Rozhovor: Šimba nejen o plánech na sezónu

Je tu začátek sezóny a to je ideální čas vyzpovídat člena naší reprezentace Šimona Bartíka, kterýho čeká určitě hodně perná zima...

Šimon Bartík alias Šimba jako člen naší hlavní A reprezentace bude mít opět sezónu nabitou jak italský mafiáni svůj kvér. Světový pohár už odstartoval svým prvním letošním závodem v big airu v italský Modeně, kde vyválčil 36. flek a na další se právě chystá. Za sebou má úspěšnej vejlet na finále SuperUnknown od Level 1 do USA, z kterýho připravil parádní video „Slav In Americe“, který navíc mělo hodně vydařenou pražskou premiéru. Na začátku sezóny tak ideální čas Šimbu vyzpovídat, aby nám prozradil, jaký všechny pikle kuje na nadcházející hodiny, dny, týdny a měsíce, a kde třeba budeme mít možnost ho během sezóny potkat…

Čus Šimbo, tak už je zima snad konečně tady. Na chvíli ještě zpět k prázdninám. Jak sis užil letošní léto?

Šimba: Čau Maty! Hlásim se ze Stubaie, už to tu je celkem zimní. Léto jsem si užil parádně, po jarnim tripu do USA jsem na chvíli odložil lyže, makali jsme s týmem na kondičce a díky tomu jsem mohl vyhladovět na ježdění v Zermattu, kde jsem měl tu čest natáčet s partou Zermatt Glacier Days Willa Wessona, Sami Ortlieba a Erika Olsona. Tímto bych jim chtěl moc poděkovat za pozvání a veškerou péči. Pak jsem toho dost naskákal na bruslích na Kolbence (RIP:'( ), do vody, a na konci srpna jsme s repre vyrazili na tejden do Saas Fee. Musím říct, že park byl super, bohužel ale park zavírali už ve dvanáct hodin, takže toho nešlo tolik stihnout. Září jsem kromě skákání do vody z velký části trávil přípravou Freeski Premiere a editací mýho videa Slav in America.

No a právě k hodně vydařený akci Freeski Premiere se musíme vrátit. Za mě výborná zábava a pětihvězdičkovej medjan. Co ty jsi na ten večer říkal?

Nápad na něco takovýho se začal rýsovat v zámoří, když se mi hromadili super záběry, řekl jsem si, že je škoda z toho jen tak udělat edit a mrsknout ho na net. Další motivace byla, že se u nás v posledních letech nic takovýho (ryze českýho) neudálo, načež jsem ještě šel s Kročou na pivo, a kromě všech hlášek z Přeboru jsme si řekli i o tomhle. Tomáš zrovna stříhal dvouletej streetovej počin Spektrum a obul se do organizace se mnou, za což mu patří velkej dík. Naposled jsem asi organizoval svojí oslavu cca osmnáctejch narozenin a to ve smyslu zamluvení hospody (myslim, že to stejně zařídil kamarád), takže jsem z toho měl trochu stres. Zároveň jsem se pro to celkem nadchnul a ve finále mě to bavilo připravovat. Samotnej večer jsem si hrozně užil, byl jsem fakt dojatej, kolik lidí přijelo a dávalo nám props. Ještě jednou velký díky všem co přišli, lidem co pomohli a partnerům Freeskier.cz, Armada Skis a Snowpanicu.

Teď už ale k lyžování. Nedávno si naskočil na Světovýho poháru v italské Modeně. Jak si byl s prvním závodem spokojený?

Byla to v prvý řadě super zkušenost. Na svěťákovým big airu jsem nikdy nebyl, stejně tak na skoku z lešení. Dost jsem se bál, první hit byl fakt strašidelnej, pak jsem ale zjistil, že skok je příjemnej a dopad celkem taky, jen škoda že nebylo moc času na trénink, druhej den nám ho kvůli dešti zrušili. Byli tam fakt všichni a vytahovali šílený triky z repertoáru Mě se nechtělo učit se během pár jízd nějakej novej veletoč, tak jsem zkusil okořenit double 1260 double japan tailtapem. Bohužel mi nějaký ty centimetry chyběly. Každopádně tenhle trik chci brzo dát, neviděl jsem to snad nikoho dělat. 

