Rozhovor: Štěpán Hudeček o Světovém poháru v Kreischbergu

Štěpán Hudeček nám povypráví o prvním letošní FIS Světovým poháru, který minulý týden zaměstnal rakouský Kreischberg...

Minulý týden rakouský Kreischberg hostil první závod FIS Světového poháru roku 2021. Na programu byl nadupanej big air a na místě byla taky hlavně naše dvojka Matěj Švancer a Štěpán Hudeček. O parádním šestým místě prvně jmenovaného všichni určitě víme. A slíbili jsme Vám, že se ještě na místo činu jednou vrátíme díky ohlasům našich protagonistů. A protože se sliby mají plnit, tak jsme nakonec spáchali rozhovor, na který jsme ulovili Štěpána Hudečka nebo-li Spídyho. Ten vůbec poprví startoval na Svěťáku za hranicemi. Premiéru si totiž odbyl loni na Soldiers v Deštném. V obrovský konkurenci z toho bylo padesátý první místo. Vítězství spadlo do klína norskýmu hezounovi Birku Ruudovi a za dámy kralovala Giulia Tanno (výsledky najdeš zde). My už ale teď vlítneme na Spídyho dojmy ze závodu…

Čus Spídy, ještě než se vrhneme na Svěťák, tak nám prozraď, kde si stihnul zatím tuhle prapodivnou zimu všude zajezdit… Ať můžeme tiše zavídět.

Spídy: Ahoj! Na podzim jsme s českou repre pojezdili tři týdny na Hintertuxu, kde jsme i něco nového natrénovali. Celkově to byl super trip! Potom jsem byl dost doma vzhledem k situaci. Učil se, cvičil a jiboval na zahradě. Pak se nám naskytla šance vyrazit do Itálie. Konkrétně do střediska Cervinia, kde bylo pár skvělých railů. Před Vánocemi jsme ještě stihli Corvatsch, kde ale slunce vylezlo vždy jen na chvilku kvůli horám okolo. No a nakonec jsem vyrazil sám vlakem za Vojtou Břeským do Rakouska s tím, že budeme jezdit a trénovat ve Flachau. Bohužel Vojta si druhej den ježdění poranil koleno a odjel zpět do Innsbrucku k doktorovi. Zbytek roku a pár dní po novém roku jsem strávil se Simem Peltolou, Matějem Švancerem, Danielem Bacherem a s více místními rakouskými mlaďáky. Tenhle trip i přes komplikace okolo jsem si moc užil a děkuju všem, co mi pomohli s noclehem a dopravou na svah!

Mates v tréningu (foto FIS)

To zní super. Teď už k World Cupu. S jakými ambicemi jsi do Kreischbergu odjížděl?

Odjížděl jsem s tím, že bych si rád odjel oba triky, což se mi povedlo a jsem velmi spokojený. Když jsem viděl kvaldu, tak jsem ani s vyšším skórem nepočítal :D.

Skok vypadal z televizních záběrů hodně luxusně, jak ti kicker seděl?

Kicker mě hodně bavil! Byl to podle mě perfektní a bezpečný skok. Jen na večerním tréninku byl hodně zmrzlý. 

Už v kvaldě padaly hodně náročný triky. Co jsi předvedl ty a jak jsi byl se svým výkonem spokojenej?

Kvalda byla opravdu našlapaná. Spoustu lidí nepostoupila s trikem jako switch double cork 1800. Já jsem dělal switch double cork 1260 a double cork 1260 s mutem. Jsem spokojenej i přes to, že jsem se neumístil. 

vítěz Birk Ruud (foto FIS)

Máš představu, co všechno chybělo, aby si atakoval bodovanou třicítku?

Rozhodně mi chyběly větší triky, který musím ještě potrénovat. Do nějakýho 35. místa šlo o čtrnáctky a šestnátky. 

Ve finále padaly od kluků strašný pekla. Jak se ti boj o medaile zamlouval?

Finále bylo neuvěřitelný. Koukal jsem na to s otevřenou pusou, když jsem viděl, kam se ten freeskiing posunul. 

Švýcar Kim Gubser (foto FIS)

To my všichni :) …Co jsi říkal na Matěje Švancera? Ten vypadá, že je nezastavitelnej a lepší se každým dnem…

Matěj je podle mýho nadčlověk. Jezdil jsem s ním v Absolut Parku ještě před závodem, a když jsem byl pár jízd za kamerou, tak každou jízdu to byl nějaký double 1440 nebo switch triple. Prostě neuvěřitelný. 

Blázen :) ... Jak vůbec takovej Svěťák v době pandemie vypadá zevnitř z pohledu jezdce. Máte hodně omezení a pravidel, který musíte dodržovat?

No, vstup byl povolený jen s negativnim PCR testem. My jakožto sportovci jsme nemuseli mít roušky při ježdění, jinak vše bylo podle vládních nařízení. Museli jsme ale doplňovat FIS passport, což byl vlastně dotazník ohledně toho, kde jsme se pohybovali, kde jsme spali a museli jsme vkládat výsledky negativních testů. 

Matěj Švancer během finále (foto FIS)

Tak hlavně, že jste mohli jet. Zima je zatím hodně divoká a nikdo neví, co bude za pár dnů. Nicméně jakej je tvůj nejbližší program?

Teď se chystáme s Pepkem Kalenským do Livigna, kde budeme trénovat zhruba deset dní, a pak rovnou objedeme Evropáky ve Švýcarsku a Francii. 

Na závěr jako vždy necháme poslední věty a slova čistě na tobě…

Já bych chtěl na závěr poděkovat svý rodině, sponzorům, Czech freeski teamu za to, že mi umožňují dělat tenhle sport a taky tobě za rozhovor! Díky moc a vidíme se na horách!

Moje řeč :) ... Vidíme se na horách. Ať se daří Spídy...

bronzová Kelly Sildaru (foto FIS)

Spídyho můžete sledovat zde:

Vyzpovídal

Maty Vránek
Další články autora

Další zajímavé články

The Blondes a Arianna Tricomi vychutnávají Japonsko v segmentu z "The Land of Giants" od MSP

Čtyři freeriderky nás vezmou v ochutnávce z "The Land of Giants" do japonskýho prašanu...

Štylař Valentin Morel potěší season editem

Švýcarská štylová mašina Valentin Morel má venku nový sezónní video...

Kim Gubser prubnul na Swatch Nines 2024 světovej rekord v nejvyšším poletu

Na letošních Swatch Nines padl rekord v nejvyšším airu historie...