Rozhovor: Šimbova podzimní zpověď

Sezóna nám pomalu a jistě začíná a to je nejvyšší čas vyzpovídat jednoho z našich reprezentačních holobrádků. Volba padla na Šimon Bartíka, kterýho čeká perná zima...

Letní handrkování je už definitivně pasé, zima nastoupila a s ní i nová sezóna. Nejvyšší čas vyzpovídat nějaký český jméno, který budeme po několik následujících měsíců bedlivě sledovat. A koho jinýho vybrat než Šimona Bartíka alias Šimbu. Na toho se najde všetečných otázek habaděj. V létě byl za oceánem na Mt. Hoodu polechtat Windells kempy, uspořádal druhej ročník akce Freeski Premiere, v italský Modeně absolvoval první letošní závod Světovýho poháru a na další se zaručeně chystá. Témat je zkrátka více než dost. A tak jsme Šimbu na chvíli otravovali, abychom zjistili, jak na tom právě je, a co má všecičko v plánu… 

Čus Šimbo, tak co kde se právě nacházíš a co právě děláš, kromě toho, že musíš odpovědět na naše všetečný dotazy...

Šimba: Čau Maty! Právě jsem v zemi pizzy a těstovin (překvapivě Itálie pozn. redakce), jezdíme s Vojtou, Speedym a Dalasem v Livignu.

To nezní zle. Začneme ale pěkně od začátku. V létě si byl na Mt. Hoodu, což je určitě sen mnoha freeskierů. Takže jak sis to tady užil, jak to v létě vlastně na Windells celý chodí a máš nějakou perličku z cest po USA? Povídej, přeháněj…

Bylo to úplně skvělý. Nápad na trip vyšel z Danovy hlavy, šmejdil po Facebook bazarech a našel dodávku za 3000 dolarů, za kterou jsme se vypravili do Los Angeles a koupili jí. Pak následoval road trip všemožnejma národníma parkama Kalifornií a Oregonem, kterej končil ve Windells Campu. Na Mt. Hoodu je kromě strašidelnýho hotelu Overlook z Kubrickova Shiningu taky samozřejmě snowpark a to dokonce několik. Dlouhej Public park, kam můžou všichni, kdo si zaplatí permici. Pak Pro park, kterej stojí o nějakejch 20 dolarů na den víc a Windells park, kterej je soukromej - jen pro kempery, co platěj těžký prachy a nebo pozvaný lidi. Parky byly super, ve Windells bylo akorát dost lidí, tak jsme většinu času trávili v Pro parku, kterej měl asi i nejlepší railovej setup a jeden velkej skok. Perlička nebo spíš třešnička na dortu ke všem skvělejm zážitkům byl výšlap až na vrchol Mt. Hoodu s Danem a McRaem (Williamsem pozn. redakce) na západ slunce, to byl určitě jeden z nejsilnějších zážitků v životě. Po třech tejdnech v Oregonu jsme se opět zabalili a dali pobřežní road trip zpátky do LA, odkud jsme letěli zpátky do Evropy.

Šimba a jejich americká kára na Mt. Hoodi

Nezbejvá než závidět. V Praze si pak s Króčou po roce uspořádal akcičku Freeski Premiere, co jsi říkal na svoje vystoupení?

Hrozně moc jsem si to užil! Víc než loni, jelikož už jsem z toho nebyl tak vynervovanej a díky lepšímu prostoru taky bylo mnohem líp vidět na plátno. Opět mně fakt dojalo, kolik lidí se ukázalo a chválilo nám akci. Určitě velká motivace v tom pokračovat. Takže zase za necelej rok amigos, Freeski Premiere 3!

Tak to už teď se těšíme! Jinak viděli jsme tady tvoje video "Slav 2", doufám, že za rok přijde pokračování nebo třeba i něco většího….

Určitě se pokusím navázat a vytvořit další projekt, mám spoustu nápadů a chuť pokračovat. Jestli to bude něco ještě většího, ale nedokážu odhadnout kvůli závodnímu harmonogramu, navíc myslím, že stopáž Slav dvojky byla celkem ideální. Sledujte mě na instagrámku a nebo čtěte Freeride. V brzký době budu zveřejňovat novinu právě okolo natáčení dalšího dílu.

Tak to jsme napjatí. Nedávno vám začala závodní sezóna. V italský Modeně na big airu si vyválčil 31. místo. Jak si byl se svým úvodním vystoupením spokojenej?

