Rozhovor: Podzimní klábosení s Vojtou Břeským

Na první rozhovor nové sezóny jsme si vybrali Vojtu Břeskýho, kterýho nemusíme sáhodlouze představovat...

Začátek sezóny je ideální čas pokecat si s některým z našich předních jezdců. Volba padla na Vojtu Břeskýho, který už nějaký ten pátek patří mezi naše elitní jezdce. Z české kotliny se navíc přesídlil do rakouského Innsbrucku, takže témat na probrání je určitě víc než dost. Jak mu to u našich rakouských sousedů šlape, co tam vůbec dělá, kam by vás poslal zajezdit si, co plánuje na začínající sezónu nebo jak se mu líbilo na prvním Svěťáku v České republice.... Odpovědi na všechny tyto záludný otázky a plno dalších najdeš v našem dnešním interview…

Čus Vojcku, tak nejprve ať se rozehřejeme, cos měl dneska dobrýho k snídani? 

Vojcek: Čau Maty, dneska jsem měl místo obvyklejch trojúhleníku čokoládové müsli s borůvkama, bílým jogurtem a chia semínky.  A samozřejmě sladký kafe, protože cukru máme dost, tak abych měl energii :).

safety v Saas Fee (foto Pepé Kalenský)

No vidíš, já třeba nesnídám. Ale teď už zajímavější věci. Ty si se před nějakým časem přesunul do rakouskýho Innsbrucku. Co tě vedlo k životní změně? 

Mmmm.. Uchopím tu otázku trochu jinak a vysvětlím to trochu jako politik :D. Na podzim roku 2017 jsem tu (v Ibk) strávil s Mikym Pajerem týden. Což byla moje první velká návštěva Innsbrucku v životě. Už v tý době mi to přišlo jako perfektní město na živobytí, pokud jseš člověk, co miluje hory a zasvětíš pár let svýho života lyžováním. O pár let později přišla maturita a přijímačky na vysokou. A poněvadž jsem se nedostal na ani jeden obor, nastala otázka: „Co dál?“ Zahraničí mě vždycky táhlo a vystudovat školu v cizím jazyce je výzva. A tak po dlouhých debatách s rodinou jsem se nakonec dostal sem, za což jsem jim velice vděčný. 

Jak si vlastně v alpský metropoli vyděláváš na živobytí? 

Pracuju v kavárně přímo v centru města, takže kdokoliv se budete toulat někdy po Innsbrucku, tak se stavte v Kaufhaus Tyrol na pořádnýho turka a hodění se do klidu. Btw máme super pracovní tým a skvělou šéfovou, která mi vychází maximálně vstříc, co se soustředění s repre týče. Takže za to jí patří velký dík! 

Ideálka… V okolí tvýho novýho bydliště se to jenom hemží středisky. Který bys našim čtenářům doporučil. Hintertuxy a Absolut Parky zná každej, nemáš tak nějakej tajnej typ? 

Tajnej nevim :D , ale na brutální shredy a hodně HODNĚ pohodovou atmosféru můžu doporučit Patscherkofel. Menší park plnej zábavnejch želez, kde dá člověk za dvě hodiny víc jízd jak za celej tejden na Hintru. Plus myslím od půlky zimy zde probíhají sunsetsessions, kdy můžeš v parku jezdit až do 22:00 a naskytne se ti tak nezapomenutelnej výhled na celej Innsbruck v noci. Pak Nordkette, kde máš dva menší skoky a jedna jízda trvá tak minutu. Axamer Lizum je taky docela zábavný a Kühtai, kde je fajn u-rampa.. 

Díky za tipy! Už na konci minulý sezóny na nás všechny padla koronakrize, kdy se nemohlo jezdit. Jak si trávil nucenou pauzu? 

Jak zavřely všechna střediska v Rakousku, jel jsem do ČR na dvoutýdenní karanténu, kterou jsem strávil s koučem a mentorem Pepou Kalenským. Tam se stalo hodně věcí, ale většina z nich není publikovatelná :D. Po cca třech týdnech jsem se vrátil do Rakouska, kde došlo zrovna k menšímu rozvolnění, co se opatření týče a lidi tak mohli venku sportovat. Což byla pro mě největší výhra, jelikož jsem celý jaro strávil šlapáním railů a rampy na Kühtaii, zatímco hranice byly zavřený a zbytek Evropy nemohl nic moc. 

jibovačka v Kühtaii (foto Noah Wallace)

Kdybys měl český lyžaře ve třech větách přesvědčit, ať to v Čechách zatáhnou a jdou žít svůj sen pod alpské vrcholky, čím bys je přesvědčil… 

Fuuhh... Teď mě momentálně napadají jenom hlášky a slogany, co kdy kdo řekl. Legenda českýho freeskingu: „Jdeme si svým cílem.“ Reklama na kofolu: „Když ji miluješ, není co řešit“ 

:)... V létě jsme se viděli na reprezentačním soustředění na Klínech. Co jste všechno během letních dnů absolvovali a jak letní příprava dopadla? 

