se nikdo nezranil. 

wallride v akci (foto Nastia Golovash)

Tak to má bejt. Na místě mohlo bejt i pár diváků, takže byla i nějaká after nebo jste skončili s vodkou na hotelovým pokoji?  

To je celkem zajímavý, protože na místě bylo celkem hodně diváků. I když je Ukrajina v lockdownu. Nevím jak to udělali nebo jestli měli nějakou výjimku. Každopádně organizátoři dbali na bezpečnost a všichni závodníci museli mít negativní covid test po příjezdu. A pak se ještě dělali testy přímo v riders zóně před koncem eventu. Oficiální afterparty žádná nebyla.  Protože event končil v deset večer, kdy všechny kluby, restaurace a tak už musej bejt zavřený. Takže jsme to řešili na hotelu s ostatníma riders. Což je trochu škoda, protože bych si chtěl dát kyjevskou párty experience. Ale doba je zlá a musíme se přizpůsobit. Snad příště…

jakoby dabl beko (foto Nastia Golovash)

Chápu. Máš nějakou značně peprnou historku z východoevropskýho tripu?

Celej tenhle trip byla jedna velká peprnost od začátku dokonce. Ale asi největší úlet byla ukrajinská hranice, kde jsme byli šest hodin. Totální chaos. Pobíhali jsme tam s nějakejma papírkama. Všichni na nás žvatlali ukrajinsky a byli nepříjemný. Vůbec jsme nevěděli, co a jak tam máme dělat. A potom cesta do Kyjeva. Ukrajinský dálnice to by vydalo na samostatnej rozhovor, haha. Můžu nastínit nějaký highlights: pohřební průvod, tank, přechody, autobusový zastávky, cyklisti v protisměru, kamiony předjížděj ve 120 přes dvojtý plný, i když v protisměru jedou auta, všude se otáčej auta… A projíždět nějakým větším městem je taky vlastně neuvěřitelný. Za tu hodinu jsem se vyhnul asi deseti dopravním nehodám. A vlastně to fungovalo tak, že pokud nejsi úplnej dickhead a psychopat, tak nikdy nikam nedojedeš, haha. Přednosti na kruháčích nikoho nezajímaj, čáry a pruhy taky ne. No prostě fakt intenzivní experience haha.

klasický start foto (foto Nastia Golovash)

Slušnej maglajz. Tak hlavně, že jste to ve zdraví dali. Co vůbec tvůj projekt Cruise'n'Roll? Budeš v něm ještě pokračovat?

No byl bych rád, kdyby jo. Baví mě to. Ale nechci natáčet, jak sedím a čumím doma. Takže jakmile se bude něco dít, tak se budu snažit něco vytvořit. Ale vlastně ani nevím v jaký formě. Spíš tomu dám volnou flow a uvidím, co z toho vznikne. Ale pokračovat bych určitě chtěl.

Tak se budem těšit. Situace je sice zatím dost žalostná, ale přece jenom. Jaký jsou tvoje další plány na tuhle zatím hodně divnou zimu…

No plánů už jsem měl asi milion. Ale ze všech se stalo jedno velký nic samozřejmě. Ale teď už to vypadá nadějnějc. V půlce ledna bych měl letět do finskýho střediska Ruka, kde budeme natáčet s Factionem. Potom na začátku druhýho měsíce do mýho domova Skicentrum Deštné, kde bude otvíračka snowparku a společně chystáme pro vás něco velkýho. Takže doufám, že to klapne a potkáme se tam všichni jak za starejch dobrejch časů. 

Danova portrétovka z Kyjeva (foto Pasha Floresku)

Tak snad to všechno dopadne! Dík moc a poslední moudra nechám klasicky na tobě…

Díky všem, co to dočetli až sem. Tobě, že to tady takhle držíš. Díky sám sobě, že jsem přemluvil Šimbu, aby jel a měli jsme o čem psát, haha. Mega shoutout mýmu Golfu. Jinak ještě buďte všichni co nejvíc zodpovědný, noste roušky a nechte se očkovat. Ať už můžeme všichni zas normálně žít a dělat to, co tady máme asi všichni nejradši - lyžovat. Peace!

Web Double Triple Snow Festu najdeš zde.

Dana můžeš sledovat zase tady:

Dotěrnnými otázkami otravoval

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Polka Zuza Witych odvypráví svůj příběh ve filmu "Zuza - Far From The Peaks"

Polská freeridová hvězda Zuza Witych se dočká vlastního filmu...

Podíváme se na týmový závod Obsidian 2023

V rámci Winter Games NZ se jel hodně zajímavý týmový kontest Obsidian 2023 a my se teď na něj vydáme...

Taylor Lundquist má v merku babský minimovie "Hai, my name is..."

Doplachtila jedna upoutávka na ryze ženský video počin od Taylor Lundquist...