Jak ti vůbec sednul závod typu městskýho big airu? Jak říkáš, byla to tvoje premiéra na takový akci…

Bylo to fakt zábavný, měl jsem z toho ze začátku velkej respekt, konstrukce byla gigantická, čtyřicet šest metrů vysoká a sto devadesát šest schodů při vejšlapu. Nicméně skok byl dost v pohodě a celkem mi seděl. Bylo tam i dost diváků a atmosféra přívětivá a přátelská, mezi riders se vyskytlo dost kamarádů, k tomu jsme si s Dalasem odskočili i k moři a tak jsem se v něm konečně letos i vykoupal. Taky jsme nastartovali naší jůtuberskou kariéru. když je to teď tak kool.

na Svěťáku v Modeně (foto John Brown)

Myslím, že vlogísek jsme všichni viděli :). Co jinak podzim? Kde ho trávíš? Na ledovcích sněhu zrovna moc není a místama to vypadá spíš na písečný lyžování…

Nejdřív jsem byl na Hintru, kde to se sněhem bylo fakt žalostný, většina sjezdovek byla čistej ledovec, ale park byl i tak ve fajn stavu. Pak jsem jel dvakrát na Kaunertal, kde taky nějakej sníh přibyl a je tam pěknej dlouhej jibovací park. Teď jsme ještě byli na pár dní před Svěťákem na Hintertuxu, což je v podstatě jediný místo, kde se teď dá skákat.

Sezóna se pomalu ale jistě rozjíždí. Uvidíme tě na Svěťáku na Stubaii tento týden?
 
Jojo, s Voickem (Břeským pozn redakce) teď jezdíme Stubai, kde nás pozejtří čeká letos první Svěťák ve slopestylu. Dneska (rozhovor je z úterý 20.11. pozn redakce) jsme měli první trénink, bohužel dost foukalo, takže skoky jsme ještě moc nenajeli. Taky bych si chtěl postesknout, že lidi, který si zaplatili Prime Park Sessions mohli jezdit na Stubaii už několik dní, zatímco ostatní včetně nás čekají dva dny tréninku po dvou hodinách, což mi přijde poněkud nefér. 

Budeme držet palce. Co další plány na sezónu? Máš už vyhlídnutý nějaký další závody a akce ať už FISácký nebo neFISácký?

Moc rád bych se opět zúčastnil Soldiers, který jsem loni kvůli nutnosti posbírat pár FIS bodů musel bohužel vynechat. Dále pak tuzemská Czech Freeski Tour, doufám, že tam uvidím co nejvíc známejch tváří. Když jsem začínal, tak si pamatuju, že na závodech v Rejdicích (myslím, že MČR 2010) bylo o dost víc lidí, než co jezdí závody teď. I když je freeskiing individuální sport, na ježdění mě baví právě dobrá parta a kolektiv a i na závodech to atmosféře jedině prospěje. A taky nejde o to vždycky vyhrát, žejo, tak doražte. Jinak bych rád navázal na letní kempík jestli bude zájem a něco v zimě spáchal:)

Tak doufám, že si pár lidí tím nalomil. Letos je v programu taky Mistrovství světa v Park City. Takže dá se to brát jako vrchol sezóny?

Závodní vrchol by to měl bejt určitě, moc se tam těším, taky kvůli všem editům od Wallische a 4bi9 crew, co jsem z Park City viděl. Je to jedno z mejch vysněnejch míst na ježdění. Jinak když se nad tím zamyslím, tak sezónu beru jako mozaiku všech možnejch střípků a vzpomínek dohromady. Ať už je to Superunknown, Mistrovství světa, shredění balíků sena, prašanovej den v Alpách, ježdění na posledním sněhu v ČR s dobrou partou. Ty vrcholy jsou různý a specifický, každej má něco do sebe.