Stabilizovali jsme kádr samozřejmě. :D. Letní soustřeďka s repre jsou docela náročný. Trénuje se dvakrát denně. Z toho jeden trénink je spíš posilovací a druhej zaměřenej na výbušnost. O polední pauze se hraje World of Warcraft nebo se prolejzá dírama (vysvětlení radši nepotřebujeme pozn. redakce). Samotný tréninky se pokáždý trochu lišej, nicméně běhá se do schodů, opičí dráhy, kruháče a člunkový běhy. Jinak samotný soustřeďko podle mě dopadlo ok, protože jsem se pak nemohl dva dny hýbat a to je asi dobře...

letecký dny na Kaunertale

Jo tak to můžu potvrdit. Ty tři dny mi s váma bohatě stačili J:).J inak zima už je tady, určitě si už prolustroval aspoň podzimní park na Hintertuxu, tak bys nám mohl přiblížit kde to momentálně stojí za návštěvu… 

Jojo, prolajna na Hintru je letos naprosto skvělá. Příjemnej step-upovej kicker s tablem tak sedmnáct metrů báj vočko. Stubai je taky nice, i když co se medium parku týče, tak není zatím ještě 100% ready a Kaunertal má dobrý zábavný raily.  

Plány na zimu jsou momentálně díky situaci trošku vachrlatý, ale máš nějaký závody nebo akce, který bys rád neminul?

Tak určitě bych rád jel závody jako EC (Evropský pohár pozn. redakce) a WC (Světový pohár pozn. redakce), protože je to svým způsobem zábava a úplně jinej druh adrenalinu. Letos by se mělo jet Mistrovství světa v Číně, tam bych se moc rád podíval. Ale situace je jaká je a nikdo neví, co bude zítra.  

průlet na Stubaii

To máš bohužel recht. Nedávno jste se Spýdym postovali na sociální sitě svoje dub 1440. Máš ňáky další triky v merku, který bys chtěl odjet? 

Momentálně musím ještě na tý čtrnáctce dost zapracovat, protože tam je pár věcí, co musím trochu změnit. Speedy to oproti mně dává tak 3x víc kontrolovaně. Nějaký nový tríčky jsem v Bangru (Banger Park pozn. redakce) nalítal, takže až bude feeling, věřím, že to padne. Nechci ale prozrazovat co, protože pak bych mohl třeba někoho zklamat. Haha. 

Když jsme u těch závodů. Co jsi říkal na českou premiéru Světovýho poháru na Deštné, kde si nemohl chybět? 

Já jsem si to užil do plnejch! Skok byl fakt obří, takže jsem z toho měl velkej respekt, ale po pár skocích mě začal moc bavit a ten obří airtime byl fascinující. Vypíchnul bych týmovej závod Night Attack. Né proto že jsme ho s Danem a Jesprem vyhráli, ale kvůli tý atmosféře, která v tu dobu na kopci panovala. Všem jezdcům bylo úplně jedno, jestli porota zvedne zrovna číslo 3 nebo 9. Všichni měli rohlík od ucha k uchu a předváděli brutální triky. Obecně si myslím, že by se ve freeski světě mělo dělat víc závodů, který nejsou hodnocený přímo podle tabulek. 

vítězství na Night Attacku na Svěťáku v Deštném (foto Soldiers)

Určitě souhlas. Teď trochu pesimismu… Hele, co když nám zas zavřou vleky. Máš nějakej plán „B“ jak trávit zimu? 

Mám takovej pocit, že to přijde. Innsbruck už je asi 2 týdny na rakouskym koronasemaforu červenej, a co jedna babka povídala, chtějí udělat menší lockdown ještě v listopadu, aby mohli mít „normální“ Vánoce. Čísla tady rostou, ale (ťuk ťuk) né tak rychle jak v ČR. No a naskytují se dva plány, který se budou pravděpodobně mísit: 1) učit se na příjmačky a stát se lepším člověkem, 2) budu hrát World of Warcraft a Counter-Strike. 

Tak hlavně se z toho popřípadě kdyžtak nezbláznit. Závěr jako vždycky nechám na tobě, takže děkovačky, nadávačky, pozdravy prostě cokoliv… 

Tak určitě díky klukům z Misfit.cz, že mám na čem jezdit, lidem z Tornadoshopu, protože letošní Smith brýle jsou bomba a Freeskier.cz za lyžáky. Obrovský díky patří svazu lyžařů, rodičům a všem členům Czech Freeski Teamu a tobě díky za rozhovor :).

My taky dík a snad brzo na svahu Vojcku...

Vojcka můžete sledovat:

Všetečné otázky kladl

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Bábovky ze Surface Skis pojezdily na Mt. Seymouru

Dívčí gang ze Surface Skis se sešel v Mt. Seymour Parks...

Nebezpečné sněhové podmínky zhatily finále Freeride World Tour 2023

Velké rozuzlení letošní Freeride World Tour ve Verbieru dopadlo nakonec neslavně...

Prokletá Czech Freeski Tour 2023 nakonec zakončí letošní pouť na Klínovci

O víkendu jsme měli zakončit Czech Freeski Tour na Červenohorském sedle , jenže všechno je jinak! Termín zůstává, ale stěhujeme se na Klínovec...