Rozhovor: Jirka Volák o své nové knížce Freeskiing 2.0 Snowpark Manual

Jirka Volák má venku novou knížku Freeskiing 2.0 Snowpark Manual, a to je nejvyšší čas se ho na ní drobátko poptat...

Křesťané mají svojí Bibli, židé Talmud a třeba taková Saxana uctívá Lexikon kouzel. Svojí v uvozovkách svatou knihou se můžou pyšnit i čeští stoupenci našeho sportu. V roce 2008 totiž vykutálená dvojka Jirka Volák a Lukin Mikula dali hlavy dohromady a výsledkem jejich snažení se stala bichle Freeskiing Newschool lyžování. Jenže čas a hlavně pokrok nezastavíš! Všechno se mění a modernizuje a to samozřejmě i lyžování ve snowparcích. Jirka Volák alias Dědek tak dospěl k závěru, že by jeho dílo zasloužilo po šestnácti letech oživit! A jak si taky zamanul, tak se také stalo! V těchto dnech se na pulty knihkupectví prodralo pokračování nazvané Freesking 2.0 Snowpark Manual. V době předvánoční samozřejmě ideální tip na dárek pod stromeček, ať už pro začínajícího cvrčka na lyžích, který se může dozvědět plno užitečných informací a náležitostí. Určitě se ale neurazí ani kmeti staršího data výroby, kterým se krásně bude hodit do sbírky lažařských artefaktů. Místo obyčejnýho propagačního článku jsem Dědka radši v rychlosti vyzpovídali, aby nám o svém titulu prozradil něco navíc...

Čus Dědku, ještě než se vrhneme na knížku, tak v rychlost. Jak se máš a co právě děláš?

Ahoj Maty, můj dobrý dlouholetý kamaráde. Je to už nějakou dobu, co jsme se neviděli. U mě pořád nastejno, žijeme pod ledovcem Stubai, moje dvě malý holky chodí už do školky, tak je to teď organizačně dost masakr. Navíc žena začala v Innsbrucku pracovat, tak se nezastavíme. Ale na druhou stranu není nuda:). Do toho práce pro německý nároďák, a když zbyde trochu času, tak vyčistím hlavu u tenisu. 

Takže idylka koukám :). Teď už ale k tvýmu počinu. První knížka vznikla v roce 2008. Co tě přimělo k napsání pokračování?

Už tu první jsem neplánoval, prostě se to tak nějak stalo, když jsem dělal bakalářku, tak na tom základu vznikl celkem obstojný text, který jsme s Lukinem Mikulou předělali a doplnili o kvalitní fotografie. Žil jsem řadu let v přesvědčení, že je to můj první a také poslední titul. Při podcastu Tupý Hrany mne Króča naťuknul, kdy bude další pokračování, a ten nápad mi nějak uvízl v hlavě. Současně jsme měli s týmem meeting po sezoně v Gapa, a tam vznikl nápad přeložit ten starý text do němčiny. Pilně jsem na tom pracoval a po několika měsících se mě zeptala moje žena, jestli to nechci vydat současně i v české verzi. Poptal jsem nakladatelství Grada, ti nám dělali tu první verzi a nebyli proti. Pak už to šlo ráz na ráz, sponzoři, grafika, textové korektury a v říjnu 2023 byla kniha na světě. Velké poděkování patří mému kamarádovi Honzovi Polachovi, který se podepsal nejen na titulní straně.

Za tu dobu se freeskiing určitě hodně změnil. Co jsou podle tebe největší změny, když porovnáš rok 2008 a 2023?

Nebudu moc prozrazovat, ale ten rozdíl v textu je dost jednoznačný. Uvedu například Olympijské hry a rozhovory se zlatými medailisty všech dosavadních olympijských slopestylů… Více se dozvíte v knize:). Rozhodně se ten sport zprofesionalizoval, ale jestli je to dobře nebo ne, tak nechám na posouzení čtenářů. Mě osobně imponovaly začátky freeskiingu v letech mezi 2002 - 2010, tam jsem tu volnost a čistotu toho sportu miloval.
 

Tak na tom se shodneme! Jak dlouho si vůbec pracoval na novém titulu?

Začal jsem sbírat fotografie a upravovat text už v září 2022, takže dejme tomu jeden rok práce. Bohužel jsme se nedohodli s Lukinem, což mě do teď mrzí, a jestli mám být upřímný, tak to na těch fotografiích jde trochu vidět. Text je podle mě super, ale fotky jsem tak lepil na poslední chvíli, a tam vidím značné rezervy. Na druhou stranu jak mi nedávno řekl Šimba: "Je super, že něco vzniklo a nejedná se o knihu fotek z National Geographic. Tohle určitě někomu pomůže v začátcích, a tím to splní svůj účel." Takže vlastně převládá pocit z toho, že je kniha na světě.
 

Ve zkratce co se v knize všechno dočtete? A třeba co je v ní navíc oproti původní verzi?

Kniha má kompletně nové fotografie v celkovém počtu okolo 130, dále je upravený text, který navazuje na ten původní a je tam několik nových sekcí jako například olympijské závody, rozhodčí, protažení před jízdou na kopci aj. Už název Manuál napovídá, že se jedná o jasnou příručku freeskiera, kterou můžete mít v batohu a na kopci vás může inspirovat k naučení se jednoduchých i složitějších triků. 
 

Kde si jí čtenáři můžou koupit?

Máte dvě možnosti, jak knihu objednat. Buďto online za nějakých 280,- Kč, takže podle mě super TIP na vánoční dárek: knihu na Grada.cz najdete zde. Nebo zajděte do jakéhokoliv většího knihkupectví, Grada má nespočet distributorů.
Jako poslední TIP zajděte v Praze do kamenného krámu Freeskier.cz, kde Ondra Beneš také pár kusů objednal. Tam si můžete koupit knihu a k tomu třeba rovnou i lyže:).

Hezkej tip. Konec jako vždy nechám čistě na tobě. Takže závěrečná slova…

Kamaráde, já toho za tu kariéru napsal už tolik, že vás nebudu moc zdržovat:) .Přijde mi až neuvěřitelné, že jsem více než polovinu života strávil u jednoho sportu, který mě pořád ještě baví a naplňuje, ale co ti budu povídat, ty to máš přece stejně. A vy všichni ostatní si žijte zimu, vypadá to, že bude povedená. S pozdravem Jirka.

Díky nejen za krasný zákončení. A snad brzo na kopci Dědku! A díky za knižku!

s Dědkem poklábos

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Silvretta Montafon hostila vydařenou zastávku FWT Qualifier!

Na kvalifikačním závodě 4* FWT v Silvretta Montafon se organizátorům a jezdcům zadařilo a podmínky klaply na jedničku!

Jižní Amerika na tebe čeká ve freeridovým filmu "Zonda"

Američan Dorian Densmore nám vezme na velký dobrodružství do jihoamerických And...

Aki Vallioniemi nás vrátí na finále SuperUknown 20

Pojďme ještě jednou skočit zpátky na finálko SuperUknown 20 v Mammothu...