Šimba na zasněžený Czech Freeski Tour v Peci (foto Daniel Vrzal aka Cablo)

To máš určitě recht. Loni sis splnil sen díky tripu do Ameriky a účasti na finále SuperUnknown. Co by sis ze svého hit listu rád odškrtnul letos?

Přemejšlel jsem, jestli budu posílat video do Superunknownu znovu, ale spíš už asi ne. Zatím to nechám otevřený, třeba se pak rozhodnu ještě jinak, uvidíme. Každopádně bych chtěl letos krom závodění víc natáčet, už mám celkem konkrétní vizi, něco málo už mám dokonce natočeno. Chtěl bych si taky zkusit nějakej pořádnej prašan, a zase lehce zavítat do streetu, uvidíme, jak se to vyvine.

O filmování slyšíme rádi. Můžeš nám prozradit o tom trochu víc nebo to zatím budeš držet pod pokličkou?

Zatím nebudu moc prozrazovat. Ale pokusím se něco vytvořit a na podzim navázat na naší Freeski Premiere, každopádně bych tam chtěl i zahraniční fýčuringy.

Šimba jako letošní vítěz MČR v Peci (foto Novas)

To zní dobře. Minulej tejden Anna Gasser zabila jako první buchta na prkně tripla. Myslíš, že v dohledný době to pošle i nějaká babávka freeskierka?

Těžko říct, na snowboardu se přeci jen točí rychlejc, například teď na city bigaru v Modeně kluk na snb skoro odjel quad. Na city big airu kterej ani nebyl nijak gigantickej. Myslím si, že si na triple od holky na lyžích si ještě nějakou dobu počkáme.

Dobrá, dobrá a na závěr klasika. Poslední slova jsou na tobě…

Díky moc všem za podporu, rodině, kamarádům, lidem, co mě sledujou a všem co mě supportujou - Czech Freeski, Big Shock, ASC Dukla, Out Of Optics, Armada Skis, Snowpanic, Honor. Díky ti Maty za rozhovor a vlastně za to, že do psaní pořád šlapeš:)

Taky dík a brzo snad už na svahu :)
 

Šimbu můžete na Instagramu sledovat zde a jeho Youtube kanál pak provětrat tady.

Šimbův Instagram:

Checked out pro line at Stubai and followcam god @dennisranalter took a video of it :) @bigshockcz @czechfreeski @outofoptics @snowpanic @armadaskiscz @sagaouterwear @insta360cz #freeski #skiing…

Some Hintertux ÿumps with @czechfreeski 🤩 hope everyone is alright back home in Czech and the situation gets better:( stay safe 😷 coachcam by @pepekalensky @bigshockcz @czechfreeski @outofoptics…

happy birthday to my babe ❤

🐕&🦖 collab - whiteout ski ski edit with @speedy_freeski_ from today at Hintertux :) @bigshockcz @czechfreeski @outofoptics @snowpanic @armadaskiscz @sagaouterwear @insta360cz Music by @teamseshbones…

Cloudy and sticky glacier jibbung with the @czechfreeski gang. And thanks for the @capeeshsupply belt @ferdinandahl its liit👌 filmed by @pepekalensky @bigshockcz @czechfreeski @outofoptics…

First day going upside down twice after my kidney injury in february, felt pretty good! Nice day of skiing with the homies 🌞 Cameo by @speedy_freeski_ @speldo , filmed by @pepekalensky 💎 @bigshockcz…

Další zajímavé články

Veteráni z Matchstick Productions vypustili trailer na film "Anywhere From Here"

Legendární produkce MSP ani letos nezklame a pošle ven film "Anywhere From Here"...

Windells v zajetí Line Skis týmu

Jak to vypadalo na Mt. Hoodu během Line Skis týdne nám poodhalí novej eidt...

Czech Freeski Tour 2023 to roztočí v Jumparku Matylda už na konci srpna

Czech Freeski Tour pro rok 2023 startuje již 28. srpna v Jumparku Matylda...