Jelikož nejsem úplně big airovej týpek a byl to první závod sezóny, tak jsem měl celkem radost. Povedlo se mi dát switch double cork 1260, kterej jsem předtím mockrát nedělal, ale samozřejmě to šlo líp učesat, dát nějakej jinej grab atd, ale na tom se zapracuje. V Modeně ale byla super atmosféra - jak diváci tak mezi jezdcema, bavilo mě tam skákat.

Co vůbec říkáš na tyhle city big airy? Asi to jsou trošku větší nervy než jezdění v parku..

Určitě. Já jsem právě celkem typ jezdce, co nerad dělá věci hned. Rád si dám nejdřív sjezdovku, rozlyžuju se, dostanu dobrej feeling do nohou a až pak jdu trikovat. To na city big airu bohužel nejde, měli jsme dva tréninky, při kterejch jezdec stihne tak kolem šest sedm skoků, což je dost málo. Třeba první den jsem si dal cork 360 na tesťáka, switch 540, 3x switch 900 a 2x switch double 1260, takže je to fakt hektický.

Mimochodem nechceme tě strašit, ale ve startovní listině si už byl skoro nejstarší :)))…

Hehe, no to jsem :D

Šimba během Evropáku v Deštném (foto Cablo)

Co jinak závodní plány na rozjíždějící se sezónu, popřípadě další akce, kde bychom tě mohli zastihnout? 

Určitě se těším na historicky první Svěťák v ČR, což budou Soldiers v Deštný. Pak nějaký další Svěťáky, Evropáky a třeba nějaká Czech Freeski Tour. Určitě bych taky rád v zimě udělal další Snowpanic Camp, takže doražte a rád vás nakoučuju! Informace dám na internety, jakmile budu vědět termín. Tady můžete kouknout na kempy minulé.

Co tvoje triková zásoba… Máš letos nějakou vylomeninu, na kterou máš políčeno a chtěl bys jí odjet?

Zrovna se učím třeba unnatural double 1260 safety do reverse muteu, pak bych switch double 1260 a 1440 chtěl okořenit o nějaký zajímavější graby a dál se necháme překvapit:)

Tak ať tohle všechno klapně. Tvoje oblíbená podzimní destinace na ježdění? Ať lidi trochu nahecujem a jedou na hory…

Asi na skoky Hintertux, ale raily tam letos byly bohužel hodně nekreativní. Na Stubaii byly lepší jiby, ale zase velký fronty a počasí v listopadu bylo na ježdění v parku zlý. Doufám, že u nás letos vyroste aspoň pár zajímavejch parků, ve kterejch půjde slušně zajezdit, vždycky se na ježdění v ČR moc těším!

Na závěr důležitá otázka. Tvůj oblíbenej dinosaurus?

Tak samozřejmě velociraptor, rychlej a chytrej dravec, co lovil ve smečkách mnohem větší dinosaury. Dále pak pterodaktyl, T-rex, stegosaurus, spinosaurus, diplodokus atd atd, to je na delší povídání. Vytetovanýho mám zatím teda jen raptora.

:D .. Je vidět, že jsi znalec. Jináč teda dík Šimbo za tvůj čas a poslední slova necháme čistě na tobě…

Díky moc za rozhovor Maty, díky všem co to dočetli až sem, a nebo to aspoň přeskákali, díky sponzorům BigShock!, Svazu Lyžařů, Out Of Optics, Snowpanicu, Armada Skis a Saga Outerwear za podporu. Díky rodině, přítelkyni, kamarádům, a fanouškům. Lyžujte, je to zábavný! Doufám, že se uvidíme brzo na kopci!:)

To si piš a měj se...

zasněžená Pec na MČR (foto Cablo)

Šimbu můžete sledovat:

Vyptával se

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

Dylan Siggers vypustí pohodový video "Free, In Your Body"

"Free, In Your Body". Tak zní analogová novinka, pod kterou bude podepsán Dylan Siggers...

Zkus ukázku na film "Water The Plants"

Šestice jezdců a filmař Joey Kraft představují svoje dílko "Water The Plants"...

Týmový movies se rozrostou o "Unified" od Head Skis

U Head Skis lidově řečeno kopli do vrtule a těšit se můžeme na jejich týmovej freeski film...